Vuelta a Espana 2018: Simon Clarke wygrał V etap, Michał Kwiatkowski stracił koszulkę lidera

Australijczyk Simon Clarke z grupy Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale zwyciężył na piątym etapie wyścigu Vuelta a Espana 2018. Michał Kwiatkowski nie utrzymał prowadzenia w klasyfikacji generalnej imprezy w Hiszpanii.

Tomasz Rosiński
Michał Kwiatkowski PAP/EPA / Manu Bruque / Michał Kwiatkowski
W środę kolarze musieli się zmierzyć z 188,7-kilometrowym pagórkowatym odcinkiem z Granady do Roquetas de Mar. Czerwonej koszulki lidera bronił Kwiatkowski, co mu się nie udało, gdyż na pierwsze miejsce w "generalce" awansował Francuz Rudy Molard (Groupama - FDJ).

Środowa rywalizacja była ciekawa, ponieważ cała stawka była rozbita na kilka grupek. Od startu dobrze radzili sobie Alessandro De Marchi (BMC Racing Team), Lukas Poestlberger (Bora-Hansgrohe), Maxime Monfort (Lotto Soudal) oraz Molard.

W pewnym momencie do ucieczki zerwali się Stephane Rossetto (Cofidis) i De Marchi, którzy mieli nawet blisko 6 minut przewagi nad resztą. "Kwiato" jechał w peletonie, będącym czwartą - ostatnią - grupą.

Tempa nie wytrzymał Rossetto, ale do Włocha dołączyli Simon Clarke oraz Bauke Mollema, którzy okazali się tego dnia najmocniejsi. Jako pierwszy finiszował Clarke, przed Mollemą i De Marchim. Do mety na 6. lokacie ze stratą 8 sekund do triumfatora dojechał Rudy Molard, który został nowym liderem wyścigu.

Michał Kwiatkowski wywalczył 23. lokatę, zaś w klasyfikacji generalnej jest drugi. Natomiast Rafał Majka zajął 31. miejsce i w "generalce" plasuje się na 12. pozycji.

W czwartek odbędzie się szósty, płaski etap VaE, a zawodnicy pokonają 155,7 km z Huercal-Overa do San Javier.

12. Rafał Majka Polska Bora-Hansgrohe +1:43

Czy Michał Kwiatkowski zakończy zmagania w wyścigu Vuelta a Espana 2018 w czołowej "piątce"?