Vuelta a Espana 2018: Alejandro Valverde wygrał 8. etap, Michał Kwiatkowski 14.

Alejandro Valverde wygrał ósmy etap 73. edycji wyścigu Vuelta a Espana 2018. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Rudy Molard.

Piotr Ziemka
Alejandro Valverde Getty Images / Chris Graythen / Na zdjęciu: Alejandro Valverde
W siedmiu poprzednich etapach wyścigu Vuelta a Espana uczestniczyło 176 kolarzy. Tym razem na starcie stanęło 175 zawodników. Jako pierwszy z rywalizacji - dzień po swoich 28. urodzinach - z powodu problemów zdrowotnych wycofał się Holender Maurits Lammertink (Katiusza-Alpecin).

Aż dwanaście minut przewagi nad peletonem wypracowało trzech uciekinierów: Hiszpanie Jorge Cubero (Burgos BH) i Hector Saez (Euskadi Murias), a także Portugalczyk Tiago Machado (Katiusza). Górską premię trzeciej kategorii wygrał Saez. Z kolei na lotnym finiszu triumfował Cubero.

Peleton minął Hiszpanów, kiedy do końca pozostawało sześć kilometrów. Minutę później doścignięty został Machado. W końcówce trasa prowadziła "lekko" pod górę.

Zwyciężył główny faworyt do wygranej na tym etapie - Alejandro Valverde. Dla urodzonego w 1980 roku Hiszpana to jedenasty etapowy sukces w Vuelta a Espana. Pierwszy raz triumfował w tym wyścigu w sezonie 2003. Drugie miejsce zajął Peter Sagan. Trzeci był Danny van Poppel.

Na czternastej pozycji sklasyfikowano Michała Kwiatkowskiego. Jako 24. minął metę Rafał Majka. Czerwoną koszulkę lidera zachował Rudy Molard (trzydzieste miejsce). Czas 4:35:34 uzyskało 52 kolarzy.

21. Rafał Majka Polska Bora-Hansgrohe +4:28

W niedzielę odbędzie się jeden z dwóch ponad 200-kilometrowych odcinków w tym wyścigu. Kolarze przejadą 200,8 km, na koniec będą mieli do pokonania podjazd o długości 9,8 km i średnim nachyleniu 7,1 procent.

Czy Alejandro Valverde będzie w czołowej trójce klasyfikacji końcowej wyścigu Vuelta a Espana 2018?