Dookoła Luksemburga: Schleck wygrywa u siebie

Reprezentant gospodarzy Fränk Schleck (Saxo Bank) na ósmej pozycji ukończył ostatni, czwarty etap wyścigu Dookoła Luksemburga, utrzymując przewagę w klasyfikacji generalnej i zostając pierwszym po 26 latach lokalnym triumfatorem tej imprezy.

Krzysztof Straszak

W 1983 roku luksemburski tour należał do Luciena Didiera. Fränk Schleck miał wówczas trzy lata, a jego ojciec Johnny mógł już wtedy przewidywać kariery swoich synów. Andy, młodszy z nich, wygrał etap drugi tegorocznej edycji ich narodowego wyścigu. Fränk był najlepszy w sobotę w Diekirch, gdzie przejął koszulkę lidera.

W klasyfikacji generalnej lider Saxo Bank wypracował 10 s przewagi nad Niemcem Andreasem Klödenem (Astana) i ponad półtorej minuty nad Włochem Marco Marcato (Vacansoleil). Tuż za podium 24-letni Breschel, brązowy medalista mistrzostw świata w Varese, który triumfem na ostatnim etapie (drugi sukces w sezonie) zapewnił sobie zwycięstwo w rywalizacji sprinterskiej.

Starszy Schleck po triumfie w rodzinnym kraju (etap i klasyfikacja generalna) do trzech podbił liczbę wygranych wyścigów od początku roku. Najważniejszym celem pozostaje dla niego Tour de France, gdzie jego głównym pomocnikiem będzie brat.

W klasyfikacji górskiej wyścigu Dookoła Luksemburga zwyciężył Białorusin Aleksandr Husow (Cofidis). Polacy nie startowali.