MŚ w kolarstwie: Battistella najlepszym orlikiem po dyskwalifikacji Eekhoffa. Szymon Sajnok siedemnasty

Nils Eekhoff dojechał jako pierwszy do mety wyścigu ze startu wspólnego orlików podczas kolarskich mistrzostw świata Yorkshire 2019. Holender 45 minut po zawodach został jednak zdyskwalifikowany i z tytułu może cieszyć się Samuele Battistella.

Piotr Ziemka
Szymon Sajnok Getty Images / Justin Setterfield / Na zdjęciu: Szymon Sajnok
Młodzieżowcy przejechali 173 kilometry na trasie Doncaster - Harrogate. W końcówce kolarze mieli do pokonania dwa okrążenia liczące po 14 kilometrów. Na początku pierwszej pętli zaatakowali Szymon Sajnok i Idar Andersen. Na kilometrowym podjeździe Polaka i Norwega doścignęło czterech zawodników: Samuele Battistella, Thomas Pidcock, Tobias Foss i Stefan Bissegger.

W końcówce pierwszej rundy z powodu defektu z czołówki odpadł Andersen. Pozostała piątka miała 16 sekund przewagi nad następną grupą, w której znajdowało się siedemnastu zawodników.

Chloe Dygert najlepsza w jeździe indywidualnej na czas seniorek
Mikkel Bjerg po raz trzeci z rzędu mistrzem świata orlików w jeździe indywidualnej na czas

Sajnok stracił kontakt z czołową grupą, gdy do mety pozostawało 6 kilometrów. Na ostatnim kilometrze do Battistelli, Pidcocka, Fossa i Stefan Bisseggera dołączyli Nils Eekhoff, Sergio Higuita i Andreas Kron.

Najlepsza siódemka zakończyła zmagania z czasem 3 godziny, 53 minuty i 52 sekundy. Jako pierwszy dojechał Holender Eekhoff, ale po wyścigu został zdyskwalifikowany za nadużywanie pomocy samochodów, gdy wracał do stawki po kraksie.

Po korektach złoto zdobył Battistella. Srebro przypadło Bisseggerowi, a brąz Pidcockowi. Dalej w klasyfikacji znaleźli się Higuita, Kron i Foss. Sajnok był siedemnasty ze stratą 42 sekund do czołowej siódemki.

Na 33. pozycji został sklasyfikowany Stanisław Aniołkowski (+3:02), 52. Filip Maciejuk (+10:34), 72. Szymon Krawczyk (+12:42), a 75. Artur Sowiński (+12:42).

Czy Polak będzie w czołowej dwudziestce niedzielnego wyścigu elity na mistrzostwach świata w 2019 roku?