Kolarstwo. Tour de Pologne. Fabio Jakobsen jest przytomny. Lekarz: Jeśli przeżył taki wypadek, to wróci do sportu!

Świetne wieści ze szpitala w Sosnowcu! Fabio Jakobsen jest przytomny. - Pacjent oddycha samodzielnie, reaguje na polecenia. Jeśli przeżył taki wypadek, to na pewno wróci do sportu - mówią lekarze.

Karol Wasiek
Karol Wasiek
Fabio Jakobsen PAP/EPA / JAVIER LIZON / Na zdjęciu: Fabio Jakobsen
Przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu odbyła się konferencja prasowa, podczas której Paweł Gruenpeter (zastępca dyrektora) i Rafał Kazanowski (anestezjolog) przekazali najświeższe informacje w sprawie stanu zdrowia Fabio Jakobsena.

Lekarze w Sosnowcu wybudzali Jakobsena stopniowo. Proces potrwał kilkanaście godzin. Jego stan po wybudzeniu jest bardzo dobry.

- Mam do przekazania świetne informacje. Pacjent jest przytomny, oddycha samodzielnie, ciśnienie prawidłowe - powiedział Gruenpeter.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: skandaliczne zachowanie koszykarza! Potraktował rywala brutalnie

- W czwartek był konsultowany neurochirurgicznie. Objawy neurologiczne były nieobecne, potwierdził to specjalista - dodał.

Jakobsen uczestniczył w koszmarnym wypadku na mecie pierwszego etapu Tour de Pologne 2020. Na ostatnich metrach inauguracyjnej części wyścigu Dylan Groenewegen wepchnął go w barierki ochronne. Siła uderzenia była tak duża, że Jakobsenowi spadł kask z głowy.

Media początkowo podawały, że kolarz był reanimowany tuż przy mecie, ale Kazanowski zaprzeczył tym doniesieniom. - Od momentu przylotu śmigłowca, pacjent był wydolny krążeniowo, miał zachowaną akcję serca. Podczas naszej akcji także nie doszło do zatrzymania krążenia - zaznaczył anestezjolog.

- Pacjent spełnia polecenia, można się z nim porozumieć. Wprawdzie nie może mówić, gdyż ze względu na uraz ma wykonaną tracheostomię, ale już teraz oddycha samodzielnie - dodał.

Obaj podkreślali, że przed kolarzem bardzo długi okres rehabilitacji. Gruenpeter przyznał, że być może Jakobsen w ciągu dwóch tygodni wyjdzie ze szpitala. Jeden z dziennikarzy zapytał zastępcę dyrektora o możliwy powrót Holendra do sportu.

- Przed nim długa rehabilitacja. W ciągu dwóch tygodni powinien wyjść ze szpitala. Jeśli zawodnik przeżył taki wypadek, to na pewno wróci do sportu - odpowiedział.

Zobacz także: Patrick Lefevere wytyka organizatorom Tour de Pologne, że nie dbają o bezpieczeństwo kolarzy [WYWIAD] Tour de Pologne 2020. Czesław Lang: To był chamski faul

Marcin Gortat po raz pierwszy opowiada o pożegnaniu z tatą. "Kiedy ścisnął moją dłoń, prawie zgniótł mi kości". ZOBACZ PREMIEROWY ODCINEK PROGRAMU "ŻYCIE PO ŻYCIU"
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×