Giro d'Italia: Rafał Majka awansował na 6. miejsce w wyścigu, Filippo Ganna wygrał jazdę indywidualną na czas

Filippo Ganna wygrał czternasty etap wyścigu Giro d'Italia 2020 - liczącą 34,1 kilometra jazdę indywidualną na czas. Z ósmego miejsca na szóste w klasyfikacji generalnej awansował Rafał Majka.

PZ
Rafał Majka Newspix / David Stockman/Belga via ZUMA Press / Na zdjęciu: Rafał Majka
Najlepiej z Polaków podczas etapu rozegranego na trasie z Conegliano do Valdobbiadene spisał się Kamil Gradek (45:14). Mistrz Polski w jeździe indywidualnej na czas uzyskał piętnasty wynik dnia. Tuż za zawodnikiem grupy CCC Team - na szesnastym miejscu - znalazł się Rafał Majka (45:17). 38. był Maciej Bodnar (46:36), 49. Kamil Małecki (47:21), a 96. Paweł Poljański (49:09).

Filippo Ganna przejechał trasę w 42 minuty i 40 sekund. Drugą lokatę zajął inny kolarz grupy Ineos - Rohan Dennis (43:06). Na trzecim miejscu został sklasyfikowany Brandon McNulty (43:49).

Ganna prowadził już na pierwszym punkcie pomiarowym - umiejscowionym na podjeździe Muro di Ca'del Poggio (siódmy kilometr trasy, 1100 metrów długości, 12,3 procent średniego nachylenia, maksymalnie 19 proc.). Złoty medalista mistrzostw świata 2020 miał wówczas sekundę przewagi nad Dennisem - mistrzem świata w "czasówce" z lat 2018 i 2019.

Na siedemnastym kilometrze (Pieve di Soligo) Ganna osiągnął rezultat o 5 sekund lepszy od Dennisa, a na 25. (Col San Martino) - przewaga Włocha wynosiła już 18 sekund.

Piąte miejsce zajął najwyżej sklasyfikowany kolarz zespołu CCC Team - Czech Josef Cerny (43:56). Na szóstej pozycji uplasował się Joao Almeida (44:11). Portugalczyk utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Jak zaprezentowali się inni kolarze z czołowej dziesiątki klasyfikacji łącznej po trzynastu etapach? Poza Almeidą przed Majką znalazł się jeszcze Wilco Kelderman (44:27 - dziewiąte miejsce). Za Polakiem zostali sklasyfikowani: 22. Pello Bilbao (45:33), 23. Vincenzo Nibali (45:34), 26. Fausto Masnada (45:40), 27. Domenico Pozzovivo (45:41), 29. Jakob Fuglsang (45:53), 33. Patrick Konrad (46:11) i 34. Jai Hindley (46:19).

Majka awansował w klasyfikacji generalnej z ósmego miejsca na szóste. O trzy pozycje spadli Pozzovivo (z czwartej na siódmą) i Konrad (z szóstej na dziewiątą). W czołowej trójce nadal są: Almeida, Kelderman i Bilbao. Największy awans zaliczył McNulty - z jedenastego miejsca przesunął się na czwarte.

Dla Ganny to trzeci etapowy sukces w 103. edycji Giro d'Italia 2020. Wygrał pierwszy etap - jazdę indywidualną na czas o długości piętnastu kilometrów. Triumfował też piątego dnia zmagań - na odcinku ze startu wspólnego.

Na niedzielę zaplanowano liczący 185 kilometrów etap na trasie Base di Rivolto - Piancavallo z trzema górskimi premiami drugiej kategorii i 14-kilometrową wspinaczką na koniec.

8. Masnada +3:11

Czy Joao Almeida będzie liderem klasyfikacji generalnej po niedzielnym, piętnastym etapie?