Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Ryszard Szurkowski nadal nie może chodzić. "Nie wrócę do stanu wyjściowego"

Od ponad dwóch lat były mistrz świata w kolarstwie i jednocześnie jeden z najwybitniejszych polskich sportowców walczy o powrót do zdrowia po dramatycznym wypadku. Ryszarda Szurkowskiego odwiedził dziennikarz "Super Expressu".

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Ryszard Szurkowski Newspix / Damian Burzykowski / Na zdjęciu: Ryszard Szurkowski
Ryszard Szurkowski w czerwcu 2018 roku uległ poważnemu wypadkowi podczas wyścigu kolarskiego dla amatorów, w niemieckim Koeln (TUTAJ znajdziesz więcej szczegółów >>). Przy prędkości ponad 40 km/h przed byłym mistrzem świata wywróciło się dwóch zawodników, nie miał szans wyhamować, wpadł na nich, uderzył twarzą w asfalt, potem na niego wpadli kolejni. Dramatyczny wypadek zakończył się siedmiogodzinną operacją, jeszcze w Niemczech. A potem kolejnymi zabiegami i rehabilitacją, która trwa już dwa lata.

Efekt? Jak poinformował "Super Express" jest z pewnością lepiej, bo Szurkowski nie leży już tylko w łóżku, ale swobodnie siedzi, może zmienić sam pozycję w wózku inwalidzkim, nachyli się, może sięgnąć po jakiś przedmiot. Jednak... nadal nie chodzi.

- Nie ma chyba ani lekarzy, ani rehabilitantów, ani ja sam nie jestem w stanie powiedzieć, do jakiego stopnia sprawności mogę dojść. Zdaję sobie sprawę, co to za uszkodzenie i że nie wrócę do stanu wyjściowego - powiedział na łamach "Super Expressu".

Szurkowski przechodzi bardzo ciężką fizycznie, ale również bardzo kosztowną rehabilitację. Trzy razy w tygodniu jest "podwieszany" na specjalnym urządzeniu, które ma wymuszać pozycję pionową i tym samym przyzwyczajać mięśnie do takiego wysiłku. Czasami też kręci na rowerze stacjonarnym, podpięty do specjalnego wyciągu.

Problem jest przede wszystkim w rdzeniu kręgowym. Nie ma pewności, że były kolarz kiedykolwiek będzie w stanie samodzielnie chodzić. Rehabilitacja już zdziałała cuda, ale jest bardzo kosztowna. Dlatego można wspierać leczenie Szurkowskiego poprzez

Stowarzyszenie Lions Club Poznań 1990
konto bankowe: 09 1240 1747 1111 0000 1845 5759 z dopiskiem "RYSZARD SZURKOWSKI – rehabilitacja"

lub

poprzez serwis https://pomagam.pl/wyscigtrwa.

Czytaj także: Ludwig do Szurkowskiego: "Ryszard, wracaj do zdrowia, trzymam mocno kciuki" >>

Czytaj także: Rocznica ataków z 11 września. Ryszard Szurkowski o synu, który zginął w Nowym Jorku >>

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×