Tour de France 2021. Piorunujący atak na ostatnim podjeździe! Amerykanin wygrywa na solo

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Na zdjęciu: Sepp Kuss
PAP/EPA / Na zdjęciu: Sepp Kuss
zdjęcie autora artykułu

Aż 4574 metrów przewyższenia na trasie mającej niecałe 200 kilometrów. Kolarze w niedzielę pokonywali prawdziwe piekło. Najlepszy okazał się Sepp Kuss (Jumbo-Visma), który popisał się świetnym atakiem na ostatnim podjeździe.

W tym artykule dowiesz się o:

W niedzielę kolarze jadący w Tour de France 2021 pokonywali 191,3 kilometra i aż 4574 metry przewyższenia! Tego dnia aż na czterech podjazdach można było zdobyć punkt do klasyfikacji górskiej. Wiadomo było, że nikt tego dnia nie odpuści.

15. etap Tour de France 2021
15. etap Tour de France 2021

Po wielu atakach w początkowej fazie etapu wykrystalizowała się ucieczka dnia, w której znalazło się ponad 30 kolarzy. W czubie podróżowali między innymi Alejandro Valverde, Sepp Kuss czy Julian Alaphilippe. Biorąc pod uwagę fakt, że wśród harcowników nie jechał nikt, kto zagrażałby liderowi klasyfikacji generalnej, procentowe szanse na powodzenie odjazdu rosły z każdym kolejnym kilometrem. W szczytowym momencie (gdy do mety pozostawało 120 kilometrów) przewaga ucieczki wynosiła ponad 8 minut.

Gdy do mety pozostawało 45 kilometrów, selekcję w głównej grupie postanowili przeprowadzić kolarze INEOS-Grenadiers z Michałem Kwiatkowskim na czele. Polak wyszedł na niezwykle mocną zmianę, czym pozbawił sporą część zawodników szans na dojazd w głównej grupie do końca etapu.

21 kilometrów przed metą napęd atomowy uruchomił Nairo Quintana. Kolumbijczyk niesamowicie podkręcił tempo, odczepiając sporą część kolarzy jadących w ucieczce. Co ciekawe, szybko okazało się, że atak Quintany był straceńczą próbą, bo po kilkuset metrach zobaczyliśmy, jak kolarz drużyny Team Arkea Samsic niemalże zatrzymuje się w miejscu. Do ataku przystąpił za to Sepp Kuss, szybko zyskując kilkadziesiąt metrów przewagi nad próbującym go gonić Alejandro Valverde. Widać było jednak, że Hiszpan nie jest w stanie utrzymać tempa kapitalnie jadącego Kussa.

Ostatecznie nikt nie potrafił już dogonić kolarza Jumbo-Visma. Dla Amerykanina było to pierwsze zwycięstwo od 329 dni. Drugi linię mety po raz 96. w karierze przeciął Valverde, który do końca walczył o odrobienie strat. Na trzecim miejscu zameldował się Wout Poels.

Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Tadej Pogacar, nowym liderem klasyfikacji górskiej został Wout Poels.

Wyniki 15. etapu Tour de France 2021:

Miejsce Zawodnik Kraj Zespół Czas
1Sepp KussUSAJumbo-Visma5:12:06
2Alejandro ValverdeHiszpaniaMovistar+0:23
3Wout PoelsHolandiaBahrain - Victorious+1:15

Klasyfikacja generalna Tour de France 2021:

Miejsce Zawodnik Kraj Zespół Czas
1Tadej PogacarSłoweniaUAE-Team Emirates52:27:12
2Rigoberto UranKolumbiaEF Education - Nippo+5:18
3Jonas VingegaardDaniaTeam Jumbo-Visma+ 5:32

ZOBACZ WIDEO: Anglicy w euforii po awansie do finału. "Udają, że nie ma tematu związanego z karnym"

Źródło artykułu: