Kombinacja. Jarl Magnus Riiber i Joergen Graabak zwycięzcami sprintu w Lahti

Jarl Magnus Riiber i Joergen Graabak wygrali sprint drużynowy w Lahti. Na podium stanęły też dwa duety z Niemiec. Polacy nie wzięli udziału w tych zawodach.

Piotr Ziemka
Jarl Magnus Riiber (z lewej) i Joergen Graabak PAP/EPA / KIMMO BRANDT / Na zdjęciu: Jarl Magnus Riiber (z lewej) i Joergen Graabak
W gronie pierwszej szesnastki startujących na skoczni Joergen Graabak miał trzeci wynik (122 metry, 113,2 punktu). Lepsze rezultaty uzyskali Niemiec Terence Weber (124,5/122,2) oraz Ryota Yamamoto (123,5/119,2).

Najlepiej spisał się występujący w drugiej grupie Jarl Magnus Riiber. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wylądował na 127. metrze skoczni Salpausselkä (HS130) i uzyskał 128,8 punktu. Drugi rezultat w drugiej grupie uzyskał Akito Watabe (121,5/119,3). Po serii skoków Norwegowie prowadzili z dorobkiem 242 punktów. Japończycy zgromadzili 238,5 pkt. Trzecią lokatę zajmowali Weber i Manuel Faisst (236,6).

Graabak rozpoczął bieg o siedem sekund wcześniej niż R. Yamamoto. 11 sekund po liderze wystartował Weber. Każdy z zawodników 5 razy przebiegł po 1500 metrów.

Po 3/5 biegu Norwegowie prowadzili z przewagą 23 sekund nad wciąż będącymi w czołowej trójce Niemcami i Japończykami.

Graabak i Riiber zachowali przodownictwo do końca. Weber oraz Faiist stanęli na drugim stopniu podium. Z siódmego miejsca po skokach na trzecie awansowali najlepsi podczas biegu Johannes Rydzek i Vinzenz Geiger. Yamamoto, a także Watabe spadli na siódmą pozycję.

Graabak po raz dziewiąty zwyciężył w sprincie drużynowym zaliczanym do Pucharu Świata. 12 stycznia 2020 roku sprint duetów w Val di Fiemme też wygrali Graabak i Riiber.

W sezonie 2019/2020 rozegrano dotychczas 18 konkursów Pucharu Świata - 15 indywidualnych, 2 sprinty duetów oraz zawody drużynowe. W aż szesnastu z nich triumfował Riiber. W dwóch konkursach indywidualnych, w których Norweg nie wygrał, był drugi.

9 lutego 2019 roku w Lahti najlepsi okazali się Finowie: Ilkka Herola i Eero Hirvonen. Tym razem reprezentanci gospodarzy znaleźli się na ósmym miejscu.

Do zawodów w Lahti zgłoszono tylko jednego Polaka. W piątkowych kwalifikacjach do niedzielnego konkursu indywidualnego szesnasty był Szczepan Kupczak.