Mavericks i Doncić nie dają za wygraną

Dallas Mavericks musieli we wtorek wygrać, aby uniknąć eliminacji. Teksańczycy stanęli na wysokości zadania, a świetnie spisał się Luka Doncić.

Patryk Pankowiak
Na zdjęciu od lewej: Luka Doncić i Stephen Curry Getty Images / Tom Pennington / Na zdjęciu od lewej: Luka Doncić i Stephen Curry
Jest pierwsze zwycięstwo Mavericks w finale Konferencji Zachodniej. Podopieczni Jasona Kidda pokonali we wtorek Golden State Warriors 119:109, przedłużając serię. Drużynę z San Francisco od awansu do Finałów NBA wciąż dzieli jeden triumf, prowadzi 3-1.

Ale Mavericks znów udowodnili, że nie można ich przedwcześnie skreślać. Gospodarze zdominowali czwarty mecz rywalizacji, do przerwy prowadzili 62:47, a po trzech kwartach nawet 99:70.

Trener Steve Kerr w zaistniałych okolicznościach nie eksploatował swoich liderów. Stephen Curry w 33 minuty zdobył 20 punktów i miał osiem asyst, Klay Thompson spędził na parkiecie 28 minut, a Draymond Green 26.

Brylował za to Luka Doncić, który zanotował dziesiąte double-double w swoim czternastym występie podczas trwającej fazy play-off. Otarł się nawet o triple-double. Gwiazdor Mavericks zapisał przy swoim nazwisku 30 punktów, 14 zbiórek oraz dziewięć asyst, trafiając 10 na 26 oddanych rzutów z pola.

Dorian Finney-Smith dodał do dorobku Teksańczyków 23 "oczka", a Reggie Bullock, który w poprzednim meczu przestrzelił wszystkie 10 oddanych prób, wykorzystał tym razem 6 na 10 rzutów za trzy, notując 18 punktów.

Cały zespół Mavericks trafił 20 na 43 próby zza łuku. Popełnił przy tym tylko osiem strat. Warto podkreślić, że żadna drużyna w historii NBA, przegrywając 0-3, nie odwróciła losów rywalizacji. Jak będzie w tym przypadku?

Piąty mecz finału Zachodu, tym razem w San Francisco, odbędzie się w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego, początek o godz. 3:00.