Zastal się przełamał! Zdecydowała seria 20-0

To był mecz dwóch drużyn, które w tym sezonie Energa Basket Ligi nie odniosły jeszcze zwycięstw. Ten stan rzeczy zmienił w czwartek Enea Zastal BC Zielona Góra, pokonując Twarde Pierniki Toruń 89:72.

Patryk Pankowiak
Dusan Kutlesić PAP / Mikołaj Kuras / Na zdjęciu: Dusan Kutlesić
Zarówno drużyna z Torunia, jak i Zielonej Góry, zaczęła sezon 2022/2023 w najgorszy możliwy sposób - od trzech porażek. Teraz ktoś musiał się przełamać. Zrobił to Enea Zastal BC, odnosząc przekonujące, efektowne zwycięstwo.

Początek meczu był bardzo wyrównany. Nic nie zwiastowało tego, co wydarzyło się jeszcze przed końcem pierwszej połowy. Goście od stanu 35:33, doprowadzili do wyniku... 55:33!

Podopieczni Olivera Vidina zanotowali serię 20-0, która po prostu ustawiła dalszy przebieg spotkania. Enea Zastal BC wypracował sobie potężną zaliczkę i pomimo starań Twardych Pierników, utrzymał ją bez większych problemów do końcowej syreny.

Gospodarze co prawda zniwelowali straty do wyniku 56:69 na początku czwartej kwarty, ale bardzo szybko zrobiło się 73:56 i zielonogórzanie błyskawicznie odzyskali inicjatywę, triumfując ostatecznie 89:72.

Zastal pokazał, co to znaczy drużynowa koszykówka. Sześciu zawodników drużyny z Zielonej Góry przekroczyło barierę dziesięciu zdobytych punktów. Przemysław Żołnierewicz wywalczył 15 "oczek" i miał pięć asyst, trafiając 3 na 7 oddanych rzutów za trzy, a Dusan Kutlesic zapisał przy swoim nazwisku 16 punktów.

Gracze Twardych Pierników wykorzystali tylko 23 na 61 wykonanych rzutów z pola, popełnili też 19 strat. Stefan Kenić był bliski double-double (19 punktów, dziewięć zbiórek), a Joey Brunk do 12 "oczek" dodał siedem asyst, ale to było zdecydowanie za mało na dobrze dysponowany Zastal.

Bryce Alford, nowy zawodnik w barwach zespołu z Winnego Grodu, ma za sobą debiut. Amerykanin spędził na parkiecie 14 minut, zdobył w tym czasie dwa punkty - oba z linii rzutów wolnych. Spudłował trzy próby z dystansu, miał również dwie asysty.

Drużyna z Torunia, prowadzona przez Milosa Mitrovicia, po czterech meczach legitymuje się bilansem 0-4. Zwycięstwa w EBL nie odniósł jeszcze w tym sezonie już tylko beniaminek Rawlplug Sokół Łańcut.

Wynik:

Twarde Pierniki Toruń - Enea Zastal BC Zielona Góra 72:89 (22:24, 11:31, 21:14, 18:20)

Twarde Pierniki: Stefan Kenić 19, Joey Brunk 12, Jordan Burns 12, Aaron Cel 9, Bartosz Diduszko 8, Kacper Gordon 7, Aleksander Griszczuk 3, Szymon Janczak 2, Marcus Burk 0, Wojciech Tomaszewski 0.

Enea Zastal BC: Dusan Kutlesic 16, Przemysław Żołnierewicz 15, Alen Hadzibegovic 12, Aleksandar Zecevic 11, Szymon Wójcik 11, Sebastian Kowalczyk 11, Kareem Brewton 9, Jan Wójcik 2, Bryce Alford 2, Radosław Trubacz 0, Jakub Kunc 0.