TOP 16 Euroligi: CSKA, Montepaschi i TAU nadal niepokonane

CSKA, Montepaschi i TAU jako jedyne jak na razie wygrały oba swe spotkania i zostały samodzielnymi liderami swoich grup. Pierwsze zwycięstwo w fazie TOP 16 odnieśli koszykarze Panathinaikosu, którzy pokonali we własnej hali Partizan Belgrad.

Michał Owczarek

CSKA dzięki świetnej grze w czwartej kwarcie wygrało z Barceloną aż 72:55. 20 punktów dla zwycięzców zdobył David Andersen, a 16 dołożył Ramunas Siskauskas. W ekipie z Katalonii tylko Jaka Laković zdobył więcej niż 10 punktów (11), a spora w tym zasługa świetnej moskiewskiej obrony. Dzięki temu zwycięstwu CSKA zostało samodzielnym liderem grupy G.

Bardzo ważne zwycięstwo na wyjeździe odniosło Montepaschi. Mistrzowie Włoch pokonali po dogrywce w Stambule z miejscowym Efesem. W decydujących momentach dodatkowego czasu gry ważne wolne trafiał Ławrynowicz, a na 18 sekund przed końcem Bootsy Thornthon (18 punktów, 6 zbiórek) zdobył punkty z nieprawdopodobnej pozycji i wyprowadził Montepaschi na trzypunktowe prowadzenie. Rzuty ostatniej szansy Kuqo (20 punktów, 7 zbiórek) i Nicholasa (12 punktów, 7 zbiórek) były niecelne.

Ważne zwycięstwo odnieśli koszykarze Lietuvosu. Litwini pokonali po raz trzeci w tym sezonie ekipę Arisu Saloniki, tym razem 89:74. Gospodarze kontrolowali spotkanie od pierwszej do ostatniej minuty. W czwartej kwarcie za odrabianie strat samodzielnie zabrał się Giorgios Kalaitzis, ale w pojedynkę nie wiele mógł zdziałać. Lietuvos bronił szczelnie i nie pozwolił się rywalom zbliżyć na więcej niż 9 punktów. Po 18 oczek dla zwycięzców zdobyli Chuck Eidson oraz Mindaugas Lukauskis.

Po wielkich mękach Panathinaikos wygrał z Partizanem. To pierwsze zwycięstwo aktualnych mistrzów Euroligi w fazie TOP 16, ale widać, że ekipa Koniczynek jest w kryzysie. Partizan nie wykorzystał w końcówce swojej szansy na odmienienie losów spotkania. Na 17 sekund przed końcem zablokowany przez Batiste został Tepić, a graczom z Belgradu do końcowej syreny nie udało się już oddać rzutu. 20 punktów dla Panathinaikosu zdobył Vassilis Spanoulis.

Jedyną niepokonaną drużyną grupy F jest TAU Ceramica. Koszykarze z Baskonii bez większych trudności pokonali we własnej hali Fenerbahce Ulker Stambuł 103:84. Aż siedmiu graczy TAU zdobyło 10 lub więcej punktów (po 14 Vidal i Planinić), a najlepszym zawodnikiem tureckiej ekipy był z 20. punktami Oguz Savas.