• MŚ 2022

To mogła być sensacja sezonu w EBLK!

Niespodziewane - i to duże - emocje w Gorzowie Wielkopolskim czy Gdyni oraz zderzenie rewelacji z mistrzyniami Polski - tak wyglądała 8. kolejka w Energa Basket Lidze Kobiet.

Krzysztof Kaczmarczyk
Alexis Jones osaczona przez rywalki WP SportoweFakty / Dawid Lis / Alexis Jones osaczona przez rywalki
Ostatnia kolejka przed przerwą na kadrę rozpoczęła się od niespodzianki w Warszawie, gdzie dobrze grająca Polonia zaskoczyła uczestnika EuroCup Women i ograła 79:72 KS Basket 25 Bydgoszcz.

Jako, że Gorzów przysypany został śniegiem, a temperatura była mroźna, koszykarki PSI Enea postanowiły rozgrzać (który to już raz w tym sezonie?) swoich fanów do czerwoności.

Podopieczne Dariusza Maciejewskiego wygrały kolejny horror - tym razem z popularnymi toruńskimi "Katarzynkami" 73:71. Wystarczy powiedzieć, że wynik nie zmienił się przez trzy ostatnie minuty spotkania.

W ostatniej minucie najskuteczniejsza zawodniczka spotkania i całej EBLK (średnio 23,3 punkty na mecz) Alexis Jones miała dwie szanse na odwrócenie losów pojedynku, ale jej akcje nie zakończyły się powodzeniem.

Ciekawie miało być w Polkowicach, gdzie na mecz z aktualnym mistrzem Polski przyjechało MB Zagłębie Sosnowiec, które legitymowało się... lepszym bilansem od "Pomarańczowych". Rewelacja sezonu wytrzymała jednak tylko kwartę.

Polkowiczanki opromienione wielką wygraną w Eurolidze nad ZVVZ USK Praga od drugiej części przejęły mecz. Niemal wszystko trafiała Zala Friskovec, a Stephanie Mavunga w 19 minut skompletowała 12 "oczek" i 14 zbiórek.

Dość niespodziewanie emocjonująco było natomiast w Gdyni, gdzie VBW Arka do końca musiała odpierać ataki Enei AZS Politechniki Poznań. W końcówce przyjezdne doszły rywalki na dwa "oczka", ale gdynianki były bezbłędne na linii i utrzymały prowadzenie.

Bohaterką Arki okazała się Jasmine Thomas, która do 16. punktów dołożyła osiem zbiórek i sześć asyst. Wśród pokonanych 23 "oczka" miała Sug Sutton.

Na zakończenie dnia i kolejki w Lublinie wszystko odbyło się zgodnie z planem. Wicemistrzynie Polski, koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS, pewnie ograły beniaminka z Pruszkowa 81:59. Tym samym MKS pozostaje nadal bez wygranej.

Wyniki sobotnich meczów 8. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet:

SKK Polonia Warszawa - KS Basket 25 Bydgoszcz 79:72 (22:18, 21:15, 17:17, 19:22)
(Keys 14, Jackson 14, Vintsilaiou 11, Sosnowska 10, Pawłowska 10 - Taylor 23, Pyka 16, Kostowicz 12)

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski - Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń 73:71 (24:23, 14:24, 21:10, 14:14)
(Allen 23, Wadoux 13, Senyurek 13, Smith 12, Horvat 10 - Jones 29, Louka 19)

VBW Arka Gdynia - Enea AZS Politechnika Poznań 70:65 (13:18, 21:12, 23:13, 13:22)
(Thomas 16, Górecki 12 - Sutton 23, Dodson 15)

BC Polkowice - MB Zagłębie Sosnowiec 76:58 (15:15, 24:13, 24:16, 13:14)
(Friskovec 20, Mavunga 12, Telenga 12 - Zempare 17, January 14, Urbaniak-Dornstauder 13)

Polski Cukier AZS UMCS Lublin - MKS Pruszków 81:59 (21:19, 22:11, 23:17, 15:12) (Mack 17, Ziętara 14 - Papiernik 12, Parysek-Bochniak 11, Berezowska 10)