Łotewska robota. Świetny duet Skele - Silins poprowadził Stal

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Tomasz Wojtasik / Aigars Skele w akcji
PAP/EPA / Tomasz Wojtasik / Aigars Skele w akcji

Osłabiona BM Stal wspięła się na wyżyny i w piątkowy wieczór pokonała na własnym parkiecie ekipę Enea Zastal BC Zielona Góra 88:72.

Stal musiała radzić sobie bez dwóch kluczowych zawodników, kontuzjowanego Adonisa Thomasa i chorego Scottiego Reynoldsa. Miała jednak wsparcie trybun w Arenie Ostrów, kibice w drugiej części meczu długimi momentami dopingowali żółto-niebieskich na stojąco, a koszykarze odpłacili się im, zostawiając na parkiecie dużo zdrowia.

Przyniosło to efekty w postaci cennego triumfu. Ostrowianie po przeciętnej pierwszej połowie, w drugiej zaprezentowali się świetnie. Gracze Andrzeja Urbana swoją wyższość nad drużyną Enea Zastal BC potwierdzili w czwartej kwarcie, wygrywając tę odsłonę 31:19, a cały mecz 88:72.

Kapitalny był Aigars Skele, po jego akcji BM Stal doprowadziła do wyniku 67:58, a kilka minut później prowadziła także 79:64. Mocno niewidoczny przez pierwszy trzy kwarty Jakub Garbacz uaktywnił się w czwartej partii, trafiając wówczas trzy rzuty za trzy.

Łotewski duet Skele - Ojars Silins nie miał sobie równych, był kapitalnie dysponowany i poprowadził "Stalówkę" do trzeciego z rzędu, a dziewiątego zwycięstwa w sezonie 2022/2023.

Silins rzucił aż 23 punkty i zebrał 10 piłek, a Skele miał 19 "oczek" oraz 14 asyst! Ten pierwszy trafił 7 na 13 oddanych rzutów z pola, a łotewski rozgrywający wykorzystał 8 na 16 wykonanych prób z gry.

Jak zdążył nas już w tym sezonie przyzwyczaić, bardzo solidny był znów także Damian Kulig. Polak zapisał przy swoim nazwisku 14 punktów, dziewięć zbiórek i sześć asyst. Po dłuższej przerwie do gry wrócił w piątek Mateusz Zębski, 30-latek spędził na parkiecie 15 minut i zdobył sześć punktów i zebrał cztery piłki. Stal 11 "oczek" rzuciła z szybkiego ataku - Zastal tylko dwa.

Trener Oliver Vidin też miał spory ból głowy, bo uraz wyłączył z gry jednego z jego liderów, Przemysława Żołnierewicza. Dusan Kutlesic robił, co mógł, zdobył 21 punktów, ale to nie wystarczyło. Stal trafiła aż 16 na 34 oddane rzuty za trzy, Zastal tylko 8 na 29.

Jeśli chodzi o zielonogórzan, ponieśli piątą porażkę w sezonie, z bilansem 6-5 plasują się na szóstym miejscu w ligowej tabeli.

Wynik:

BM Stal Ostrów Wielkopolski - Enea Zastal BC Zielona Góra 88:72 (23:17, 15:22, 19:14, 31:19) BM Stal:

Ojars Silins 23, Aigars Skele 19, Nemanja Djurisić 17, Damian Kulig 14, Jakub Garbacz 9, Mateusz Zębski 6, Aleksander Załucki 0.

Enea Zastal BC: Dusan Kutlesic 21, Alen Hadzibegovic 13, Szymon Wójcik 12, Sebastian Kowalczyk 9, Aleksandar Zecevic 8, Bryce Alford 5, Kareem Brewton 4, Jan Wójcik 0.