Trefl wyrwał wygraną. Kluczowe trójki Andrzeja Pluty

Po 30 minutach spotkania Trefl - Start wiele wskazywało na niespodziankę, gdyż goście prowadzili w Sopocie ośmioma punktami. Gracze Żana Tabaka w 4. kwarcie szybko wzięli się jednak w garść i wygrali 74:69. Kluczowe trafienia zanotował Andrzej Pluta.

Dawid Siemieniecki
Andrzej Pluta jr Materiały prasowe / Andrzej Romański / Energa Basket Liga / Andrzej Pluta jr
Spore problemy w meczu z dużo niżej notowanym zespołem z Lublina miał faworyzowany Trefl Sopot. Gracze Żana Tabaka przez większość pierwszej połowy nie byli w stanie narzucić rywalom swojego stylu gry i to raczej oni zmuszeni byli gonić wynik. W ekipie gości już tradycyjnie dobre zawody rozgrywali Gabe DeVoe i Cleveland Melvin, ale mocno wspierał ich także Roman Szymański.

Wśród gospodarzy z kolei Garrett Nevels był tym, który w pierwszej połowie rozpoczął i zakończył punktowanie. Na trzy minuty przed końcem drugiej kwarty podopieczni Artura Gronka odskoczyli nawet na sześć punktów, ale zryw Nevelsa spowodował, że drużyny schodziły do szatni przy wyniku 42:44.

Prawdziwy szok kibice sopocian przeżyli jednak w trzeciej kwarcie, którą miejscowi przegrali 10:16! Po akcji Michała Kolendy Trefl prowadził 49:48, by od tego momentu totalnie stanąć w miejscu i dać gościom zanotować run 12:0! Tuż przez końcem tej części impas przerwał jednak Jean Salumu, ale zawodnicy Tabaka tracili do przeciwników osiem "oczek".

Sytuacja zmieniła się jednak bardzo szybko, bowiem Trefl otrząsnął się momentalnie i Start mógł zapomnieć o wywiezieniu dwóch punktów z Hali 100-lecia. Sopocianom pomógł też "technik" dla trenera Gronka, skuteczność odnalazł Rolands Freimanis, a gdy goście znów zerwali się do ataku, dwiema trójkami ich nadzieje pogrzebał Andrzej Pluta!

W końcówce kropkę nad i postawił Nevels, który z siedemnastoma punktami był najlepszym strzelcem Trefla w tym starciu. Gospodarze wyraźnie przegrali walkę na tablicach, ale kluczem okazali się rezerwowi, którzy zapewnili wyjściowej piątce niezbędne wsparcie. Start wypuścił z kolei z rąk sporą szansę na to, by opuścić dolne rejony tabeli, a za to po porażce w Sopocie ma tyle samo wygranych, co GTK, Suzuki Arka i Sokół.

Trefl Sopot - Polski Cukier Start Lublin 74:69 (20:25, 22:19, 10:16, 22:9)

Trefl: Garrett Nevels 17, Rolands Freimanis 12, Jean Salumu 11, Andrzej Pluta 9, Michał Kolenda 7, Ivica Radić 6, Cameron Wells 6, Jarosław Zyskowski 6, Błażej Kulikowski 0.

Start: Gabe DeVoe 18, Cleveland Melvin 18, Klavs Cavars 12, Roman Szymański 9, Dayshon Smith 6, Mateusz Dziemba 3, Michał Krasuski 3, Troy Barnies 0, Bartłomiej Pelczar 0.