BM Stal nie obroni Pucharu Polski! Anwil pokazał charakter

Jeszcze żadna drużyna w historii nie obroniła Pucharu Polski. I tak nie stanie się również w tym roku. Anwil Włocławek pokonał BM Stal Ostrów Wielkopolski, zeszłorocznych triumfatorów tej imprezy, 89:80.

Patryk Pankowiak
Anwil Włocławek Materiały prasowe / Andrzej Romański / Energa Basket Liga / Anwil Włocławek
Kamil Łączyński wciąż to ma. 33-latek w przeszłości trafiał szalone rzuty za trzy w Finałach PLK, kiedy jego Anwil pokonywał Stal i sięgał po mistrzostwo Polski, a teraz zrobił to samo przeciwko ostrowianom w Pucharze Polski.

Rozgrywający był kapitalnie dysponowany. Trafił trzy razy z dystansu w czwartej, decydującej kwarcie i poprowadził włocławian do triumfu 89:80.

- Wygrywamy i o to chodzi. Nie znam złotego środka na wszystkie nasze problemy, to jest sport zespołowy, ale cieszę się, że wróciłem do gry i dobrze nam idzie. Liczą się tylko zwycięstwa - mówił w wywiadzie dla Polsat Sport Kamil Łączyński.

W piątek w Lublinie widzieliśmy dwa oblicza Anwilu. Drużyna Przemysława Frasunkiewicza traciła do BM Stali już dziesięć punktów w pierwszej połowie, aby następnie pokazać wielką koszykówkę po zmianie stron.

Victor Sanders przymierzył za trzy na niespełna cztery minuty przed końcem meczu, a Anwil prowadził wówczas 82:67. Było praktycznie po wszystkim.

Stali udało się przeprowadzić jeszcze zryw, doprowadzili do wyniku 80:84, ale 24 sekundy przed końcową syreną mecz definitywnie zamknął Malik Williams, trafiając zza łuku. Anwil awansował do półfinału Pucharu Polski.

Świetny Williams skompletował double-double (17 punktów, 11 zbiórek), a Łączyński zaaplikował rywalom 16 "oczek" i zaliczył siedem asyst. Włocławianie w całym spotkaniu popełnili zaledwie sześć strat.

BM Stal odczuła brak kontuzjowanego Adonisa Thomasa. Nemanja Djurisić rzucił 18 punktów i zebrał osiem piłek, Ojars Silins miał 15 "oczek", ale Stali w drugiej połowie brakowało po prostu błysku.

- Straciliśmy rytm, a im zaczęło w ataku wszystko wychodzić - mówił o tym, co działo się po zmianie stron Jakub Garbacz. - Bardziej chcieli w drugiej połowie i przez to wygrali - dodawał.

Rywalem Anwilu w sobotnim półfinale (godz. 19:00) będzie triumfator drugiego piątkowego ćwierćfinału, w którym WKS Śląsk Wrocław zmierzy się z Treflem Sopot. Początek tego spotkania o godz. 20:30, tekstowa relacja na WP SportoweFakty -->> TUTAJ.

Wynik:

BM Stal Ostrów Wielkopolski - Anwil Włocławek 80:89 (25:22, 22:16, 12:23, 21:28)

BM Stal: Nemanja Djurisić 18, Ojars Silins 15, Joshua Perkins 14, Damian Kulig 12, Jakub Garbacz 11, Aigars Skele 9, Mateusz Zębski 1, Aleksander Załucki 0, Filip Siewruk 0.

Anwil: Malik Williams 17, Kamil Łączyński 16, Luke Petrasek 13, Phil Greene IV 12, Lee Moore 10, Michał Nowakowski 9, Josip Sobin 6, Victor Sanders 3, Maciej Bojanowski 3.

Ten transfer już się spłaca. "To bardzo nie fair"

Czy Anwil zdobędzie w tym roku Puchar Polski?