Jest sukces polskich koszykarzy! Wygrywamy grupę, świetni Balcerowski i Ponitka

To nie był łatwy mecz, ale polscy koszykarze stanęli na wysokości zadania i pokonali w niedzielę Szwajcarię 80:70 w prekwalifikacjach do mistrzostw Europy 2025. Łukasz Koszarek wystąpił w kadrze narodowej po raz ostatni.

Patryk Pankowiak
reprezentacja Polski w koszykówce WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: reprezentacja Polski w koszykówce
Polacy w całej drugiej połowie stracili tylko 28 punktów - prawie tyle, co w pierwszych dziesięciu minutach meczu (27). Biało-Czerwoni grali twardo w obronie, zaczęli trafiać z dystansu i mieli kapitalny duet Mateusz Ponitka - Aleksander Balcerowski.

To były klucze, aby w niedzielę pokonać drużynę Szwajcarii (80:70) i co za tym idzie, wygrać grupę E prekwalifikacji mistrzostw Europy 2025.

Od stanu 61:61, Polacy zamknęli niedzielny mecz zrywem 19-9. Kapitalnie dysponowany Balcerowski zdobył 31 punktów i zebrał dziewięć piłek, trafiając 12 na 15 oddanych rzutów z pola, w tym 2 na 3 za trzy.

Ponitka miał problemy z celnością (2/11 z gry), ale jego obecność w kadrze okazała się nieoceniona. Lider Biało-Czerwonych zapisał przy swoim nazwisku osiem "oczek", siedem zbiórek i aż 14 asyst. Grał z dużym zaangażowaniem, a w kluczowych momentach potrafił uspokoić atmosferę i poprowadzić kolegów do sukcesu.

Świetny był ponadto Przemysław Żołnierewicz. Debiutujący w kadrze zawodnik trafił trzy bardzo ważne rzuty za trzy, dając Polakom potrzebny oddech w trzeciej kwarcie, po jego celnej próbie nasza drużyna wyszła na prowadzenie 56:55. Ostatecznie wywalczył 10 punktów.

Dla Szwajcarii bez znaczenia okazał się fakt, iż trafili 11 na 27 oddanych rzutów za trzy. Polacy wykorzystali przewagę pod koszem, wygrywając walkę o zbiórki w stosunku 43-29. To też był bardzo ważny aspekt, mieliśmy 13 zebranych piłek w ataku.

Niedzielny mecz był wyjątkowy dla Łukasza Koszarka. Polski weteran wystąpił w kadrze po raz ostatni. Koszarek w niedzielę spędził na parkiecie niespełna siedem minut, nie udało się mu zdobyć punktu, ale sukces Polski na pewno mu to zrekompensował.

- Jeśli nadarzyła się okazja, by zagrać z nim jeszcze jeden mecz, to zrobiłem wszystko aby znaleźć się na zgrupowaniu w Szwajcarii. Cieszę się, że będę mógł być częścią jego ostatniego występu w kadrze - mówił nam przed meczem Ponitka, któremu bardzo zależało, żeby ten ostatni raz wybiec na parkiet razem z Koszarkiem.