Duże emocje w Bydgoszczy. Były nerwy, ale gospodarze przewagi nie wypuścili

Delano Spencer i Corey Sanders robili co mogli, ale w Bydgoszczy nie byli w stanie dać kolejnej wygranej Sokołowi. Enea Abramczyk Astoria triumfowała z ekipą beniaminka z Łańcuta 87:78, a nieoczywistym liderem zwycięzców okazał się Nathan Cayo.

Dawid Siemieniecki
koszykarze Enea Abramczyk Astorii Bydgoszcz WP SportoweFakty / Rafał Sobierański / Na zdjęciu: koszykarze Enea Abramczyk Astorii Bydgoszcz
Początek spotkania w Bydgoszczy był stosunkowo wyrównany, ale z biegiem czasu przewagę uzyskali goście, wśród których świetnie na parkiecie SISU Areny czuł się zwłaszcza Delano Spencer. Strzelec Sokoła pierwszą kwartę zakończył z trzynastoma punktami na koncie. Bydgoszczanie mieli za to olbrzymi problem z trafianiem do kosza. O ile na dystansie wyglądało to nieźle (3/6), o tyle za dwa gospodarze trafili tylko 4 z 12 oddanych prób.

Goście prowadzili już 28:21, ale Astoria bezlitośnie wypunktowała rezerwowych rywali, którzy roztrwonili całą wypracowaną zaliczkę i trener Marek Łukomski znów musiał wrócić do Spencera, Raynere'a Thorntona i Coreya Sandersa. Mimo tego bydgoszczanie się nie zatrzymywali, a bardzo dobre wejście z ławki zaliczyli Nathan Cayo i Łukasz Frąckiewicz. Dzięki nim przewaga miejscowych wzrosła nawet do 12 "oczek", ale wtedy akcję 3+1 zanotował Spencer. Ostatecznie jednak - po indywidualnej akcji Mike'a Smitha - po I połowie tablica wskazywała wynik 46:36.

Trzecią kwartę Astoria rozpoczęła od bardzo mocnego uderzenia i po punktach Frąckiewicza było już 57:39. Trener Łukomski zachował jednak pełen spokój, nie prosząc o czas i okazało się, że jego gracze byli w stanie odrobić część strat bez jego wskazówek. Po trójce Sandersa na tablicy było 57:46 i wtedy o czas poprosił Thanasis Skourtopoulos. Od tego momentu starcie mocno się wyrównało, a po trzydziestu minutach było 64:52.

W ostatniej części trwała walka praktycznie kosz za kosz. Świetnie prezentował się zwłaszcza Cayo, ale po drugiej stronie równie groźny cały czas pozostawał Spencer, który był tego popołudnia świetnie dysponowany w ataku. Na pięć minut przed końcem, po celnej trójce Benjamina Simonsa, Astoria uciekła na 15 punktów, ale wtedy łańcucianie zerwali się do ataku!

Ciężar gry na swoje barki wzięli Filip Struski, Spencer i Sanders, po którego akcji 2+1 było już tylko 81:76. Przełamanie gospodarzom dał Mike Smith. Mimo olbrzymich nerwów w końcówce, Astoria zdołała dowieźć korzystny rezultat i tym samym odniosła swoje ósme zwycięstwo w trwającym sezonie, zrównując się liczbą wygranych z Sokołem i Startem Lublin i Suzuki Arką.

Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - Rawlplug Sokół Łańcut 87:78 (21:28, 25:8, 18:16, 23:26)

Astoria: Nathan Cayo 21, Mike Smith 15, Benjamin Simons 11, Daniel Szymkiewicz 10, Myke Henry 8, Aleksander Lewandowski 7, Paulius Petrilevicius 7, Łukasz Frąckiewicz 6, Igor Wadowski 2.

Sokół: Delano Spencer 32, Corey Sanders 22, Raynere Thornton 8, Adam Kemp 6, Filip Struski 6, Mateusz Bręk 4, James Eads 0, Marcin Nowakowski 0, Mateusz Szczypiński 0, Przemysław Wrona 0.