Frisco Sika Brno pokonuje Fenerbahce Stambuł na inaugurację 2. kolejki Euroligi Koszykarek

Koszykarki Frisco Sika Brno podniosły się po porażce w pierwszym mecz w Moskwie, gdzie uległy wysoko Spartakowi. W swoim drugim meczu na euroligowych, który we wtorek zainaugurował zmagania w 2. kolejce, zawodniczki z Brna pokonały we własnej hali wysoko notowanego rywala, jakim niewątpliwie jest turecki Fenerbahce Stambuł. Było to jedyne spotkanie Euroligi Koszykarek zaplanowane na wtorek. Kolejne mecz odbędą się w środę i czwartek.

Krzysztof Kaczmarczyk

Koszykarki czeskiego zespołu Frisco Sika od początku narzuciły swój styl gry i zdominowały wydarzenia na parkiecie. Znakomicie mecz rozpoczęła młoda gwiazda WNBA DeWanna Bonner, która w pierwszej kwarcie uzbierała 9 punktów, a jej ekipa prowadziła 27:16. W drugiej kwarcie czeska drużyna jeszcze bardziej powiększyła swoją przewagę i na przerwę schodziła z zapasem 19 punktów.

Po zmianie stron do ataku ruszyły wyraźnie podrażnione Turczynki. Fenerbahce w pewnym momencie przegrywało już tylko różnicą 8 punktów, jednak na decydującą kwartę wchodziły na parkiet przy dziewięciopunktowej stracie, do której celną trójką doprowadziła Nicole Powell w końcówce trzeciej kwarty. Początek ostatniej kwarty zwiastował duże emocje w końcówce spotkania, gdyż Turczynki po skutecznej akcji Birsel Verdarli przegrywały już tylko 54:60. Gospodynie opanowały jednak wydarzenia na parkiecie i wygrały swoje pierwsze spotkanie w Eurolidze w tym sezonie.

Sukces czeskiego zespołu jest tym bardziej cenny, że odniesiony bez wsparcia jednej ze swoich liderek, słowackiej rozgrywającej Zuzany Zirkovej.

17 punktów na swoim koncie zapisała Bonner, która znakomicie grała szczególnie w pierwszej połowie spotkania. Najskuteczniejszą koszykarką była jedna Eva Viteckova, która uzbierała o 2 oczka więcej. Double-double na swoim koncie zapisała natomiast doświadczona środkowa Taj McWilliams, która zakończyła mecz z 13 punktami i 11 zbiórkami.

Wśród pokonanych po 16 punktów wywalczyły Penny Taylor oraz Nicole Powell. Kompletnie zawiodła Tammy Sutton-Brown, która zakończyła tą rywalizację z zerowym dorobkiem punktowym i to właśnie jej punktów zabrakło Fenerbahce do odniesienia drugiego zwycięstwa w Eurolidze.