6. kolejka ACB: Seria Walencji, pierwsza wygrana Unicaji

Real Madryt nadal niepokonany w ACB - podopieczni Ettore Messiny nie zagrali jednak dobrego spotkania i beniaminek z Alicante stawiał dzielny opór przez prawie trzy kwarty. Swoje mecze w 6. kolejce wygrali również inni faworyci, czyli Barcelona oraz Caja Laboral, a warto także zwrócić uwagę na piąte już zwycięstwo CB Walencji oraz pierwszą Unicaji. Drużyna Michała Ignerskiego w ten weekend nie grała.

Michał Fałkowski

Przez pierwsze dwadzieścia minut spotkania Real Madryt - Meridiano Alicante kibice zgromadzeni w Palacio Vistalegre przecierali oczy ze zdumienia. Beniaminek ACB, podopieczni trenera Oscara Quintany razem zarabiający w sumie tylko trochę więcej od Ettore Messiny, trenera Realu, prowadzili w stolicy Hiszpanii z wielkim faworytem całych rozgrywek 37:28. Gospodarze zadziwiali wręcz indolencją w ataku oraz nieporadnością w obronie i w przerwie spotkania musieli usłyszeć od włoskiego szkoleniowca wiele krytycznych słów. Rozjuszeni, w trzeciej kwarcie zniszczyli rywala, pozwalając mu na zdobycie tylko czternastu oczek i wyszli na kilkupunktowe prowadzenie, którego nie oddali już do ostatniej syreny.

Tym samym Królewscy zanotowali szóste zwycięstwo i nadal przewodzą w tabeli ACB. Tuż za nimi krystalizuje się powoli grupa pościgowa złożona z Regalu FC Barcelona, Caji Laboral Baskonia, CB Walencji i DKV Joventutu Badalona. Wszystkie te zespoły wygrały swoje spotkania w ramach 6. kolejki ACB i czekają tylko na potknięcie Realu.

Podobać się może zwłaszcza ta trzecia ekipa, która jedynej porażki w tym sezonie doznała przed czterema tygodniami i od tego czasu kontynuuje triumfalny marsz, a trener Neven Spahija powoli sprawia, że w Hiszpanii przestaje się mówić o Walencji jako o drużynie zbyt dobrej na środek tabeli i jednocześnie zbyt słabej na walkę o medale. Świetny sezon rozgrywa uczestnik ostatnich Mistrzostw Europy w Polsce, Victor Claver, który w sobotę przeciwko Ayudzie de Accion Fuenlabrada miał 18 oczek. O jedno więcej uzyskał Ukrainiec Serhiy Lishchuk, a 10 punktów w debiucie uzbierał znany z polskich parkietów Thomas Kelati. Drużyna z Fuenlabrady tymczasem po dwóch porażkach z rzędu oddala się coraz wyraźniej o czołówki.

Prawdziwa euforia zapanowała w hali Palacio De Deportes Jose Ma Marina Carpena po ostatnim gwizdku sędziego w meczu pomiędzy Unicają Malaga a CB Murcją. Gospodarze wygrali bowiem różnicą aż trzydziestu oczek, 84:54, lecz nie rozmiary zwycięstwa wzbudziły taką radość, a sam jego fakt. Podopieczni Aito Garcii Renesesa zanotowali bowiem pierwszą wygraną w tym sezonie i tym samym przerwali impas pięciu porażek z rzędu. Dla gospodarzy 23 punkty rzucił Taquan Dean, który dotychczas nie mógł uśmiechnąć się po żadnym meczu, mimo że praktycznie każdorazowo schodził z parkietu jako najlepszy strzelec swojego zespołu. Blisko double-double był Omar Cook, który do 10 punktów dodał osiem asyst.

W weekend swojego meczu nie rozegrali koszykarze Lagun Aro Gipuzkoa, czyli ekipa, w której na co dzień występuje Michał Ignerski. Baskowie mieli zmierzyć się u siebie z Bizkaią Basket Bilbao w debrach regionu, lecz kilku koszykarzy drużyny gości musiało zostać hospitalizowanych, po tym, jak wykryto u nich symptomy wirusa A/H1N1.

Wyniki 6. kolejki ACB:

Ayuda de Accion Fuenlabrada - CB Walencja 67:82 (11:23, 13:23, 27:18, 16:18)
(Thomas 18 (3x3, 4 as.), Burstein 14 (3x3), Batista 9 (6 zb.), Colom 9 (1x3), Fitch 9 (1x3) – Lushchuk 19 (3x3, 5 zb.), Claver 18 (1x3, 9 zb.), Martinez 13 (1x3), de Colo 10 (1x3), Kelati 10 (1x3))

CB Granada - DKV Joventut Badalona 78:83 (19:14, 20:33, 17:16, 22:20)
(Hunter 25 (3x3), Aguilar 13, Ingles 10 (5 zb.) - Tucker 26 (4x3, 6 as., 5 zb.), Bogdanović 18 (2x3), Norel 9, Tripković 9 (1x3))

Unicaja Malaga - CB Murcja 84:54 (19:13, 15:15, 22:5, 28:21)
(Dean 23 (5x3), Jimenez 15 (2x3, 6 zb.), Rodriguez 13 (3x3), Cook 10 (2x3, 8 as.) - Prestes 14, Faverani 8 (2x3), Moncasi 7, Scepanović 7 (1x3))

Regal FC Barcelona - Cajasol Sewilla 76:67 (18:13, 24:17, 17:23, 17:14)
(Grimau 13, Navarro 13 (3x3), Mickael 11 (2x3), Vazquez 11 - Savanović 19, Ellis 17 (4x3), Calloway 13 (1x3))

Banco de Rueda Valladolid - Estudiantes Madryt 83:89 (21:32, 22:20, 11:18, 29:19)
(Chase 20 (4x3), Van Lecke 16 (2x3), Lopez 13 (3x3), Battle 10 (7 zb.) - Caner-Medley 20 (1x3, 6 zb.), Gabriel 18 (2x3, 6 zb.), Jasen 18 (4x3))

Real Madryt - Meridiano Alicante 78:68 (15:16, 13:21, 26:14, 24:17)
(Velicković 15 (2x3, 6 zb.), Garbajosa 13 (3x3, 9 zb.), Bullock 10 - Katelynas 21 (3x3, 8 zb.), Andriuskevicius 14 (5 zb.), Hill 9 (1x3))

Caja Laboral Baskonia - Gran Canaria 2014 86:79 (21:22, 16:21, 22:18, 27:18)
(Teletović 27 (5x3, 6 zb.), Barać 20 (8 zb.), Splitter 15 - McDonald 18, Bellas 12 (2x3), Carroll 12 (2x3), Moran 11 (2x3))

Suzuki Manresa - Xacobeo Blu:sens Obradoiro 62:72 (17:16, 12:14, 13:15, 20:27)
(Grimau 15 (2x3), Nivins 14 (1x3, 10 zb.), San Miguel 12 (1x3) - Vasileiadis 18 (4x3, 5 zb.), Bulfoni 13 (3x3), Terry 13 (2x3, 5 zb.))

Lagun Aro Gipuzkoa - Bizkaia Basket Bilbao przełożony

1. Real Madryt 12 6-0 475-406 +69
2. Regal FC Barcelona 11 5-1 478-393 +85
3. Caja Laboral Baskonia 11 5-1 508-440 +68
4. CB Walencja 11 5-1 466-424 +42
5. DKV Joventut Badalona 11 5-1 431-426 +5
6. Ayuda de Accion Fuenlabrada 10 4-2 471-470 +1
7. Gran Canaria 2014 9 3-3 451-424 +27
8. Suzuki Manresa 9 3-3 398-423 -25
9. Lagun Aro Gipuzkoa 8 3-2 392-377 +15
10. Blancos de Rueda Valladolid 8 2-4 431-443 -12
11. Cajasol Sewilla 8 2-4 407-425 -18
12. Xacobeo Blu:sens Obradoiro 8 2-4 458-478 -20
13. CB Granada 8 2-4 413-458 -45