Doncić lepszy od LeBrona. Mavericks zatrzymali zwycięzców pucharu NBA

Dallas Mavericks zatrzymali Los Angeles Lakers w ich pierwszym meczu po wygraniu pucharu NBA. Teksańczycy triumfowali 127:125.

Patryk Pankowiak
Luka Doncić (z lewej) PAP/EPA / ADAM DAVIS / Na zdjęciu: Luka Doncić (z lewej)
Działo się w Teksasie. Luka Doncić zdobył 33 punkty, miał też 17 asyst, ale ofensywę Mavericks tym razem poprowadził ktoś inny.

Wybitne występy pod nieobecność kontuzjowanego Kyriego Irvinga zaliczyli Tim Hardaway Junior oraz Dante Exum. Ten pierwszy zdobył 32 oczka, trafiając 5 na 10 rzutów za trzy, a Exum uzbierał 26 punktów w 36 minut.

28-letni Australijczyk, który przed rokiem reprezentował barwy euroligowego Partizana Belgrad, umieścił w koszu rekordowe dla siebie siedem na dziewięć oddanych rzutów za trzy i był kluczowym ogniwem Mavericks. Gospodarze po zaciętym meczu i przy komplecie ponad 20 tysięcy kibiców, pokonali Los Angeles Lakers 127:125.

- Niewiele dziś spałem. Wszystko mnie boli. Jestem coraz starszy - śmiał się na konferencji prasowej Doncić, któremu niedawno urodziła się córka. - Ale graliśmy dzień po dniu, mamy zwycięstw i to jest świetne. Jestem dumny z tego zespołu - dodawał Słoweniec.

Gościom ma nic zdało się double-double Anthony'ego Davisa (37 punktów, 11 zbiórek) i 33 oczka, osiem zbiórek oraz dziewięć asyst LeBrona Jamesa. Dla Jeziorowców był pierwszy mecz po tym, jak zdobyli puchar NBA, pokonując w finale turnieju ekipę Indiana Pacers. MVP został James.

Nikola Jokić we wtorek spędził na parkiecie zaledwie 16 minut, bo został odesłany do szatni przez sędziów. Ale Denver Nuggets poradzili sobie nawet bez swojego lidera - ograli Chicago Bulls 114:106, notując 16. sukces w kampanii 2023/2024. Nieobecny był ponadto Jamal Murray, ale Reggie Jackson rzucił 25 punktów.