Paryż 2024. Triple-double Jokicia i brąz dla Serbów!

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Caroline Brehman / Nikola Jokić
PAP/EPA / Caroline Brehman / Nikola Jokić

Reprezentacja Serbii brązowym medalistą igrzysk olimpijskich Paryż 2024 w koszykówce mężczyzn. Nikola Jokić zaliczył triple-double, a jego zespół ograł Niemców 93:83. To duży zawód dla aktualnych mistrzów świata.

Nikola Jokić był świetny. "Pan koszykarz" skompletował 19 punktów, 12 zbiórek i 11 asyst. Spędził na parkiecie niemal 38 minut i nie popełnił żadnej straty. Nie da się ukryć, że swoją grą pogrążył Niemców.

Mistrzowie świata w meczu o najniższy stopień podium igrzysk w Paryżu nie prowadzili nawet sekundę. Od pierwszych minut swój koncert rozpoczął Jokić, który już w pierwszej kwarcie miał sześć punktów i sześć asyst.

Niemcom nie pomagały nawet seryjnie trafiane trójki - pięć w pierwszej kwarcie, 13 w całym spotkaniu. Serbowie dominowali, a Jokić grał niczym profesor. Rywale nie mieli na niego żadnej odpowiedzi.

Gwiazdor robił co chciał. Kończył akcje sam lub dostrzegał i uruchamiał swoich kolegów. Efekt był taki, że aż sześciu Serbów zakończyło mecz z dwucyfrową zdobyczą punktową. Brązowy medal podopiecznych Svetislava Pesicia jak najbardziej zasłużony.

Dla Niemców kończy się pewna era, bowiem pojedynek o brąz w Paryżu był ostatnim meczem na ławce trenerskiej Gordiego Herberta. Ostatnie lata były dla naszych sąsiadów kapitalne - Niemcy oprócz mistrzostwa świata zostali też wcześniej brązowym medalistą EuroBasketu.

Tym samym podczas Paryż 2024 pozostał ostatni mecz w turnieju mężczyzn. Mistrzów olimpijskich poznamy w sobotni wieczór. Wielki finał to starcie Francji z USA. Początek tego spotkania o godz. 21:30. Amerykanie celują w piąte złoto z rzędu. Trójkolorowi jeszcze nigdy takiego medalu nie zdobyli.

Co ciekawe przed trzema laty w Tokio również te reprezentacje spotkały się w najważniejszym meczu olimpijskiego turnieju. Amerykanie wygrali wtedy 87:82.

Niemcy - Serbia 83:93 (21:30, 17:16, 25:26, 20:21) (Franz Wagner 18, Moritz Wagner 16, Dennis Schroder 13, Johannes Thiemann 11 - Nikola Jokić 19, Vasilije Micić 19, Bogdan Bogdanović 16, Aleksa Avramović 13, Filip Petrusev 11, Vanja Marinković 10)

Źródło artykułu: WP SportoweFakty