17. z rzędu zwycięstwo KSSSE AZS PWSZ - podsumowanie 19. kolejki FGE

Akademiczki z Gorzowa Wielkopolskiego nie schodzą ze zwycięskiej ścieżki. Podopieczne Dariusza Maciejewskiego wygrały 17. mecz z rzędu, odprawiając w hicie kolejki bardzo pewnie CCC Polkowice. Ważne wygrane odniosły zespoły UTEX-u ROW Rybnik i Odry Brzeg. Rybniczanki przerwały serię porażek i wygrały w Łodzi, natomiast Odra pokonała w Poznaniu MUKS. W derbach Pomorza Energa Toruń pewnie pokonała Artego Bydgoszcz, który w tym prestiżowym meczu zagrał bez swojej punktowej liderki Melanie Thomas.

Krzysztof Kaczmarczyk

Lotos Gdynia - INEA AZS Poznań 87:63 (19:16, 21:20, 17:10, 30:17)

To miał być spacerek dla ekipy mistrzyń Polski. Akademiczki z Poznania jednak przez dwie i pół kwarty grały z faworyzowanym rywalem jak równy z równym. Dopiero końcówka meczu pokazała różnicę pomiędzy zespołami. Znakomicie zagrały Ivana Matovic i Tanisha Wright, a to przełożyło się na wygraną różnicą aż 24 oczek, na którą podopieczne Romana Habera w Trójmieście z pewnością nie zasłużyły. W poznańskiej drużynie z meczu na mecz rozkręca się Elżbieta Mowlik, która w Gdyni zaaplikowała rywalkom m.in. cztery trójki. Podopieczne Jacka Winnickiego wystąpiły w tym meczu wzmocnione Eweliną Galą, która w ostatnich dniach zamieniła Energę na Lotos.

MVP spotkania: Ivana Matovic, 21 punktów (10/15 z gry), 6 zbiórek, 2 asysty, przechwyt

ŁKS Siemens AGD Łódź - UTEX ROW Rybnik 58:64 (12:22, 13:10, 19:18, 14:14

Spotkanie dwóch zespołów, które walczyły o przełamania zakończyło się triumfem przyjezdnych. Rybniczanki w Łodzi prowadziły od pierwszych minut. ROW miał problemy jedynie na początku czwartej kwarty, kiedy to stracił na chwilę prowadzenie. Złe chwile przyjezdne jednak przetrwały, nawet gdy na parkiecie zabrakło już Nikity Bell, Martyny Koc i Devanii Hampton. Rybniczanki w decydującym momencie zdobyły 8 punktów z rzędu i właśnie ten fragment zadecydował o końcowym sukcesie. Łodzianki w tym arcyważnym spotkaniu dla siebie musiały sobie radzić bez Leony Jankowskiej. Podstawowa zawodniczka ŁKS-u ma problem z kolanem i ten uraz wykluczył ją z udziału w tym spotkaniu. Na domiar złego Alicja Perlińska zanotowała najgorszy mecz w sezonie, pudłując wszystkie 12 rzutów z gry. Wynik próbowała ratować Dominic Seals, ale nawet jej fenomenalna gra nie uchroniła łodzianek przed porażką.

MVP spotkania: Dominic Seals, 25 punktów (8/12 z gry), 5 zbiórek, asysta

KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski - CCC Polkowice 69:57 (23:12, 21:17, 8:17, 17:11)

To miał być hit tej kolejki, a emocje zakończyły się praktycznie już na starcie meczu. Gorzowianki tradycyjnie dla siebie zaczęły znakomicie i już po pierwszych pięciu minutach prowadziły różnicą 11 punktów. "Pomarańczowe" dopiero po przerwie zdołały nawiązać walkę z niepokonanymi dotychczas wicemistrzyniami Polski. Krzysztof Koziorowicz desygnował do walki pod tablicami Cheryl Ford, która poprawiła walkę na deskach, w ataku wpadło kilka trójek i zrobiło się ciekawie. KSSSE AZS PWSZ miało jednak w swoich szeregach Ludmiłę Sapovą i Nicky Anosike. Duet ten był nie do zatrzymania w końcowych fragmentach meczu i 17. kolejna wygrana w Ford Germaz Ekstraklasie stała się faktem.

MVP spotkania: Liudmila Sapova, 16 punktów (4/8 z gry), 3 zbiórki, 3 przechwyty, 2 asysty, blok

Przeczytaj relację ze spotkania: http://www.sportowefak...-relacja-/ >"Mechaniczna pomarańcza" zmiażdżona przez gorzowianki

MUKS Poznań – Odra Brzeg 60:61 (12:12, 19:11, 11:15, 18:23)

To miał być przełomowy pojedynek dla ostatniej w tabeli drużyny MUKS-u i po pierwszej połowie wszystko było na dobrej drodze do trzeciego sukcesu w sezonie. Po przerwie do odrabiania strat ruszyły jednak rywalki. Jarosław Zyskowski dokonał jakiejś cudownej przemiany w swoich zawodniczkach, które odrobiły straty i doprowadziły do nerwowej końcówki. W niej najpierw zza linii 6,25m trafiła Aleksandra Semmler, czym wprawiła w szał radości swoje koleżanki i kibiców. Wtedy wynik brzmiał 60:59 na korzyść poznanianek. W odpowiedzi dwukrotnie z linii rzutów osobistych trafiła Brittany Denson, a ostatnia akcja należała do gospodyń. W niej faulowana była Paulina Antczak, która stanęła na linii rzutów osobistych. Młoda zawodniczka MUKS-u spudłowała oba rzuty, a cenna wygrana pojechała do Brzegu. Właśnie te dwa niecelne rzuty mogą okazać się fatalne w skutkach, patrząc na cały sezon i walkę o utrzymanie ligowego bytu w tym sezonie.

MVP spotkania: Brittany Denson, 11 punktów (3/11 z gry), 13 zbiórek, asysta, przechwyt

Wisła Can Pack Kraków – Super Pol Tęcza Leszno 86:65 (13:22, 26:17, 27:9, 20:17)

Spotkanie pod Wawelem miało być przygotowaniem do decydujących boi Wisły Can Pack w Eurolidze. Sprawdzian ten nie zaczął się dobrze dla podopiecznych Jose Ignacio Hernandeza, które w pierwszych minutach meczu zostały zdominowane przez gospodynie. Od połowy drugiej kwarty wszystko wróciło do normy, a zawodniczki spod znaku Białej Gwiazdy zaczęły odrabiać straty. Decydująca okazała się 3 kwarta, którą aktualne brązowe medalistki wygrały różnicą aż 18 punktów. Krakowianki wygrały w końcowym rozrachunku różnicą 21 oczek, jednak taka gra we wtorkowym meczu przeciwko MiZo 2010 Pecs może nie wystarczyć do wygranej.

MVP spotkania: Ewelina Kobryn, 20 punktów (8/12 z gry), 5 zbiórek, asysta

Energa Toruń - Artego Bydgoszcz 92:65 (17:13, 34:8, 20:19, 21:25

To miały być emocjonujące derby, ale już na starcie okazało się, że z planowanych emocji nic nie wyjdzie, bo Artego na terenie rywala zza miedzy pojawiło się bez Melanie Thomas, drugiej najskuteczniejszej zawodniczki całej Ford Germaz Ekstraklasy. Thomas opuściła Artego, a to bardzo pomogło rywalkom. Energa wygrała bardzo pewnie, bo 27 oczkami, czym potwierdziła równoznacznie fakt, że w ostatnich tygodniach znajduje się w znakomitej dyspozycji. "Katarzynki" do wygranej poprowadziły podkoszowe Charity Egenti i Tyesha Fluker, która wyrasta na jedną z najlepszych podkoszowych w Ford Germaz Ekstraklasie. Wśród pokonanych dobre wrażenie pozostawiła po sobie Aleksandra Chomać, która w grudniu zamieniła Energę na Artego. W swojej byłej hali Chomać uzbierała 15 punktów.

MVP spotkania: Charity Egenti, 14 punktów (6/8 z gry), 4 zbiórki, 4 przechwyty, blok

Pauza: Blachy Pruszyński Lider Pruszków

MVP 19. kolejki FGE wg SportoweFakty.pl: Liudmila Sapova (KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski)

Liudmila Sapova od początku sezonu udowadnia, że zakontraktowanie jej w Gorzowie Wielkopolskim było znakomitym posunięciem. Rosyjska zawodniczka kolejny raz udowodniła swoją przydatność i swoje umiejętności w hicie kolejki, w którym jej KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski pewnie wygrał z polkowickim CCC. Sapova w 30 minut spędzonych na parkiecie, uzbierała 16 punktów (2/4 za 2, 2/4 z a 3 i 6/7 za 1), 3 zbiórki, 3 przechwyty, 2 asysty i blok. Z tak dysponowaną Sapovą, która jest groźna zarówno na dystansie, jak i przy penetracji, akademiczki mogą spokojnie mierzyć w mistrzowski tytuł.

Najlepsza Polka 19. kolejki FGE wg SportoweFakty.pl: Ewelina Kobryn (Wisła Can Pack Kraków)

Wisła Can Pack Kraków spotkania z Super Pol Tęczną Leszno nie zaczęła wybornie. Wynik jednak zaczął się poprawiać, gdy koleżanki zaczęły wykorzystywać pod koszem Ewelinę Kobryn. Środkowa Białej Gwiazdy kolejny raz w tym sezonie zakończyła pojedynek będąc liderem punktowym swojego teamu. Ekipie z Wielkopolski zaaplikowała 20 punktów (8/12 za 2 i 4/5 za 1). Dodatkowo w statystykach miała jeszcze 5 zbiórek i asystę. Etatowa reprezentantka Polski rozgrywa kolejny znakomity sezon pod Wawelem, a tym razem ma jeszcze obok siebie kilka klasowych zawodniczek. Czy ta mieszanka zaowocuje odzyskaniem tytułu mistrzowskiego przez Wisłę Can Pack?