NBA: Hawks wygrywają po 17 latach

Ostatni raz Atlanta Hawks w Salt Lake City wygrali 13 lutego 1993 roku. Od tego czasu każda ich wizyta w hali Jazz kończyła się porażką. Jastrzębie pod wodzą Joe Johnsona przerwały czarną serię. W Nowym Jorku miejscowi Knicks musieli uznać wyższość Milwaukee Bucks, którzy w swoich szeregach mieli fantastycznego Andrew Boguta.

W tym artykule dowiesz się o:

Dużo lepsza gra na tablicach (61-35) oraz wyższa skuteczność okazały się kluczem do zwycięstwa Kozłów w Nowym Jorku. Świetnie w drużynie z Milwaukee spisał się Andrew Bogut. Niegdysiejszy numer jeden draftu zaliczył 24 punkty i 20 zbiórek. Był to jego trzeci w karierze mecz 20-20.

- Chcieliśmy wykorzystać naszą przewagę fizyczną. Dlatego większość piłek szła do mnie - powiedział Bogut.

Nowojorczycy w pierwszej połowie spisywali się dobrze, ale po przerwie zupełnie stanęli. W ciągu 24 minut zdołali rzucić 26 punktów. Trener Mike D'Antoni stwierdził, że problemy jego drużyny wyniknęły z faktu, iż zawodnicy nie zgrali się jeszcze ze sobą. - Wiem, że to żadne usprawiedliwienie, ale w pierwszym meczu po transferach poszliśmy na żywioł. Teraz tego nie było. Chłopaki kalkulowali i stąd nasze kłopoty - dodał coach Knicks.

Nowojorczycy przez chwilę w czwartej kwarcie postraszyli swoich rywali. Po trójce Jerry'ego Stackhouse'a doszli Bucks na sześć punktów. Miejscowi kibice zastanawiali się z pewnością, czy ich pupile wrócą do gry i powalczą o zwycięstwo. Goście przeszli jednak do ofensywy i skutecznie wybili miejscowym myśli o wygranej. Celne rzuty Luke'a Ridnoura i Johna Salmonsa wyprowadziły Milwaukee na prowadzenie 74-61 i było pewne, że nic złego w tym meczu się Kozłom nie stanie.

Zmiany kadrowe wyszły na dobre Wizards, którzy po odejściu Jamisona i Butlera złapali wiatr w żagle. W czwartym meczu od tego czasu stołeczni koszykarze odnotowali trzecie zwycięstwo. Świetnie w trykocie drużyny z Waszyngtonu spisuje się 23-letni Andray Blatche.

Niedawno jeszcze wszyscy w drużynie krytykowali go podejście do gry. W czterech ostatnich spotkaniach może pochwalić się średnią na poziomie 25 oczek. - Czuję się jak lider, jak osoba, która jest w stanie poprowadzić swój zespół w dobrym kierunku - stwierdził Blatche, który przeciwko Bykom miał 25 punktów i 11 zbiórek.

Kluczowa dla losów meczu okazała się trzecia kwarta, w której goście z Chicago przez sześć minut nie byli w stanie zdobyć nawet punktu. Spudłowali 15 z ich 21 rzutów. Dzięki temu miejscowi zdołali z nawiązką odrobić straty i przed ostatnią kwartą prowadzili 77-72.

Wizards na 5:25 przed zakończeniem meczu uciekli na trzynaście oczek (93-80). Bull zwarli szyki i rozpoczęli pogoń za rywalami. Prawie przyniosła ona efekt. Kiedy trafił Derrick Rose przewaga stołecznego teamu stopniała do zaledwie punktu (96-95).

Odpowiedź podopiecznych Flipa Saundersa była zabójcza dla Bulls. Celne rzuty Ala Thorntona i Randy'ego Foye pozbawiły przyjezdnych szans.

Wygrana została okupiona stratą Josha Howarda, który w pierwszej kwarcie doznał urazu kolana.

Siedemnaście lat na zwycięstwo w Salt Lake City musieli czekać zawodnicy Atlanta Hawks. Dzięki Joe Johnsonowi ta sztuka im się udała. Lider Jastrzębi świetnie spisał się w ostatniej ćwiartce, w której rzucił 11 ze swoich 28 punktów.

- Wreszcie się udało. Ostatni raz wygraliśmy tutaj jak ja byłem małym chłopakiem i marzyłem o grze w NBA - powiedział Johnson, który walnie przyczynił się do wygranej. W końcówce zdobył punkty, które pozwoliłu Atlancie odskoczyć na 101-97. W odpowiedzi na 32 sekundy przed ostatnią syreną C.J. Miles z Jazz spudłował dwa osobiste. Piłka znalazła się w rękach drużyny Mike'a Woodsona. Gospodarze uciekli się do przewinień, ale faulowani Johnson i Crawford przypieczętowali sukces swojej drużyny.

Washington Wizards - Chicago Bulls 101-95 (25-26, 21-30, 31-16, 24-23)

(Blatche 25 (11zb), Thornton 17, Foye 16 - Rose 22 (6as), Murray 16, Warrick 12)

New York Knicks - Milwaukee Bucks 67-83 (20-27, 21-20, 14-16, 12-20)

(McGrady 15, Lee 12 (13zb), House 10 - Bogut 24 (20zb), Salmons 15, Mbah a Moute 11 (11zb))

Dallas Mavericks - Indiana Pacers 91-82 (29-20, 20-21, 23-20, 19-21)

(Nowitzki 23 (7zb), Terry 14, Haywood 12 (20zb) - Ford 14, Murphy 10 (11zb), Dunleavy 8, Hibbert 8, Price 8)

Utah Jazz - Atlanta Hawks 100-105 (24-28, 27-26, 24-20, 25-31)

(Millsap 14 (9zb), Price 13 (6as), Korver 13 - Johnson 28 (6as), Smith 18 (9zb), Crawford 17)

Los Angeles Clippers - Charlotte Bobcats 98-94 (30-23, 23-27, 18-24, 27-20)

(Butler 20, Kaman 18 (13zb), Gordon 11 - Wallace 32 (12zb), Diaw 20 (9zb, 9as), Thomas 10, Ratliff 10)

4. Portland 32 26 .552

5. Minnesota 13 44 .228