5. kolejka TOP 16 Euroligi: 43 punkty Maccabi w czwartej kwarcie i awans do Elite Eight

Maccabi Tel Awiw oraz Real Madryt pokonały swoich przeciwników w grupie F fazy TOP 16 Euroligi i tym samym zapewniły sobie awans do czołowej ósemki drużyn Starego Kontynentu. Szczególnie mogła podobać się postawa tych pierwszych, którzy w czwartej kwarcie starcia z Montepaschi Siena zaaplikowali rywalowi aż 43 punkty! Za tydzień o awans walczyć będą jeszcze zespoły Partizana Belgrad, Maroussi Ateny, Khimki Moskwa i Caji Laboral Baskonia.

Michał Fałkowski

Grupa E:

Mimo, że aktualni obrońcy trofeum, zespół Panathinaikosu Ateny nie ma już żadnych szans na awans do czołowej ósemki Starego Kontynentu, nie zamierza ułatwiać zadania innym drużynom. Przekonali się o tym koszykarze Partizana Belgrad, których kilkudziesięciotysięczna widownia w hali Pionir oczekiwała wygranej i awansu do Elite Eight.

Podopieczni Żeljko Obradovicia tymczasem zagrali bardzo skutecznie w drugiej połowie meczu i ostatecznie wywieźli z gorącego terenu szesnastopunktowe zwycięstwo. Duża w tym zasługa Drew Nicholasa, autora 22 punktów i sześciu trafień z dystansu. - To był nasz pierwszy dobry mecz w tej fazie rozgrywek w tym sezonie. Szkoda, że do niczego nam się już nie przysłuży, ale mimo to cieszę się, że żegnamy się z Euroligą z podniesionym czołem - powiedział serbski trener Wszechateńskich Koniczynek. Szkoleniowiec gospodarzy, Dusko Vujosević wyznał zaś - Jeśli moi zawodnicy myśleli, że skoro Panathianikos nie gra już dalej, to położy się przed nimi i nie będzie walczył, grubo się pomylili. Mam nadzieję, że nigdy więcej nie zlekceważą swojego rywala.

Partizan Belgrad - Panathinaikos Ateny 66:82 (19:19, 13:16, 18:25, 16:22)
(McCalebb 22 (1x3), Kecman 9 (1x3) - Nicholas 22 (6x3), Perperoglou 16 (4x3), Batiste 12 (5 zb.))

1. Regal FC Barcelona 4-1 383:332 +51
2. Partizan Belgrad 3-2 325:340 -15
3. Maroussi Ateny 2-3 340:370 -30
4. Panathinaikos Ateny 1-4 357:363 -6

Grupa F: - Zagraliśmy najmądrzej jak tylko się dało w ostatniej, decydującej kwarcie meczu. Śmiem wątpić czy którakolwiek z moich poprzednich drużyn zagrała kiedykolwiek tak dobrą kwartę - tymi słowami swoją wypowiedź na konferencji prasowej po meczu Maccabi Tel Awiw - Montepaschi Siena rozpoczął trener gospodarzy, Pini Gershon. Jego podopieczni po trzech kwartach przegrywali z włoskim mistrzem 56:57, a w połowie ostatniej odsłony było jeszcze 78:79 dla gości, lecz wówczas rozpoczął się koncert Alana Andersona (24 oczka) i spółki. Amerykanin trafił po niesamowitych wejściach na kosz, a dzieła zniszczenia dokończyli Chuck Eidson oraz Doron Perkins i ostatnie kilka minut Maccabi wygrało 19:3, zapewniając sobie tym samym grę w kolejnej fazie. Tym samym, mistrz Izraela w czwartej kwarcie zdobył 43 punkty (!) co jest rekordem Euroligi jeśli chodzi o zdobycz w jednej kwarcie. - To frustrujące uczucie żegnać się z tymi rozgrywkami na etapie TOP 16, tym bardziej, że rok temu zaszliśmy dalej, ale w tym spotkaniu Maccabi było po prostu skuteczniejsze i dużo lepsze - wyznał trener Simone Panigiani. Dzięki zwycięstwu nad Efesem Pilsen w Stambule, awans do najlepszej ósemki wywalczyli sobie również koszykarze Realu Madryt. Goście mogli zapewnić sobie zwycięstwo znacznie szybciej, gdyż pewnie prowadzili niemalże od pierwszej do czterdziestej minuty, lecz przy stanie 76:70 zapomnieli o Bostjanie Nachbarze, który zdobył pięć oczek i niewiele brakowało, a rezultat mógłby być inny. W końcówce dał znać jednak o sobie Sergi Llull, który faulowany, najpierw trafił pierwszy rzut wolny, a drugi spudłował celowo i to Królewscy mogli cieszyć się z wygranej i awansu. - To, że gramy w Elite Eight to świetnie, ale przed nami jeszcze dużo pracy - uciął trener Ettore Messina. Maccabi Tel Awiw - Montepaschi Siena 97:82 (19:21, 24:16, 11:20, 43:25) (Anderson 24 (1x3), Eidson 16 (1x3, 5 zb., 4 as.), Perkins 14 (2x3, 5 zb.), Bluthenthal 13 (3x3), Lasme 11, Wisniewski 11 - Domercant 21 (4x3), McIntyre 14 (2x3), Eze 10, Sato 10 (5 zb.)) Efes Pilsen Stambuł - Real Madryt 75:77 (19:23, 10:21, 23:12, 23:21) (Kasun 13 (11 zb.), Smith 11 (2x3), Nachbar 12 (1x3) - Garbajosa 16 (4x3, 11 zb.), Llull 12 (3x3), Reyes 12 (5 zb.), Lavrinović 11, Jarić 10 (3x3, 5 zb.))

1. Maccabi Tel Awiw 4-2 378:359 +19
2. Real Madryt 3-3 383:378 +5
3. Efes Pilsen Stambuł 2-3 358:360 -2
4. Montepaschi Siena 2-3 388:3410 -22

Grupa H: Nie ma mocnych na Olympiacos Pireus. Gromiąc u siebie wicelidera grupy H, Caję Laboral Baskonia, wicemistrzowie Grecji pokazali, że przede wszystkim koncentrują się już na kolejnej rundzie, a spotkania w ramach TOP 16 traktują z przymrużeniem oka. 20 punktów Josha Childressa (i 10 zbiórek) oraz 19 oczek w 18 minut (!) Sofoklisa Schortsanitisa wystarczyły by gościom odechciało się grać już w połowie trzeciej kwarty, gdy na tablicy wyników pojawił się rezultat 68:50, a gospodarze zanotowali run 15:0. - Oczywiście każdy mecz przynosi różne problemy i my staramy się im przeciwstawić. Uważam, że w starciu z Cają Laboral naprawdę daliśmy sobie radę. Moim zdaniem, poza pierwszą kwartą, nie było dwóch zdań, która drużyna jest lepsza w tym meczu - stwierdził Iannakis, a przyjezdnym nie pomogła nawet bardzo dobra postawa Mirzy Teletovicia - zdobywcy 25 punktów i dziewięciu zbiórek. Olympiakos Pireus - Caja Laboral Baskonia 102:85 (22:29, 27:16, 31:16, 22:24) (Childress 20 (1x3, 10 zb.), Schortsanitis 19, Kleiza 17 (5 zb., 4 as.), Teodosić 14 (2x3, 4 as.), Vujcić 14 (5 zb., 5 as.) - Teletović 25 (4x3, 9 zb.), English 14 (3x3), Barać 11 (1x3), San Emeterio 11 (1x3))

1. Olympiacos Pireus 5-0 453:408 +45
2. Caja Laboral Baskonia 2-3 413:431 -18
3. Khimki Moskwa 2-3 380:404 -24
4. Cibona Zagrzeb 1-4 396:399 -3