Final Four Euroligi koszykarek: Kolejny wielki triumf Spartaka!

Spartak Moskwa Region Vidnoje króluje w Europie niepodzielnie. Koszykarki ze stolicy Rosji po raz czwarty z rzędu wygrały elitarne rozgrywki Euroligi koszykarek. W niedzielnym finale w Walencji pokonały miejscową ekipę Ros Casares. W finałowej batalii Spartak zagrał bardzo mądrze i skutecznie, a Diana Taurasi tym razem miała solidne wsparcie. Amerykańska rzucająca otrzymała statuetkę dla MVP Final Four, zdobywając w dwóch spotkaniach łącznie 66 punktów.

Krzysztof Kaczmarczyk

- Takie wygrane smakują najlepiej bo są najlepsze - mówiła po półfinałowej wygranej nad UMMC Jekaterynburg Diana Taurasi. Po niedzielnym finale amerykańska gwiazda była jeszcze bardziej szczęśliwa, a jej popisy na parkiecie w Walencji zostały dostrzeżone, bo uznawana za najlepszą koszykarkę świata Tauria otrzymała statuetkę dla MVP Final Four.

- Szanujemy rywalki, ale będziemy grać twardo. Nie jesteśmy gorszym zespołem od Spartaka! - mówiła przed meczem Delisha Milton-Jones, jedna z liderek Ros Casares. Amerykanka faktycznie zaczęła zawody znakomicie i już po kilku minutach miała na swoim koncie 7 punktów. Skrzydłowa z Walencji szybko jednak popełniła też dwa przewinienia i usiadła na ławce, a Spartak prowadził po pierwszej kwarcie różnicą jednego punktu.

Od pierwszego gwizdka w meczu łatwego życia nie miała Diana Taurasi, przy której cały czas była conajmniej jedna, a najczęściej dwie rywalki. Pokey Chatman miała jednak swojego asa w rękawie. Taurasi zastąpiła Ilona Korstin, która w pojedynkę wyprowadziła obrończynie tytułu na prowadzenie sięgające 10 oczek. Przy takiej przewadze zawodniczki ze stolicy Rosji udawały się do szatni na przerwe.

Przerwę lepiej wykorzystał chyba Isma Canto. Jego podopieczne po zmianie stron w chwilę odrobiły praktycznie wszystkie straty, bo Spartak prowadził już tylko 57:56. W tym czasie w ofensywie rosyjskiego zespołu pracowała jedynie Taurasi. W końcowych fragmentach na parkiecie pojawiła się jednak ponownie Korstin, a jej ekipa przed decydującą częścią meczu miała 6 punktów zaliczki.

Gdy na początku finałowej ćwiartki fenomenalna tego dnia Janel McCarville wyprowadziła Spartak na prowadzenie 72:62 wydawało się, że jest po meczu. Kilka głupich strat oraz przebojowość Amayi Valdemoro dały nadzieję gospodyniom. W końcowych minutach piłka powędrowała jednak w ręce Taurasi, a ta wiedziała jak umieścić ją w koszu rywalek. To ona wbiła ostatniego gwoździa do trumny Ros Casares, kiedy na 2 minuty przed końcem trafiła zza linii 6,25 i doprowadziła do stanu 81:70. W ostatnich akcjach liderka drużyny z Moskwy nie myliła się z linii rzutów osobistych i Spartak Moskwa Region Vidnoje po raz czwarty z rzędu triumfował w Eurolidze koszykarek.

"This is 4 Shabati" - takie koszulki założyły po meczu wszystkie zawodniczki Spartaka w hołdzie tragicznie zmarłemu Shabatiemu von Kalmanoviciovi, byłemu właścicielowi Spartaka, który został zastrzelony.

Spartak miał w tym finale kilka bohaterek. Tradycyjnie najwięcej punktów uzbierała Diana Taurasi, która tym razem zapisała ich na swoim koncie 29 (Amerykanka po raz drugi z rzędu została wybrana na MVP turnieju Final Four Euroligi koszykarek). Obok niej kapitalne zawody rozegrały Janel McCarville i Ilona Korstin. Pierwsza zapisała na swoim koncie potężne double-double w liczbach 20 punktów i 13 zbiórek. Druga z ławki dołożyła do konta Spartaka 16 oczek.

- Taurasi to najlepsza koszykarka na świecie i niezwykle trudno jest ją zatrzymać - mówił z uznaniem o Taurasi Isma Canto, szkoleniowiec Ros Casares. - W Spartaku bardzo dużo, o ile nie wszystko, zależy właśnie od niej. Na początku meczu wydawało się, że Canto dobrze przygotował swój zespół do walki z tą koszykarką. Ta jednak kolejny raz udowodniła, że jest po prostu nie do zatrzymania.

Ros Casares Walencja - Spartak Moskwa Region Vidnoje 80:87 (23:24, 16:25, 18:14, 23:24)

Ros Casares: Delisha Milton-Jones 19, Erika DeSouza 16, Amaya Valdemoro 14, Belinda Snell 12, Anna Montanana 10, Jana Vesela 5, Laila Palau 4, Elisa Aguilar 0

Spartak: Diana Taurasi 29, Janel McCarville 20 (13 zb), Ilona Korstin 16, Irina Osipova 8, Sue Bird 5, Maria Karpunina 5, Sylvia Fowles 4, Anete Jekabsone-Zogota 0, Natalia Vieru 0

MVP Final Four: Diana Taurasi (Spartak Moskwa Region Vidnoje); statystyki Taurasi z Final Four 2010: 33 minuty, 33 punkty, 9 zbiórek, 4 asysty, 1,5 przechwytu i 0,5 bloku na mecz.