Play-off LEGA Basket: Koszarek w półfinale!

Pepsi Caserta, w składzie której występuje Łukasz Koszarek wygrało trzeci mecz z Lottomaticą Rzym i awansowało do półfinału. Swoje nadzieje na awans przedłużył tylko Canadian Solar Bolonia. W półfinale oprócz Pepsi są już Montepaschi i Armani Jeans.

Jacek Seklecki
Łukasz Koszarek i jego Pepsi Caserta po raz trzeci pokonali w ćwierćfinale włoskiej LEGA Basket drużynę Lottomatici Rzym i awansowali do półfinału rozgrywek. Dla rzymian to już drugi sezon z rzędu, w którym odpadają już w pierwszej rundzie play-off, jednak tym razem byli zdecydowanie słabsi od swojego rywala. Caserta górowała w każdym elemencie gry, a klasę pokazała w trzeciej kwarcie, w której kompletnie wybiła gospodarzom chęć gry w koszykówkę. Po przerwie Pepsi zdobył aż 29 punktów w trzeciej części meczu, podczas gdy rywali rzucili zaledwie 15. Wtedy też przewaga drużyny naszego rodaka osiągnęła 14 punktów, których przyjezdni nie oddali już do samego końca, wygrywając ostatecznie 84:74. Koszarek rozegrał bardzo dobre zawody. Spędził na parkiecie 23 minuty, podczas których zdobył siedem punktów (2/3 za 2, 1/3 za 3), miał też zbiórkę i dwie asysty. Nie do powstrzymania był jego kolega z zespołu, Joumaine Jones, który zdobył aż 30 punktów i miał także 16 zbiórek. Po raz kolejny problemy z odniesieniem zwycięstwa miał mistrz Włoch, Montepaschi Siena. Zawodnicy trenera Simone Pianigianiego rozpoczęli nieźle, wygrywając pierwszą kwartę 18:12, ale później coś się w ich poczynaniach zacięło. W drugiej części meczu ofensywnie usposobiona drużyna zdołała zdobyć zaledwie 11 punktów, co widoczne było po jej skuteczności. W całym spotkaniu Zieloni trafili tylko 20 procent rzutów za trzy, a tacy strzelcy jak Henry Domercant, David Hawkins, czy Nikos Zisis nie trafili żadnej z siedmiu wykonywanych prób. To spowodowało, że mecz zacięty był do samego końca. Na minutę przed końcem tylko jeden rzut wolny wykorzystał Davor Kus i Benetton przegrywał 66:67. Do końca jednak gospodarzom nie udało się już zdobyć punktów, za to dwukrotnie skuteczny na linii rzutów wolnych był Terrell McIntyre i Montepaschi po ciężkim boju wygrało 69:66, dzięki czemu zapewniło sobie awans do półfinału włoskiej LEGA Basket. Najlepszym zawodnikiem na parkiecie był Romain Sato, który zdobył 23 punkty. Nie bez problemów, ale w półfinale zameldował się także wicemistrz kraju z Półwyspu Apenińskiego, Armani Jeans Mediolan. Drużyna trenera Piero Bucchiego przegrywała po trzech kwartach z Sigmą Montegranaro różnicą dwóch punktów, ale decydujące minuty należały właśnie do nich. Czwartą część meczu przyjezdni wygrali 23:15, a cały mecz 81:75 i po trzech meczach są w półfinale. Jedynym zespołem, który przedłużył swoje nadzieje na półfinał była drużyna Canadian Solar Bolonia. Bolończycy po dwóch porażkach w cantu przystępowali do trzeciego meczu z nożem na gardle, ale to nie pomogło im skupić się już od początku tego pojedynku. Wyżej rozstawiony rywal szybko rozpoczął i po 10 minutach gry prowadził 24:13. Ale to właśnie podziałało mobilizująco na gospodarzy, którzy z każdą akcją odrabiali straty. Odrabiali na tyle, że już do przerwy wyszli na prowadzenie 41:40. Tego już nie oddali. W trzeciej kwarcie niesieni dopingiem swojej publiczności zaaplikowali rywalowi ponownie 28 punktów, tracąc tylko 13 i było wiadomym, że prowadzenia 69:53 nie dadzą sobie wydrzeć. Tym samym tylko w tej parze rywalizacja przedłuży się do więcej, niż trzech spotkań. Reszta już czeka w półfinale.
Benetton Treviso - Montepaschi Siena 66:69 (12:18, 12:11, 23:19, 19:21)
Benetton: Kus 13, Rivers 12, Nicevic 10, Motiejunas 8, Dixon 7, Taylor 6, Hackett 4, Gentile 4, Wallace 2, Hukić 0. Montepaschi: Sato 23, McIntyre 12, Zisis 10, Carraretto 8, Eze 5, Lavrinovic 5, Ress 2, Hawkins 2, Stonerook 2, Domercant 0, Marconato 0. Stan rywalizacji: 3-0 dla Montepaschi Siena
Lottomatica Rzym - Pepsi Caserta 74:83 (21:25, 18:14, 15:29, 20:15)
Lottomatica: Giachetti 19, Winston 18, Crosariol 7, Jaaber 7, Dragicevic 7, Washington 6, Gigli 5, Vitali 3, Datome 2. Pepsi: Jones 30, Ere 12, Michelori 12, Martin 8, Koszarek 7, Di Bella 6, Bowers 3, Doornekamp 3, Marquis 2. Stan rywalizacji: 3-0 dla Pepsi Caserta
Sigma Montegranaro - Armani Jeans Mediolan 75:81 (21:18, 20:20, 19:20, 15:23)
Sigma: Cavaliero 14, Marquinhos 14, Tsaldaris 13, Brunner 12, Ivanov 10, Filloy 5, Cinciarini 4, Maestranzi 2, Antonutti 1. Armani Jeans: Bulleri 12, Finlay 12, Mordente 11, Mancinelli 11, Maciulis 9, Rocca 9, Hall 6, Becirovic 4, Arnold 3, Viggiano 2, Monroe 2. Stan rywalizacji: 3-0 dla Armani Jeans Mediolan
Canadian Solar Bolonia - NGC Cantu 89:78 (13:24, 28:16, 28:13, 20:25)
Canadian Solar: Collins 20, Fajardo 17, Moss 17, Kangur 12, Sanikidze 12, Jackson 3, Prato 3, Vukcevic 3, Moraschini 2. NGC: Markoishvili 23, Lydeka 13, Micov 13, Leunen 11, Mazzarino 10, Urbutis 6, Green 2, Bloise 0, Giovacchini 0, Mian 0. Stan rywalizacji: 2-1 dla NGC Cantu PÓŁFINAŁY: Montepaschi Siena - Canadian Solar Bolonia/NGC Cantu Pepsi Caserta - Armani Jeans Mediolan