Spartak Moskwa Region Vidnoje z pierwszym trofeum w nowym sezonie

W Grecji odbył się pojedynek o Superpuchar w żeńskiej koszykówce, w którym rywalizowały mistrzynie ubiegłorocznej edycji Euroligi oraz Pucharu Europy, czyli Spartak Moskwa Region Vidnoje i Sony Athinaikos Ateny. Po wyrównanym meczu lepsze okazały się te pierwsze, które do triumfu poprowadziła nowa zawodniczka Noelle Quinn.

Koszykarki Spartaka Moskwa Region Vidnoje po raz kolejny udowodniły, że nie mają sobie równych w Europie. Team, który cztery razy z rzędu wygrywał rozgrywki Euroligi, tym razem drugi raz z rzędu wygrał Superpuchar Europy, w którym to pokonał grecki zespół Sony Athinaikos Ateny, który w poprzednim sezonie sięgnął po Puchar Europy FIBA.

Rosjanki na mecz do Grecji pojechały w jeszcze niekompletnym składzie, ale i obecny stan drużyny pozwolił na wygranie pierwszego trofeum w sezonie 2010/2011. Do sukces team ze stolicy Rosji poprowadziła nowa zawodniczka Noelle Quinn, która na swoim koncie uzbierała 18 punktów, 7 zbiórek i 6 asyst.

Rosjanki sprawę rozstrzygnęły wydawało się już przed przerwą, kiedy to po znakomitej drugiej kwarcie meczu objęły prowadzenie 41:26 dzięki serii 7:0 w ostatniej minucie pierwszej połowy spotkania.

Gdy na dwie minuty przed końcem trzeciej kwarty zza łuku trafiła Anete Jekabsone-Zogota, na tablicy wyników było już 58:38 dla Spartaka. Greczynki rzuciły się jednak w szaleńczą pogoń. W kolejnych dziesięciu minutach zanotowały serię 21:4 i na 130 sekund przed końcową syreną wynik brzmiał 62:59 dla ekipy z Rosji.

W końcowych fragmentach meczu swoje zrobiły jednak Quinn oraz Ilona Korstin i Superpuchar pojechał po raz drugi z rzędu do Rosji, trafiając w ręce zawodniczek Spartaka Moskwa Region Vidnoje.

Quinn z Korstin były najlepszymi zawodniczkami zwycięskiego zespołu. Dodatkowo solidnie pod tablicami walczyła Irina Osipova, a to przełożyło się na końcowy sukces. Warto dodać, że Pokey Chatman nie miała w tym meczu do swojej dyspozycji m.in. Sue Bird czy Lauren Jackson, które mają wolne po mistrzostwach świata. Bird do Rosji przyjedzie dopiero w styczniu.

Przed rokiem zawodniczki Spartaka Moskwa Region Vidnoje pokonały w meczu o Superpuchar Galatasaray Stambuł.

Sony Athinaikos Ateny - Spartak Moskwa Region Vidnoje 61:70 (14:18, 12:23, 20:17, 15:12)

Sony Athinaikos: Aikaterina Sotiriou 12, Demitra Kalentzou 12, Olga Chatzinikolau 9, Marina Kress 8, LaToya Davis 6, Nikole Soulis 5, Zoi Kechagia 4, Ruth Riley 3, Iouliti Lymoura 2, Afroditi Kosma 0, Magdalini Karampatzaki 0

Spartak: Noelle Quinn 18, Ilona Korstin 15, Anete Jekabsone-Zogota 10, Irina Sokolovskaya 8, Irina Osipova 7 (11 zb), Epiphanny Prince 6, Jelena Milovanovic 4, Ekaterina Ruzanova 2, Natalia Vieru 0