8. kolejka ACB: Caja Laboral lepsza w meczu na szczycie, bohater San Emeterio

Caja Laboral Baskonia pokonała Regal FC Barcelonę w meczu na szczycie 8. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy ACB. Podopieczni Dusko Ivanovicia okazali się lepsi, choć jeszcze po trzech kwartach przegrywali różnicą dziesięciu oczek. Ostatecznie jednak wygrali 87:80 i usadowili się na fotelu lidera ligi. Ważne zwycięstwo zanotowali koszykarze Asefy Estudiantes Madryt, którzy pokonali Meridiano Alicante, a Nik Caner-Medley został uznany MVP kolejki.

Michał Fałkowski

Po trzech kwartach hitowego spotkania 8. kolejki hiszpańskiej ACB pomiędzy Cają Laboral Baskonia a Regalem FC Barcelona, lepsi byli goście, którzy prowadzili różnicą dziesięciu oczek, 64:54. Podopieczni Xavi Pascuala tuż po przerwie wyszli na parkiet bardzo skoncentrowani i dzięki indywidualnym akcjom Ricky’ego Rubio oraz Pete’a Mickeala nie tylko zniwelowali nieznaczną przewagę gospodarzy, ale i objęli prowadzenie.

Na tym spotkaniu skupione były oczy całego kraju, gdyż dwie wspomniane ekipy to nie tylko aktualni liderzy tabeli, ale również finaliści poprzedniego sezonu. W maju faworytami byli Katalończycy, lecz w trzech aktach lepsi okazali się gracze z Kraju Basków. Przed sobotnim starciem natomiast żadna drużyna nie mogła być nazwana stuprocentowym kandydatem do wygranej - obie od początku sezonu grały bardzo równo, wygrywając sześć z siedmiu pojedynków. Dlatego więc koszykarska Hiszpania spodziewała się wielkiego widowiska. I nie zawiodła się.

Przed czwartą kwartą gospodarze mieli bowiem aż dziesięć oczek straty i nic nie zapowiadało jakiejkolwiek zmiany. Tym bardziej, że po punktach Juana Carlosa Navarro i Mickeala było już 71:59 dla przyjezdnych. Wówczas jednak sygnał do ataku dał Fernando San Emeterio, czyli dokładnie ten sam gracz, który zapewnił Caji Laboral mistrzostwo ligi w poprzednim sezonie. Skrzydłowy najpierw przymierzył z dystansu, a następnie popisał się kapitalnym przechwytem i z impetem władował piłkę do kosza. Po tych akcjach było już tylko 66:71 dla gości, lecz to nie koniec show Hiszpana. Chwilę później San Emeterio zaliczył asystę do Stanko Baracia (15 punktów plus 13 zbiórek), aż wreszcie na dwie i pół minuty przed końcem sprawił, że gospodarze znowu wyszli na prowadzenie 78:77. I gdy wydawało się, że lepiej być nie może - koszykarz zdobył jeszcze pięć oczek w samej końcówce (od remisu 80:80 do stanu 85:80) i praktycznie w pojedynkę pokonał Katalończyków.

10 oczek dla zwycięzców zdobył ponadto David Logan. Naturalizowany Polak spędził na parkiecie 19 minut (w tym czasie 3/3 za dwa, 1/3 za trzy, 1/2 za jeden) i do swojego dorobku punktowego dodał trzy asysty oraz zbiórkę.

MVP 8. kolejki został Nik Caner-Medley. Amerykanin rzucił aż 24 punkty (9/11 za dwa, 0/1 za trzy, 6/6 za jeden) i miał również dziewięć zbiórek, więc niewiele zabrakło mu do double-double. I choć pod koniec meczu musiał zejść z parkietu ze względu na piąty faul, mógł to zrobić będąc spokojnym o wynik. Jego wcześniejsze punkty dały bowiem Asefie Estudiantes Madryt ponadto 20 oczek przewagi nad Meridiano Alicante już w trzeciej kwarcie. Ogółem koszykarz zanotował aż 32 punkty evaluation.

Wyniki 8. kolejki:

Caja Laboral Baskonia - Regal FC Barcelona 87:80 (19:20, 16:14, 19:30, 33:16)
(Oleson 18 (4x3), Teletović 17, Barać 15 (13 zb.), San Emeterio 15, Huertas 10, Logan 10 - Rubio 15 (8 as.), Mickeal 11, Ingles 10, Vazquez 10)

Baquet Minorka - Unicaja Malaga 57:58 (12:18, 14:13, 17:19, 14:8)
(Donaldson 12 (12 zb.), Radenović 12 - Blanco 8, Barrera 8, Rodriguez 8)

Power Electronics Walencja - CAJ Saragossa 83:72 (28:13, 24:22, 16:24, 15:13)
(Claver 22 (5x3), Savanović 17, Martinez 16, de Colo 15 - Chubb 16, Quinteros 16 (4x3))

Cajasol Sewilla - Gran 2014 Canaria 80:76 (21:17, 23:18, 19:15, 17:26)
(Bullock 16, Urtasun 16, Kirksay 11, Davis 10 (11 zb.) - Green 18 (4x3), Carroll 16, Rey 15)

Asefa Estudiantes Madryt - Meridiano Alicante 92:72 (27:15, 20:25, 21:12, 24:20)
(Caner-Medley 24, Granger 13, Welsch 12, Fernandez 11 - Doellman 16, Sow 16, Huertel 15)

Bizkaia Basket Bilbao - DKV Joventut Badalona 85:92 (12:25, 17:24, 28:18, 28:25)
(Blums 22 (4x3), Vasileiadis 13 (4x3), Banić 11 - English 15, Norel 15, McDonald 14, Hosley 13, Jelinek 12, Trias 11)

Real Madryt - Blancos de Rueda Valladolid 87:82 (22:15, 21:19, 21:22, 23:26)
(Suarez 16, Tomić 16, Reyes 11, Tucker 11 - Robinson 18, Garcia 15, Barnes 11)

Baloncesto Fuenlabrada - CB Granada 74:72 (23:18, 15:13, 20:27, 16:14)
(Ayon 16, Batista 16 (11 zb) - Gianella 18, Fernandez 16 (4x3), Kurz 10 (10 zb.), Stefansson 10)

Assignia Manresa - Lagun Aro Gipuzkoa 75:74 (19:17, 9:23, 17:8, 30:26)
(San Miguel 18 (4x3), Grimau 16, Lopez 12, Slokar 11, Majstorović 10 - Panko 16, Baron 13, Salgado 11, Uriz 10)

Tabela po 8. kolejce:

1. Caja Laboral Baskonia 15 7-1 0.875 670-563 +107
2. Real Madryt 15 7-1 0.875 624-555 +69
3. Regal FC Barcelona 14 6-2 0.750 631-536 +95
4. Blancos de Rueda Valladolid 13 5-3 0.625 599-576 +23
5. DKV Joventut Badalona 13 5-3 0.625 644-622 +22
6. Lagun Aro Gipuzkoa 13 5-3 0.625 590-569 +21
7. Baloncesto Fuenlabrada 13 5-3 0.625 615-605 +10
8. Unicaja Malaga 13 5-3 0.625 576-576 0
9. Bizkaia Basket Bilbao 12 4-4 0.500 611-574 +37
10. Gran Canaria 2014 12 4-4 0.500 577-575 -2
11. Cajasol Sewilla 11 3-5 0.375 583-590 -7
12. Asefa Estudiantes Madryt 11 3-5 0.375 573-588 -15
13. CAI Saragossa 11 3-5 0.375 611-649 -38