Puchar Europy: Kapitalny występ Chatmana!

Już dawno w Pucharze Europy nie byliśmy świadkami tak kapitalnego występu jednego koszykarza. Mire Chatman z Besiktasu Stambuł zdobył w meczu z Hemofarmem aż 43 punkty, zebrał 7 piłek i miał 3 asysty oraz 3 przechwyty! Mimo to turecki klub, w którym występuje także Michał Ignerski, przegrał z serbskim teamem po dogrywce 100:101!

Patryk Kurkowski

Pepsi Caserta zachwyciła, nokautując u siebie Krasne Krylia Samarę aż 94:67. Włoska drużyna prowadzona przez Stefano Sacripantiego na tak wysokie zwycięstwo pracowała jednak solidnie przez całe czterdzieści minut. Najlepiej gospodarze spisali się w drugiej odsłony, którą wygrali aż 28:14. Już po pierwszej stało się więc jasne, że to Pepsi zainkasuje dwa punkty. O triumfy nie trudno, kiedy jeden z czołowych graczy rozgrywa kapitalny mecz. Ebi Ere, bo to o nim mowa, choć nie tylko, rozegrał fantastyczne zawody. Amerykański obrońca zdobył w niespełna 26 minut aż 32 punkty (7/9 za 2, 5/8 za 3, 3/4 za 1!), zebrał 3 piłki i miał 4 przechwyty, co złożyło się ostatecznie na 35 punktów w rankingu. U gości ponownie pierwsze skrzypce odgrywał Primoż Breżec, autor 21 punktów. Coraz więcej wskazuje na to, że z rosyjskim teamem pożegna się, po niezbyt długim epizodzie, Qyntel Woods. Była gwiazda Asseco Prokomu i Tauron Basket Ligi gra w Krasne Krylia coraz mniej, w ostatnim meczu spędził na parkiecie niespełna 9 minut i nie zdobył choćby jednego punktu. Sporo minut otrzymał od Sacripantiego Łukasz Koszarek, który grał przez ponad 21 minut. W tym czasie polski rozgrywający zanotował 5 punktów, 2 zbiórki, asystę i przechwyt.

Łatwe zwycięstwo, co nie jest najmniejszą niespodzianką, było dziełem rosyjskiego Uniksu. Zespół z Kazania odprawił z kwitkiem słabo spisujący się EWE Baskets Oldenburg. Najskuteczniejszy u gospodarzy był Terrell Lyday, który zdobył 25 punktów, ale to Maciej Lampe mógł pochwalić się najlepszym dorobkiem w rankingu. Polski podkoszowy w 22 minuty uzbierał imponujące double-double, w postaci 16 punktów i 14 zbiórek. Podopieczni Predraga Kunicia w tej konfrontacji mieli niewiele do powiedzenia. Niemiecki zespół trafił tylko 1 z 14 rzutów za trzy, przegrał też sromotnie walkę pod tablicami.

Świadkami niezwykłego i niebywale emocjonującego widowiska byli kibice zgromadzeni w Centar Millenium w serbskim Stadzie. Miejscowy Hemofarm stoczył pasjonuący bój z Besiktasem Stambuł, który chyba pokochał dreszczowce. Koszykarze Buraka Biyiktay'a wystartowali dobrze, prowadzili po 10 minutach 25:20, ale kolejne kwarty wygrywali już gospodarze. Podopieczni Żeljko Lukajicia nie potrafili jednak całkowicie przechylić szali na swoją stronę, toteż doszło do dogrywki, w której ostatecznie minimalnie lepsi okazali się gospodarze. I to pomimo kapitalnego, rzadko spotykanego występu Mire'a Chatmana. 32-letni Amerykanin grał bardzo długo, wszak 40 minut. Ten czas wykorzystał jednak do cna - zdobył 43 (trzeci najlepszy wynik w Pucharze Europy!) punkty (12/14 za 2, 1/5 za 3, 16/18 za 1), zebrał 7 piłek, miał 3 asysty i 3 przechwyty, a łącznie w rankingu uzbierał 53 oczka (drugi najlepszy wynik w PE)! Mimo to nie pomógł Besiktasowi w odniesieniu triumfu. Nie pomógł też Michał Ignerski, który także zagrał dobre zawody - rzucił 19 punktów, miał 9 zbiórek, asystę i przechwyt.

Na brak emocji nie mogli też narzekać kibice w Gettyndze i Rydze. W Niemczech zespół Johna Michaela Patricka był po 30 minutach na najlepszej drodze do ogrania francuskiego Asvel. W ostatniej kwarcie gospodarze opadli jednak z sił, co bezlitośnie wykorzystali gracze Nordine'a Ghribiego, którzy wygrali czwartą partię 29:18, a w konsekwencji całe spotkanie 78:76. Gettynga przegrała mimo iż aż sześciu zawodników zdobyło co najmniej 10 oczek, zabrakło wsparcia pozostałych koszykarzy. U gości świetnie wypadł Davon Jefferson, który uzbierał 22 oczka, 10 zbiórek, 5 asyst. Przez całe 40 minut ostro pracował Matt Walsh. Tym razem Amerykanin nie zapisał na swoje konto triple-double, choć znów zaprezentował się przyzwoicie - 17 punktów, 7 zbiórek, 7 asyst. W stolicy Łotwy doszło do małej niespodzianki, bo VEF pokonał Hapoel Jeruzalem. Izraelska ekipa spisywała się dobrze, ale tylko do pewnego momentu. Tuż po przerwie koszykarze Rimasa Kurtinaitisa, swego czasu szkoleniowiec Śląska Wrocław, zagrali niemal koncertowo w ofensywie i dzięki temu wywalczyli dwa punkty.