15. kolejka ACB: Pewne zwycięstwa faworytów

W czołówce hiszpańskiej ACB po rozegraniu 15. kolejki bez zmian - miejsca podium zajmują trzy najlepsze ekipy w kraju: Regal FC Barcelona, Real Madryt i Caja Laboral Baskonia, które to wygrały swoje mecze w miniony weekend. Do tego grona bardzo mocno chce dołączyć Power Electronics Walencja, zaś coraz bliżej spadku do niższej ligi są CB Granada, Basquet Minorka i Meridiano Alicante.

Michał Fałkowski

Do postawy hiszpańskiego obrońcy Juana Carlosa Navarro nie można mieć w tym sezonie żadnych zastrzeżeń - koszykarz notuje przeciętnie w każdym spotkaniu 15,2 punktu i jest to jego jeden z najlepszych sezonów w karierze. Innymi słowy Navarro punktuje, a Regal FC Barcelona lideruje w lidze, więc zgodnie z tą zasadą 25 oczek rzuconych Unicaji Malaga dało Katalończykom dwunaste zwycięstwo w obecnych rozgrywkach.

Dzięki skutecznej grze 31-latka "Blaugrana" objęła już prowadzenie w pierwszej kwarcie spotkania i utrzymała je do przerwy. Decydujący cios został natomiast zadany w trzeciej odsłonie kiedy to prowadzenie faworyta wzrosło do osiemnastu oczek (56:38) i czwarta kwarta była już tylko proformą. Po stronie gospodarzy właściwie jedynie Joel Freeland starał się rywalizować z katalońskim zespołem i ostatecznie zakończył mecz z dorobkiem double-double w postaci 20 oczek i 10 zbiórek. To jednak za mało by pokonać wicemistrza Hiszpanii.

Po 15. kolejce Barcelona prowadzi zatem w tabeli ACB, lecz tylko różnicą małych punktów z Realem Madryt. Podopieczni Ettore Messiny pokonali bowiem w niedzielę outsidera ekstraklasy, zespół Basquet Minorka, choć rywale postawili im niespodziewanie twarde warunki gry. Po czterech kwartach walki "Królewscy" zwyciężyli przeciwnika 95:84, a o wszystkim zadecydowała kapitalna dyspozycja duetu Sergio Llull - Carlos Suarez. Dwójka młodych gniewnych zdobyła do spółki 36 oczek i poprowadziła team do dwunastej wygranej w sezonie.

Trzecią lokatę w dalszym ciągu okupują natomiast aktualni mistrzowie ligi, Caja Laboral Baskonia, w barwach której gra na co dzień naturalizowany Polak David Logan. W niedzielę wieczorem ten obrońca zdobył 14 oczek przeciwko Lagun Aro Gipuzkoa a jego zespół okazał się lepszy w derbowym meczu Kraju Basków 83:80. Wygrana byłaby zdecydowanie wyższa, gdyby nie dekoncentracja zwycięzców w ostatnich dwóch minutach, kiedy to gospodarze zdobyli 10 oczek nie tracąc żadnego. Na więcej zabrakło im jednak czasu.

MVP kolejki tym razem zostało... trzech graczy, którzy uzyskali wynik 30 oczek evaluation. Jakim Donaldson (Basquet Manresa) miał 21 punktów i sześć zbiórek przeciwko Realowi, Robert Kurz (CB Granada) zanotował double-double 22 punktów i 12 zbiórek przeciwko Gran Canarii a Andy Panko (Lagun Aro Gipuzkoa) rzucił aż 28 punktów i miał sześć zbiórek w starciu z Cają Laboral.

Wyniki 15. kolejki:

Unicaja Malaga - Regal FC Barcelona 53:70 (12:15, 16:21, 10:20, 15:14)
(Freeland 20 (10 zb.) - Navarro 25 (5x3), Ingles 12)

Bizkaia Basket Bilbao - Asefa Estudiantes Madryt 66:57 (13:11, 20:15, 11:15, 22:16)
(Banić 20, Jackson 14 - Caner-Medley 16, Jasen 13)

Meridiano Alicante - CAI Saragossa 57:58 (13:15, 18:19, 13:11, 13:13)
(Rancik 12, Andriuskevicius 10 - van Rossom 19)

Assignia Manresa - Power Electronics Walencja 72:82 (16:15, 17:23, 22:17, 17:27)
(Gladyr 24, Montanez 11 - Martinez 20, de Colo 19, Savanović 12, Javtokas 10)

Real Madryt - Basquet Minorka 95:84 (24:20, 25:21, 21:18, 25:25)
(Llull 18, Suarez 18, Tomić 13, Garbajosa 10 - Donaldson 21, Torres 15, Limonad 13, Victor 12)

Blancos de Rueda Valladolid - Cajasol Sewilla 70:68 (17:16, 21:24, 15:10, 17:18)
(Slaughter 17, Robinson 13, van Lacke 13, Stanić 10 - Davis 19, Bullock 10, Kirksay 10)

DKV Joventut Badalona - Baloncesto Fuenlabrada 100:86 (19:18, 28:29, 28:21, 25:18)
(English 30 (7x3), McDonald 24, Tomas 14, Robinson 12, Norel 10 - Manoildi 21, Lavina 11, Valters 10)

Lagun Aro Gipuzkoa - Caja Laboral Baskonia 80:83 (17:23, 18:18, 27:24, 18:18)
(Panko 28, Salgado 13, Doblas 12 - Oleson 15, Logan 14, Huertas 13, Batista 10)

Gran Canaria 2014 - CB Granada 86:71 (20:19, 26:18, 18:20, 22:14)
(Carroll 21, Wallace 18, Bramos 12, Rey 11, Green 10 - Kurz 22 (12 zb.), Korolev 14, Owens 13)

Tabela po 15. kolejce:

1. Regal FC Barcelona 27 12-3 0.800 1141-965 +176
2. Real Madryt 27 12-3 0.800 1181-1065 +116
3. Caja Laboral Baskonia 25 10-5 0.667 1221-1103 +118
4. Power Electronics Walencja 24 9-6 0.600 1151-1100 +51
5. Blancos de Rueda Valladolid 24 9-6 0.600 1091-1061 +30
6. DKV Joventut Badalona 24 9-6 0.600 1194-1183 +11
7. Baloncesto Fuenlabrada 24 9-6 0.600 1137-1145 -8
8. Bizkaia Basket Bilbao 23 8-7 0.533 1138-1090 +48
9. Gran Canaria 2014 23 8-7 0.533 1085-1058 +27
10. Cajasol Sewilla 22 7-8 0.467 1087-1078 +9
11. Lagun Aro Gipuzkoa 22 7-8 0.467 1079-1073 +6
12. Unicaja Malaga 22 7-8 0.467 1059-1090 -31
13. Asefa Estudiantes Madryt 21 6-9 0.400 1047-1084 -37
14. CAI Saragossa 21 6-9 0.400 1065-1135 -70