18. kolejka ACB: Rewelacja rodem z Valladolid, siódma porażka Caji Laboral

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Zmiana na miejscu medalowym w hiszpańskiej ACB. Mistrzowie kraju, Caja Laboral Baskonia przegrała siódme spotkanie w tym sezonie, tym razem na wyjeździe z Meridiano Alicante i została wyprzedzona przez rewelację rozgrywek - Blancos de Rueda Valladolid. Podopieczni Porfi Fisaka pewnie pokonali w niedzielę Basquet Manresę i mają zaledwie trzy punkty mniej od prowadzącym tuzów: Barcelony i Realu.

W tym artykule dowiesz się o:

Caja Laboral Baskonia coraz bardziej oddala się od tego poziomu, który prezentowała w zeszłym sezonie. W rozgrywkach 2009/2010 podopieczni Dusko Ivanovicia może nie zachwycali swoją formą, ale mimo wszystko cały czas trzymali się w czołówce, by decydujący cios zadać w play-off i w kapitalnym stylu sięgnąć po mistrzostwo. Teraz czempioni przegrali już siódmy mecz w sezonie i tym samym wypadli poza najlepszą trójkę.

Tym razem Caję Laboral pokonali koszykarze Meridiano Alicante, którzy pomimo zwycięstwa zajmują... dopiero 15. miejsce w lidze. Daleka pozycja i dość słaby sezon (dla Meridiano była to dopiero szósta ligowa wygrana) nie przeszkodziły jednak gospodarzom rozbić mistrza kraju, zwłaszcza dzięki świetnej dyspozycji defensywnej w drugiej kwarcie. To właśnie wtedy przyjezdni rzucili tylko dziewięć oczek i do przerwy przegrywali 28:41. Kiedy zaś zmniejszyli nieco dystans tuż po zmianie stron, w decydującej kwarcie koszykarze Txusa Vidorrety zdobyli prawie 30 punktów i ostatecznie rozbili Basków różnicą aż 20 oczek, 88:68. Najlepszym koszykarzem meczu został Justin Doellman, autor 22 punktów i pięciu zbiórek. Dla gości 13 oczek zaliczył David Logan, który ustąpił tylko Estebanowi Batiście, zdobywcy 19 punktów.

Słabość mistrza wykorzystali zawodnicy Blancos de Rueda Valladolid. Przed sezonem nikt nie postawiłby na ekipę Porfi Fisaka złamanego peso, a tymczasem po 18. kolejkach drużyna z Kastylii zajmuje trzecie miejsce! Najważniejszym atutem zespołu jest to, że nie ma w niej jednego lidera, a pałeczkę pierwszeństwa niemalże w każdym meczu przejmuje ktoś inny. Przeciwko Basquet Manresie w niedzielę był to Eulius Baez. 28-letni Hiszpan rzucił 18 punktów i miał 10 zbiórek, zaś niewiele gorszy okazał się od niego Marcus Slaughter, również autor double-double, 13 oczek i 12 zebranych piłek.

Swoje mecze wygrały, co staje się w tym sezonie sprawą raczej oczywistą, zespoły Regalu FC Barcelona i Realu Madryt. Katalończycy zmiażdżyli Gran Canarię 2014 na ich własnym parkiecie 75:54, grając wyjątkowo dobrze zwłaszcza w drugiej połowie. Po zmianie stron gospodarze zdobyli bowiem tylko 23 punkty, tracąc aż 44. Świetną formę zaprezentował Juan Carlos Navarro, autor 23 oczek i jednocześnie pięciu rzutów za trzy. Real nie miał co prawda w swoich szeregach aż tak skutecznego strzelca, lecz dyspozycja Sergio Llulla i Ante Tomicia wystarczyła by ograć lokalnego rywala, Asefę Estudiantes Madryt 82:61. Momentami gospodarze wygrywali już różnicą prawie 30 oczek.

MVP 18. kolejki został natomiast wspomniany Baez, który przeciwko Basquet Manresie rzucił 18 punktów (6/7 za dwa, 1/1 za trzy i 3/3 za jeden), miał 10 zbiórek, sześć fauli wymuszonych, trzy asysty i trzy przechwyty, co ostatecznie złożyło się na 32 oczka evaluation.

Wyniki 18. kolejki:

Real Madryt - Asefa Estudiantes Madryt 82:61 (23:10, 25:20, 15:20, 19:11)

(Llull 17, Tomić 13, Velicković 10 - Caner-Medley 14, Jasen 11)

Blancos de Rueda Valladolid - Basquet Minorka 71:55 (12:10, 16:14, 16:17, 27:14)

(Baez 18, Slaughter 13 - Victor 16, Huertas 13)

CB Granada - Power Electronics Walencja 56:72 (14:16, 12:20, 17:18, 13:18)

(Karl 14, Owens 12, Fernandez 11 - Martinez 16, de Colo 11, Savanović 11)

Unicaja Malaga - CAI Saragossa 105:80 (18:16, 31:24, 21:14, 35:26)

(Tripković 24, Printezis 18, Freeland 17, Jimenez 12, McIntyre 11 - Hettsheimeir 16, van Rossom 15, Philip 14, Quinteros 13, Miso 10)

Meridiano Alicante - Caja Laboral Baskonia 88:68 (23:19, 18:9, 20:23, 27:17)

(Doellman 22, Hasbrouck 19, Huertal 10 - Batista 19, Logan 13, Oleson 10, San Emeterio 10)

Lagun Aro Gipuzkoa - Baloncesto Fuenlabrada 74:94 (14:24, 16:21, 23:21, 21:28)

(Baron 17, Panko 16, Kone 14 - Guardia 24, Kus 13, Biyombo 12, Valters 10)

Bizkaia Basket Bilbao - Assignia Manresa 74:60 (17:11, 25:15, 19:19, 13:15)

(Mumbru 20, Banić 14 - Grimau 20, Slokar 13)

DKV Joventut Badalona - Cajasol Sewilla 59:79 (24:17, 8:18, 10:20, 17:24)

(Hosley 13, Franch 10 - Urtasun 18, Bullock 13, Davis 11)

Gran Canaria 2014 - Regal FC Barcelona 54:75 (19:15, 12:16, 12:22, 11:22)

(Wallace 17, Carroll 16 - Navarro 23, Lorbek 13, Vazquez 10)

7Baloncesto Fuenlabrada2810-80.5291379-1372+7
8DKV Joventut Badalona2810-80.5881415-1440-25