Ósemka coraz pewniejsza - podsumowanie 22. kolejki FGE

Do zakończenia rundy zasadniczej zostało jeszcze kilka kolejek, ale już teraz można chyba spokojnie wskazać, jakie osiem drużyn przystąpi do fazy play off. W niezwykle ważnym dla tego układu meczu kolejnej porażki doznał bowiem Widzew, który uległ we własnej hali bydgoskiemu Artego. Najwięcej emocji w tej serii gier było natomiast w Brzegu, gdzie Odra dopiero po dogrywce musiała uznać wyższość KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski.

W tym artykule dowiesz się o:

UTEX ROW Rybnik - Energa Toruń 72:91 (20:30, 22:17, 13:22, 17:22)

Osłabione brakiem Rebecci Harris gospodynie miały być łatwą przeprawą dla faworyzowanych toruńskich Katarzynek. Podopieczne Mirosława Orczyka nie mając jednak nic do stracenia toczyły walkę z rywalkami jak równy z równym. Przyjezdne dopiero w końcówce rozstrzygnęły losy spotkania i odniosły planową wygraną. Rybnicki zespół w tym meczu rywalizował szóstką koszykarek, a to wszystko z pewnością miało wpływ na samą końcówkę, gdzie gospodyniom zabrakło już sił. Po przeciwnej stronie koncertowe zawody rozegrała Agata Gajda, która w 12 minut spędzonych na parkiecie dała prawdziwy strzelecki popis. Niestety dla Elmedina Omanicia, nawet przeciwko outsiderowi rozgrywek fatalnie spisały się Vera Perostyjska i Hajdana Radunovic, a to olbrzymie zmartwienie dla sztabu szkoleniowego Energi.

MVP spotkania: Agata Gajda; 18 punktów (6/6 z gry), 2 asysty, zbiórka, przechwyt, blok

Przeczytaj szczegółową relację z tego spotkania: -> Planowa wygrana Katarzynek, dobry mecz gospodyń <-

Wisła Can Pack Kraków - INEA AZS Poznań 84:70 (24:23, 12:15, 23:18, 25:14)

Takiego obrotu sprawy pod Wawelem nikt się nie spodziewał. Skazywana na pożarcie ekipa ze stolicy Wielkopolski miała szybko stracić dystans do faworyta, który najmniejszym nakładem sił miał pewnie pokonać INEĘ AZS. Poznanianki trzymały się dzielnie aż do końcówki trzeciej kwarty kiedy był remis. Potem sprawy w swoje ręce wzięła Nicole Powell, a run 17:0 rozwiał nadzieję przyjezdnych na wywiezienie spod Wawelu sensacyjnego zwycięstwa. Biała Gwiazda wygrała ostatecznie pewnie kolejny raz pokazując basket na swoim poziomie tylko przez 5 minut meczu. Na polską ligę to jednak w zupełności wystarcza. Przynajmniej na niektóre mecze...

MVP spotkania: Nicole Powell; 22 punkty (8/14 z gry), 11 zbiórek, 5 przechwytów, asysta, blok

Przeczytaj szczegółową relację z tego spotkania: -> Trzy kwarty walki <-

Odra Brzeg - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski 56:72 (11:13, 15:11, 12:11, 12:15, d. 6:22)

Takich emocji w Brzegu chyba nikt się nie spodziewał. Co prawda wicemistrzynie Polski są w dołku, ale na ten mecz w ich składzie pojawiła się już nowa zawodniczka, jaką była Szwedka Chioma Nnamka. Jak się okazało to właśnie ta zawodniczka miała niesamowicie duży wpływ na wygraną swojego nowego zespołu, które udało się wywalczyć dopiero po dogrywce! Nie mające nic do stracenia gospodynie, w barwach których zadebiutowała Ilona Mądra, grały w regulaminowym czasie gry znakomicie i miały w ostatnich minutach nawet szansę wygrać mecz. W dogrywce na parkiecie dominowała już jednak tylko jedna drużyna, a była nią ta gorzowska.

MVP spotkania: Chioma Nnamaka; 13 punktów (6/14 z gry), 10 zbiórek, 2 asysty, 2 przechwyty

ŁKS Siemens AGD Łódź - Lotos Gdynia 53:106 (14:22, 11:29, 14:26, 14:29)

W Łodzi odbył się teatr jednego aktora, którym była Ketia Swanier. Rozgrywająca gdyńskiego Lotosu dała prawdziwy popis efektownej i efektywnej koszykówki, która w końcowym rozrachunku dała mistrzyniom Polski efektowną wygraną różnicą 53 punktów! Tym samym ekipie z Trójmiasta udał się drugi w tym sezonie wyjazd do Łodzi, bowiem po porażce z Widzewem za pierwszym razem, teraz na terenie ŁKS-u nie było już najmniejszych problemów z pokonaniem rywala. Podopieczne Piotra Neydera nie podjęły zupełnie rywalizacji z gdyniankami, które nawet bez Darii Mieloszyńskiej na parkiecie nie miały najmniejszych problemów.

MVP spotkania: Ketia Swanier; 30 punktów (11/14 z gry), 8 zbiórek, 6 przechwytów, 3 asysty

Przeczytaj szczegółową relację z tego spotkania: -> Gospodynie słabsze w każdym elemencie <-

Super Pol Tęcza Leszno - PTS Lider Pruszków 62:76 (18:21, 12:23, 17:15, 15:17)

Pruszkowianki po serii porażek z początku roku teraz znajdują się w iście kapitalnej formie. Po wysokich wygranych z UTEX-em ROW i Widzewem Łódź teraz przyszła kolej na wygraną w Lesznie z Super Pol Tęczą. Podopieczne Arkadiusza Konieckiego nie miały większych problemów z wygraniem w Trapezie, gdzie od początku zdołały narzucić swój styl gry i objąć kilkunastopunktową przewagę nad gospodyniami. Gospodynie, które w tym meczu musiały sobie radzić bez Shawn Goff, starały się jak mogły, żeby po przerwie zniwelować straty, ale rywalki spokojnie kontrolowały wynik na tablicy. Wygrana pozwoliła Liderowi po raz kolejny awansować do pierwszej czwórki ligowej tabeli.

MVP spotkania: Adrianne Ross; 14 punktów (5/11 z gry), 6 zbiórek, 4 przechwyty, 2 asysty

Przeczytaj szczegółową relację z tego spotkania: -> Liderki nadal w gazie <-

Widzew Łódź - Artego Bydgoszcz 54:70 (13:25, 9:7, 17:24, 15:14)

W Łodzi doszło do dwóch drużyn, które w ostatnim czasie spisywały się mocno poniżej własnych ambicji, a stawką tego pojedynku było niemal rozwianie wszystkich wątpliwości, czy beniaminek będzie w stanie włączyć się jeszcze do walki o play off. Gospodynie niestety dla siebie po raz kolejny zagrały jednak fatalnie, szczególnie w pierwszych minutach meczu, a potem nie miały już nawet możliwości, żeby móc odrobić straty. Artego po fatalnej klęsce z CCC Polkowice, tym razem stanęło na wysokości zadania i pewnie wygrało mecz, który był dla tak ważny. Po tej wygranej szanse Widzewa na ósemkę są już raczej tylko teoretyczne.

MVP spotkania: Stephanie Raymond; 14 punktów (6/8 z gry), 5 asyst, 5 przechwytów, zbiórka

Przeczytaj szczegółową relację z tego spotkania: -> Sprawa play off przesądzona <-

Pauza: CCC Polkowice

MVP 22. kolejki FGE wg SportoweFakty.pl: Ketia Swanier (Lotos Gdynia)

Filigranowa amerykańska rozgrywająca Lotosu Gdynia znana jest z tego, że potrafi na parkiecie zrobić niezłe show. W meczu przeciwko ŁKS-owi Siemens AGD Łódź Ketia Swanier była bezapelacyjnie królową parkietu dając prawdziwy popis. W trakcie 25 minut na parkiecie wywalczyła 30 punktów (7/10 za jeden, 10/12 za dwa, 1/2 za trzy), 8 zbiórek, 6 przechwytów i 3 asysty, co wszystko złożyło się na EVAL sięgający wskaźnika numer 41! Swanier w ostatnim czasie gra fenomenalnie i z pewnością w Trójmieście marzą o tym, żeby w takiej dyspozycji zawodniczka została aż do samego końca rozgrywek.

Najlepsza Polka 22. kolejki FGE wg SportoweFakty.pl: Elżbieta Mowlik (INEA AZS Poznań)

INEA AZS Poznań przyjechała pod Wawel na egzekucję, a tymczasem prowadzone do boju przez Elżbietę Mowlik młode poznanianki postawiły faworyzowanym rywalkom wysoko niezwykle wysoko poprzeczkę. To Mowlik dała sygnał do ataku zdobywając seryjnie punkty na początku meczu, które tchnęły nadzieję na korzystny wynik akademiczek w Krakowie. Pod Wawelem ta niezwykle skuteczna zawodniczka wywalczyła 20 punktów (4/11 za dwa, 4/4 za trzy) w 32 minuty. Do tego dołożyła 4 zbiórki, 3 przechwyty i asystę. Ostatecznie jej drużyna nie wygrała w Krakowie, ale z gry z pewnością może być usatysfakcjonowana.