NBA: Double - double Gortata nie pomogło. Suns przegrali z Celtics

Wyprawa do Bostonu okazała się niezbyt udana dla Słońc z Arizony. Podopieczni Alvina Genty’rego popełnili sporo błędów, które bezwzględnie wykorzystali miejscowi. Kolejny dobry występ zaliczył Marcin Gortat. Hawks praktycznie przez całe spotkanie przegrywali z Chicago Bulls, ale walczyli do samego końca i to się opłaciło.

Łukasz Brylski

Przespane dwie i pół kwarty przez Phoenix Suns okazało się kluczowe dla losów pojedynku. Boston Celtics robili ze swoimi rywalami dosłownie co chcieli i po upływie ośmiu minut trzeciej odsłony prowadzili ze Słońcami aż 86:57. Zapowiadało się na pogrom drużyny Marcina Gortata. Na domiar złego w tej części spotkania Phoenix straciło Vince'a Cartera i Channinga Frye'a, którzy zderzyli się głowami.

Jednak ekipa Alvina Gentry'ego po wylaniu zimnego kubła na ich głowy zabrała się do pracy. W efekcie czego goście prowadzeni przez rezerwowych: Gortata, Aarona Brooksa (17pkt) i Jareda Dudley'a (15pkt) zniwelowali dystans do dziesięciu oczek. Suns było stać na zbliżenie się nawet na 85:93 na 7:13 przed końcem pojedynku.

Boston odpowiedział trafieniami Rajona Rondo oraz Nenada Krsticia i przewaga Celtów ponownie urosła do dwucyfrowych rozmiarów. Suns próbowali walczyć, ale ich zapędy były skutecznie powstrzymywane przez miejscowych.

Gortat grał przez 30 minut. Udało mu się zaliczyć double - double (13pkt, 13zb). Oprócz tego miał 3 bloki i popełnił 5 fauli.

W C's błyszczał Kevin Garnett, który zaaplikował rywalom 28 punktów.

Boston Celtics - Phoenix Suns 113:103 (32:21, 30:21, 29:30, 31:22)

Garnett 29 (11zb), Allen 19, Rondo 16 (15as, 5zb) - Brooks 17 (7as), Dudley 15 (5zb), Gortat 13 (13zb)

Z dalekiej podróży wrócili Atlanta Hawks. Jastrzębie zaczęły w fatalnym stylu i po około pięciu minutach przegrywali 0:14. Wszystkim w Philips Arena wydawało się, że plan zainkasowania kolejnego zwycięstwa trzeba będzie odłożyć na kiedy indziej.

Nie przeszkodziło im to w ambitnej pogoni, która zaowocowała odrabianiem strat, a te w pewnym momencie wynosiły nawet 19 oczek . Świetnie grał zdobywca 31 punktów Al Horford. To właśnie ten gracz najpierw doprowadził do remisu, a później na 29 sekund przed końcem skopiował swój wyczyn i dał swojej ekipie pierwsze prowadzenie w tym meczu (81:80).

Wygraną Jastrzębi przypieczętował dwoma rzutami osobistymi Joe Johnson.

15 oczek dla Bulls zdobył Luol Deng.

Atlanta Hawks - Chicago Bulls 83:80 (19:28, 14:22, 25:13, 25:17)

Horford 31 (16zb), Johnson 12 (9as, 7zb), Crawford 12 - Deng 15 (5zb), Noah 13 (12zb), Rose 12 (12as, 5zb)

Podopieczni Gregga Popovicha jako pierwsza ekipa w tym sezonie osiągnęli pięćdziesiąt zwycięstw. Okazja do jego odniesienia była wprost idealna. Najlepsi w NBA Spurs (50-11) zmierzyli się bowiem z najgorszą ekipą w lidze (11-49).

Ostrogi kontrolowały sytuację, ale dopiero po przerwie zaczęły znacznie powiększać swoją przewagę. Na 5:49 przed końcem trzeciej kwarty San Antonio prowadziło 77:61. To był jednak nie koniec dominacji przyjezdnych. W ostatniej odsłonie Spurs grający drugi mecz bez Tony'ego Parkera jeszcze bardziej podkręcili tempo, co zaowocowało powiększeniem dystansu do 25 oczek.

Rezerwowi Cavs ambitnie grali do końca i zmniejszyli część strat.

W ekipie zwycięzców wyróżnił się George Hill, który uzyskał 22 punkty. Po drugiej stronie najlepsze wrażenie zostawił po sobie debiutant Samardo Samuels (23pkt, 10zb), który zaliczył pierwszy występ w wyjściowej piątce.

Cleveland Cavaliers - San Antonio Spurs 99:109 (25:24, 27:33, 20:32, 27:20)

Samuels 23 (10zb), Gee 18 (7zb), Sessions 14 (7as) - Hill 22 (5as, 5zb), Duncan 16 (6as), Blair 14 (10zb), Neal 14

Kevin Love kontynuuje swoją serię. Przeciwko Detroit Pistons uzbierał po 20 punktów i zbiórek. Było to 48 double - double z rzędu. 22-latkowi z Minnesota Timberwolves brakuje już tylko trzech meczów z DD, aby wyrównać osiągnięcie Mosesa Malone'a, który miał 51 spotkań z rzędu w sezonie 1978/79.

Leśne Wilki w Detroit spisały się bardzo dobrze. W pierwszej, przegranej nieznacznie kwarcie dominowali miejscowi, ale później na parkiecie karty rozdawał już tylko jeden zespół.

Tłokom na otarcie łez pozostał najlepszy występ w karierze Austina Daye, który zaliczył 22 oczka.

Detroit Pistons - Minnesota Timberwolves 105:116 (32:30, 29:33, 24:26, 20:27)

Daye 22, Monroe 18 (11zb), Gordon 13, Villanueva 13 - Love 20 (20zb), Randolph 19 (10zb), Hayward 16