Sensacja we Wrocławiu - podsumowanie kolejki II ligi koszykarzy

Przez sześć ostatnich dni z racji na turnieje półfinałowe Mistrzostw Polski Juniorów Starszych została rozgrywana 26. kolejka w grupach B i C oraz 23. kolejka w grupie A II ligi mężczyzn.

Stanisław Grabowski

W grupie A do niespodzianki doszło z Gniewinie gdzie miejscowy Żuraw przegrał u siebie z Turem Bielsk Podlaski 75:82 czym mocno skomplikował sobie sytuację w walce o pierwszą czwórkę na koniec sezonu. Świetne zawody wśród zwycięzców rozegrał Łukasz Kuczyński, autor 26 punktów i 17 zbiórek.

Pozostałe ekipy walczące o udział w play-offie solidarnie wygrały. W meczu AZS WSGK POLFARMEX Kutno z zdegradowanym już MON - POL-em Płock double-double zanotował Michał Marciniak - 18 oczek, 10 zbiórek.

Młodzież z SMS-u PZKosz Władysławowo po pokonaniu Żyrardowianki Żyrardów 94:62 umocniła się na trzecim miejscu w ligowej tabeli. Największy wkład w zwycięstwie mieli: Grzegorz Grochowski - 17 punktów, 10 asyst i Przemysław Karnowski - 16 oczek, 14 zbiórek.

Lider z Torunia rozbił u siebie WOSSM Warszawa 102:58. Podwójną zdobycz zapisał na swoim koncie Dawid Przybyszewski - 15 punktów, 13 zbiórek.

W grupie B w bardzo ciekawie zapowiadającym się spotkaniu BM Węgiel Stal Ostrów Wielkopolski przegrała u siebie z Doralem Zetkama Nysa Kłodzko 75:82. W pierwszej połowie goście gromili miejscowych już 52:27 jednak drugie 20 minut to zryw Stali, który pozwolił jednak tylko częściowo odrobić straty. Wśród gospodarze najlepszy był Łukasz Olejnik - 23 punkty, 12 zbiórek. Dzięki temu zwycięstwu goście zrównali się w ligowej tabeli ze Stalą i Focusem Mall Sudety Jelenia Góra. Losy pozycji przed play-offem rozstrzygną się w ostatnich czterech ligowych kolejkach co gwarantuje wielkie emocje, gdyż nikt nie chce grać z liderem z Pleszewa w I rundzie walki o I ligę.

Open Florentyna Pleszew pokonała KK A-Bild Bytom 75:56. Sławomir Nowak zakończył zawody z 15 punktami i 11 zbiórkami. Wynik ten sprawia, że goście nie mogą być nadal pewni utrzymania.

W barwach Focusa Mall Sudety Jelenia Góra w zwycięskim meczu z AZS-em Politechniką Poznań Jarosław Wilusz do 13 punktów dołożył 13 zbiórek.

Do sensacji doszło we Wrocławiu gdzie miejscowy WKK przegrał z walczącą o ligowy byt AZS Politechniką Częstochowa 74:79. Przyjezdnych do wygranej skutecznie poprowadził Wojciech Kotlewski, który rzucił 29 punktów trafiając na bardzo wysokim procencie.

Po wygranej w Gliwicach widmo spadku oddalili od siebie młodzi koszykarze Śląska Wrocław. W barwach GTK double-double zanotował Tomasz Czujkowski - 21 oczek, 14 zbiórek.

Beznadziejna wydaje się być sytuacja Pogoni Ruda Śląska po porażce na wyjeździe z MKS-em Skierniewice 66:75. Dla gospodarzy podwójną zdobycz miał Łukasz Mąkolski - 12 punktów, 15 zbiórek.

W grupie C lider z Krosna awansem już 23 lutego rozgromił w Krakowie Cracovię 1906 98:63. Wśród pokonanych rewelacyjne zawody zagrał Tomasz Bryzek, autor 29 punktów i 13 zbiórek. Dzięki temu jego eval wyniósł 37.

Polonia Przemyśl bardzo pewnie pokonała w derbach Podkarpacia Znicz Jarosław 82:61. Słabsze zawody rozegrały główne ogniwa gości: Grzegorz Płocica, Dariusz Wyka czy Jakub Musijowski.

Czwarta w tabeli Unia Tarnów pokonała po wyrównanym pojedynku KU AZS Politechnikę Rzeszów 76:68. Zwycięstwo to bardzo przybliża miejscowych do udziału w play-offie. Zawodnik gości Zbigniew Doliński rzucił 13 punktów, do których dołożył 15 zbiórek.

Z pięciu ekip, spośród których zostanie wyłoniony drugi spadkowicz żadna nie zdobyła dwóch oczek w tej serii gier. Jednak tylko AZS Politechnika Radomska została rozbita w swoim spotkaniu. Pozostałe zespoły dzielnie walczyły o pełną pulę.

Politechnika Rzeszów w Tarnowie starała się ograć walcząca o możliwość gry o I ligę, Unię.

UMKS Kielce uznał wyższość u siebie Limblachu Limanowa. Wygraną goście zawdzięczają lepszej ostatniej kwarcie.

Nie zrażeni fatalną pierwszą odsłoną spotkania zawodnicy MCKiS Termo-Rex Jaworzno (4:26) dzielnie walczyli w Lublinie w pozostałej części meczu i ostatecznie przegrali tylko 63:65. W barwach Novum 17 oczek i 12 zbiórek zapisał na swoim koncie Mateusz Wiśniewski.

Będący w tym momencie na miejscu spadkowym Mickiewicz Katowice bardzo korzystanie zaprezentował się w Niepołomicach. Do przerwy goście prowadzili 4 punktami, jednak w drugiej połowie skuteczniej zagrali gracz Staco i wygrali 4 z 5 meczy odkąd do klubu przyszedł trener Jarosław Mosio. Wśród miejscowych double-double zanotował Szymon Kunc - 14 punktów, 11 asyst. Do triple-double zabrakło mu jedynie 3 zbiórek.

Rozkład spotkań:

GRUPA A - 23. kolejka

SMS PZKosz Władysławowo - Żyrardowianka Żyrardów 94:62 (24:14, 18:20, 20:18, 32:10)
Żuraw King Oscar Gniewino - Tur Bielsk Podlaski 75:82 (19:24, 17:18, 21:19, 18:21)
Etmal Korsarz Gdańsk - KK Świecie 82:59 (20:10, 18:12, 16:19, 28:18)
SIDEn Polski Cukier Toruń - WOSSM Warszawa 102:58 (27:16, 27:11, 26:15, 22:16)
AZS WSGK POLFARMEX Kutno - MON - POL Płock 90:59 (25:13, 21:12, 23:8, 21:26)
AZS UWM Olsztyn - PWiK Piaseczno 89:107 (24:26, 19:28, 28:25, 18:28)
Basket Piła - Trefl II Sopot (przełożony na 10 marca)

GRUPA B - 26. kolejka

Open Florentyna Pleszew - KK A-Bild Bytom 75:56 (19:15, 25:16, 8:16, 23:9)
AZS KU Politechniki Opolskiej - Księżak Łowicz 52:64 (20:18, 18:15, 6:16, 8:15)
GTK Fluor Britam Gliwice - WKS Śląsk Wrocław 70:85 (14:20, 8:22, 20:26, 28:17)
Focus Mall Sudety Jelenia Góra - AZS Politechnika Poznań
BM Węgiel Stal Ostrów Wlkp. - Doral Zetkama Nysa Kłodzko 75:82 (7:24, 20:28, 21:13, 27:17)
WKK Wrocław - AZS Politechnika Częstochowa 74:79 (21:12, 18:11, 19:29, 16:27)
MKS Skierniewice - Pogoń Ruda Śląska
UKS Alba Chorzów - KS Pogoń Prudnik 96:90 (21:17, 17:20, 37:15, 21:38)

GRUPA C - 26. kolejka

Unia Tarnów - KU AZS Politechnika Rzeszów 76:68 (14:12, 19:15, 17:18, 26:23)
KS AZS AWF Katowice - Wisła AWF Kraków 70:61 (28:4, 16:18, 13:19, 13:20)
MKS Polonia Przemyśl - Znicz Jarosław 82:61 (20:17, 23:15, 16:17, 23:12)
Novum Lublin - MCKiS Termo-Rex Jaworzno 65:63 (26:4, 5:16, 13:18, 21:25)
HK Bank Spółdzielczy Żory - AZS Politechnika Radomska 93:50 (22:15, 19:16, 27:11, 25:8)
UMKS Kielce - MKS Limblach Limanowa 79:84 (13:23, 22:18, 22:14, 22:29)
Cracovia 1906 Kraków - Delikatesy Centrum PBS Bank MOSiR Krosno 63:98 (16:23, 13:25, 21:32, 13:18)
STACO MNLK Niepołomice - KKS Mickiewicz Katowice 92:85 (20:29, 17:12, 32:24, 23:20)