ME koszykarek 2011, grupa D: Sensacyjna porażka Francuzek, popis Babkiny!

Niespodziewanej porażki doznały obrończynie tytułu Francuzki, które po dogrywce przegrały z Łotyszkami. Fantastyczny mecz rozegrała Elina Babkina, autorka 26 punktów. Wcześniej Chorwacja, po równie interesującym meczu, zwyciężyła Grecję, a autorką decydujących punktów okazała się Sandra Mandir.

Krzysztof Kaczmarczyk
CHORWACJA - GRECJA
Po przegranej różnicą aż 46 punktów na inaugurację, Chorwatki szybko chciały się zrehabilitować, a pierwsze minuty starcia z Greczynkami była w ich wykonaniu imponująca. Po 4 minutach po ich stronie było bowiem 12 punktów, podczas gdy Greczynki nie zdołały jeszcze otworzyć swojego konta punktowego. Koszykarki z Hellady zdołały się jednak otrząsnąć z naporu rywalek, ale nie były w stanie zniwelować tak dużych strat. Sztuka ta udała się dopiero na początku czwartej kwarty, a wszystko za sprawą Anny Spyridopoulou. Skrzydłowa greckiej reprezentacji trzykrotnie trafiła zza łuku i na 7 minut przed końcową syreną było 55:53 dla Chorwatek. Po kolejnej trójce, tym razem jednak w wykonaniu Evanthi Maltsi, na prowadzeniu były już podopieczne Kostasa Missasa. Od tego momentu walka trwała już na noże, a wynik cały czas oscylował wokół remisu. Na 12 sekund przed końcową syreną próbę nerwów na linii rzutów wolnych wytrzymała Styliani Kaltsidou i wydawało się, że dojdzie do pierwszej na turnieju dogrywki. Ostatnie słowo należało jednak do reprezentantek Chorwacji. Piłka powędrowała w ręce doświadczonej Sandry Mandir, a ta umiejętnie wymanewrowała defensywę rywalek i spod samego kosza zdobyła, jak się okazało, decydujące dla losów meczu punkty.
http://storage.web3.sp...305038.gif border=0 align=center Chorwacja - Grecja http://storage.web3.sp...904126.gif border=0 align=center> 65:63 (26:16, 16:13, 11:14, 12:20)
Chorwacja: Sandra Mandir 19, Ana Lales 15, Jelena Ivezic 11, Luca Ivankovic 6, Iva Sliskovic 6, Antonija Misura 5, Mirna Mazic 1, Marta Cakic 0, Neda Lokas 0, Sena Pavetic 0. Grecja: Dimitra Kalentzou 14, Styliani Kaltsidou 14 (12 zb), Olga Chatzinikolau 9, Evanthia Maltsi 8, Anna Spyridopoulou 9, Pelagia Papamichail 4, Artemis Spanou 3, Zoi Dimitrakou 2, Aikaterina Sotiriou 0.
FRANCJA - ŁOTWA
Drugi dzień Women EuroBasket 2011 w katowickim Spodku rozpoczął się od niespodzianki i niespodzianką się zakończył. Koszykarki z Francji miały zanotować kolejny spacerek w drodze po zwycięstwo, ale na przeszkodzie stanęła Elina Babkina i jej koleżanki z reprezentacji Łotwy. - Pokonaliśmy jeden z najlepszych zespołów w Europie. Udało nam się zrealizować nasze przedmeczowe założenia i to przyniosło nam sukces - podsumował mecz Georgios Dikaioulakos, szkoleniowiec reprezentacji Łotwy. Jego podopieczne nie przestraszyły się faworyzowanych Francuzek i od pierwszych minut toczyły z nimi wyrównany bój. Co prawda Trójkolorowe cały czas posiadały kilkupunktową zaliczkę, ale to Łotyszki były w kontakcie. Nerwowo zrobiło się w połowie trzeciej kwarty, kiedy to po skutecznej akcji Endene Miyem Francuzki prowadziły już 40:30. Wtedy jednak nie zdołały wykorzystać kilku szans na powiększenie przewagi, co zemściło się w późniejszej części meczu. Na początku czwartej kwarty na tablicy wyników był już remis, a wtedy do ataku ruszyła Elina Babkina. Po jednej z wielu jej skutecznych akcji w tej części meczu Łotwa prowadziła już nawet 50:46 na 2 minuty przed końcem. Rywalki zdołały jednak doprowadzić do dogrywki, gdy próbę nerwów na linii rzutów wolnych wytrzymała Sandrine Gruda. W dodatkowych minutach gry podopieczne Dikaioulakosa nie wypuściły już szansy i sensacja stała się faktem. - Jestem szczęśliwy, jak moje podopieczne zagrały w tym meczu. Zagraliśmy zupełnie inaczej, w porównaniu z pierwszym meczem i to dało nam sukces. Udało się powstrzymać wysokie zawodniczki Francji - dodał Dikaioulakos. Wygranej nie byłoby jednak, gdyby nie dyspozycja Babkiny, która 20 ze swoich 26 punktów wywalczyła w drugiej połowie oraz dogrywce.
http://storage.web3.sp...460533.gif border=0 align=center Francja - Łotwa http://storage.web3.sp...229873.gif border=0 align=center> 56:59 (16:13, 12:9, 13:14, 9:14, d. 6:9)
Francja: Endene Miyem 12, Sandrine Gruda 11, Edwige Lawson-Wade 9, Clemence Beikes 7, Emilie Gomis 7, Emmeline Ndongue 6, Celine Dumerc 2, Jennifer Digbeu 2, Florence Lepron 0, Isabelle Yaucoubou-Dehoui 0, Marion Laborde 0, Aurelie Bonnan 0. Łotwa: Elina Babkina 26, Gunta Basko 10, Zane Tamane 9 (15 zb), Sabine Niedola 5, Liene Jansone 4, Ieva Kublina 3, Kristine Karklina 2. Tabela Grupa D