Statystycznie po 4. dniu EuroBasketu

4. dzień EuroBasketu 2011 za nami. Przedstawiamy statystyczne podsumowanie tego dnia turnieju, w którym wybieramy MVP i najlepszą drużynę tej serii spotkań, a także wskazujemy kto wyróżnił się na litewskich parkietach.

Jacek Seklecki

MVP 4. dnia EuroBasketu: Bo McCalebb (Macedonia)

Sprawcą największej sensacji tego dnia było zwycięstwo Macedonii w starciu z Grecją. Co więcej, najlepszym strzelcem tej serii spotkań był właśnie macedoński koszykarz - Bo McCalebb, który uzyskał aż 27 punktów. Rozgrywający Montepaschi Siena trafił siedem z 16 rzutów z gry i 12 z 14 rzutów wolnych. Dodatkowo zaliczył cztery zbiórki, cztery asysty i przechwyt. W całym turnieju McCalebb jest w gronie najbardziej wartościowych koszykarzy. W trzech rozegranych meczach rzucał średnio 21 punktów na mecz i zaliczał ponad cztery asysty. Jeżeli w dalszym ciągu utrzyma taką formę to może daleko zaprowadzić swoich kolegów.

Drużyna 4. dnia EuroBasketu: Macedonia

Reprezentacja Macedonii sprawiła największą niespodziankę czwartego dnia EuroBasketu. Koszykarze z tego kraju rywalizowali z silną Grecją i pewnie wygrali 72:58! Mistrzowie Europy z 2005 roku w żadnej z kwart nie zdołali zdobyć nawet 20 punktów, dwóch szanse na wygraną stracili w ostatniej kwarcie, którą Macedonia zagrała bardzo dobrze. Zdobyła 22 punkty, ograniczając Greków do zaledwie 11, co w pełni wystarczyło do wygranej. Dzięki zwycięstwu Macedończycy zrównali się punktami ze swoim ostatnim rywalem i są na dobrej drodze do awansu do następnej rundy.

Zachwycili 4. dnia EuroBasketu:

Henry Domercant (Bośnia i Hercegowina) - 31-letni Domercant to bardzo doświadczony zawodnik, który od lat gra na wysokim poziomie. W dwóch pierwszych meczach EuroBasketu grał jednak słabo, jednak 25 punktów ze spotkania przeciwko Finlandii może być rekompensatą dla jego kibiców.

Mikko Koivisto (Finlandia) - na wyróżnienie zasługuje cała reprezentacja Finlandii, która rozgromiła Bośnię i Hercegowinę, ale miejsce w naszej rubryce oddajemy Koivisto, który zdobył 17 punktów.

Oleksandr Kolchenko (Ukraina) - 18 punktów i sześć z siedmiu trafionych rzutów, w tym wszystkie cztery za dwa punkty.

Goran Jagodnik (Słowenia) - stary człowiek i nadal może! 37-letni Jagodnik zdobył 10 punktów przeciwko Gruzji, trafiając dwa z trzech rzutów z dystansu.

Jaka Laković (Słowenia) - Laković w meczu z Gruzją robił dwie rzeczy. Rzucał za trzy i podawał. Trafił pięć z dziewięciu rzutów z dystansu i miał cztery asysty.

Ante Tomić (Chorwacja) - Tomić rozegrał świetne zawody w spotkaniu z Czarnogórą. Zdobył aż 26 punktów, trafiając 12 z 16 rzutów z gry. Miał też osiem zbiórek, cztery asysty i przechwyt.

Marko Popović (Chorwacja) - drugi strzelec Chorwatów przeciwko Czarnogórze. Popović trafił siedem rzutów z gry, wszystkie z dystansu.

Dontaye Draper (Chorwacja) - mając w drużynie takiego strzelca jak Popović i tak dobrze dysponowanego podkoszowego jak Tomić łatwo jest zanotować 12 asyst. Dokonał tego Draper i za to wyróżnienie.

Vitali Fridzon (Rosja) - najlepszy zawodnik rosyjskiej drużyny w spotkaniu przeciwko Belgii. Fridzon zdobył 22 punkty, miał też trzy zbiórki i trzy asysty.

Liczby 4. dnia EuroBasketu:

6 - tyle drużyn nie przegrało jeszcze meczu w tegorocznym EuroBaskecie. Są to Hiszpania, Litwa, Francja, Serbia, Rosja i Słowenia.

18 - tyle procent skuteczności rzutów z gry miał w meczu z Macedonią Ioannis Bourousis - podkoszowy reprezentacji Grecji (2/11).

39 - tyle minut w meczu z Grecją grał Vlado Ilievski. To najdłużej grający zawodnik tego EuroBasketu. Średnio spędza na parkiecie 38,4 minut w meczu.

44 - tyle procent rzutów z dystansu trafili koszykarze Ukrainy. To więcej, niż za dwa.