Lotos zatrzymany w Gorzowie - relacja z meczu KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp - Lotos Gdynia

W ramach dziewiątej kolejki Ford Germaz Ekstraklasy Lotos Gdynia przegrał w Gorzowie Wielkopolskim 81:63. Akademiczki były dziś lepsze w każdym elemencie gry i przerwały świetną passę siedmiu zwycięstw z rzędu zespołu Lotosu Gdynia. Skuteczna gra w ataku oraz agresywna obrona drużyny gospodarzy spowodowały, że gdynianki przegrały drugie spotkanie w tym sezonie.

Spotkania w Gorzowie Wielkopolskim zawsze są ciężkie dla zespołów, które tam przyjeżdżają. Niesione głośnym dopingiem własnych kibiców akademiczki grają skuteczniej niż na wyjazdach i stają się nie do zatrzymania na boisku. Podobną sytuację można było zobaczyć w dzisiejszym spotkaniu pomimo nerwowego początku po obu stronach, to gospodynie, a konkretnie Tatum Brown zdobyły 2 punkty i rozpoczęły tym samym punktową ofensywę. Kolejne punkty zdobyła Agnieszka Skobel. W odpowiedzi punktowały Geraldine Robert i Ivana Jalcova, co pozwoliło wyjść drużynie przyjezdnych na jedno punktowe prowadzenie. Niestety jak się później okazało, było to jedyne prowadzenie Lotosu w niedzielnym spotkaniu. Podopieczne Dariusza Maciejewskiego były dziś nie do zatrzymania. Brown oraz Agnieszka Kaczmarczyk zdominowały walkę pod tablicami, zaś punkty regularnie zdobywały Skobel, Brown oraz Lyndra Weaver. W gdyńskiej drużynie punktowały Robert oraz Jolene Anderson Trzypunktowy rzut Amerykanki sprawił, że po pierwszych dziesięciu minutach drużyna Lotosu przegrywała zaledwie 5 punktami.

W drugiej kwarcie podopieczne Dariusza Maciejewskiego już tylko powiększały swoją przewagę. Za sprawą trójki Anderson , gdynianki zmniejszyły stratę do dwóch punków, jednak później już tylko gospodynie zdobywały punkty. Po 3 minutach drugiej kwarty gorzowianki prowadziły już nawet 11 punktami. W Lotosie brakowało koncentracji. Proste błędy w ataku oraz brak zbiórki sprawiły, że gorzowianki wyprowadzały liczne kontrataki. Po 5 minutach ich przewaga wzrosła do 12 punktów ( 39:27). Wciąż nie do zatrzymania była Brown,zaś do zdobywania punktów włączyła się również Katarzyna Dźwigalska. Dzięki ich punktom, przewaga gospodyń wzrosła do 14 punktów. W końcówce pierwszej połowy podopieczne Javiera Fort Puente popełniały coraz więcej błędów, które bez skrupułów wykorzystywały gorzowianki. Po pierwszych 20 minutach Lotos przegrywał już 19 punktami (53:34).

Po powrocie z szatni gdynianki ruszyły do odrabiania strat. Za 3 trafiła Żurowska, a w kolejnej akcji po swoim przechwycie Robert wyprowadziła kontrę. Po 1:17 i kolejnym 3 punkowym rzucie Anderson przewaga gospodyń spadła do 11 punktów. Wydawało się, że drużyna z Gdyni wróciła do gry, jednak Dariusz Maciejewski wziął czas i wybił gdynianki z rytmu. W kolejnych akcjach Lotosu brakowało już skuteczności i ponownie widoczny był brak zbiórki oraz proste błędy w ataku, które spowodowały, że Lotos nie był w stanie odrobić więcej straty. Pomimo czterech punktów zdobytych przez Ines Ajanovic, gorzowianki wciąż utrzymywały 12-14 punktową przewagę. Po 30 minutach akademiczki miały prawie dwa razy więcej zbiórek (31:16) i pomimo wygranej 3 kwarty 19:13, Lotos przegrywał 66:53.

Przed ostatnią odsłoną spotkania drużyna Lotosu Gdynia była w bardzo trudnej sytuacji. Za każdym razem, gdy wydawało się, że zaczynają odrabiać stratę, pojawiały się niewymuszone błędy w ataku. Niedzielny mecz był zupełnie inny niż czwartkowy z Kownem. Rozgrywające z Gdyni miały problemy z kreowaniem skutecznych akcji, zaś niewidoczna dziś Aneika Henry miała problem z walką z Brown pod koszem. Amerykanka, która znakomicie prezentowała się w ostatnich spotkaniach miała dziś zaledwie 6 zbiórek oraz 7 punków. Najskuteczniej zagrała dziś wracająca po kontuzji stawu skokowego Anderson, która trafiła 5 rzutów zza linii 6,75. Czwartą kwartę gdynianki przegrały 10:15, zaś w całym meczu uległy 63:81.