Doświadczenie górą - relacja z meczu AZS Politechnika Warszawska - Śląsk Wrocław

Mimo świetnego początku koszykarze AZS Politechniki Warszawskiej ulegli Śląskowi Wrocław 74:87 w zaległym spotkaniu 19. kolejki Tauron Basket Ligi. Dzięki tej wygranej wrocławianie wciąż mają szansę na bezpośredni awans do play-off.

Grzegorz Grajdura

Targani problemami finansowymi i kadrowymi warszawianie nadspodziewanie dobrze rozpoczęli ten środowy pojedynek. Do 4 minuty trafili aż pięć rzutów za trzy punkty (z czego po dwa razy Leszek Karwowski i Piotr Pamuła), prowadząc 19:7. Brak doświadczenia koszykarzy AZS Politechniki niemal natychmiast dał jednak o sobie znać, bo w kolejnych dwóch minutach gospodarze rzucili tylko 4 punkty przy 13 rywali i było 23:20. Dzięki lepszej końcówce 1. kwarty warszawianie przetrwali jeszcze ten zryw Śląska, ale wobec kolejnego - na początku 2. kwarty - byli już bezradni.

Rozstrzelał się wtedy Bartosz Diduszko, który na spółkę z Slavisą Bogavacem i Paulem Grahamem najpierw doprowadzili w 13. minucie do remisu po 32, a 2 minuty później na prowadzenie wrocławian (37:35) wyprowadził Robert Skibniewski. Koszykarze AZS Politechniki stracili swoją skuteczność, a na dodatek mieli spore problemy z faulami i stratami. - Jestem zadowolony z tego, ile serca i energii w grę włożyli moi podopieczni. Ale z drugiej strony znów brakowało nam koncentracji, a tylko 50 procent skuteczności w rzutach osobistych jest niedopuszczalne - komentował Mladen Starcević, trener gospodarzy.

Pozytywnym akcentem spotkania był na pewno ligowy debiut Sebastiana Kowalczyka, który otrzymał szansę pokazania się w TBL wobec odejścia Łukasza Wilczka i Michała Michalaka. 18-letni rozgrywający zagrał bardzo śmiało, zdobywając 9 punktów i 4 asysty. To właśnie jego 5 "oczek" z rzędu na początku 4. kwarty pozwoliło warszawianom odrobić straty do stanu 64:74 (od wyniku 55:74) na 7 minut przed końcem. Wtedy znów dał o sobie znać wspomniany brak koncentracji - podopieczni trenera Starcevicia od tego momentu trafili tylko jeden rzut z gry, popełniając na dodatek proste straty, które kończyły się szybkimi kontrami Śląska.

Wspomniana już trójka Bogavac - Diduszko - Graham była liderami Śląska, zdobywając odpowiednio 22, 17 i 15 punktów. Po raz pierwszy w tym sezonie punktu nie zdobył z kolei Aleksandar Mladenović, który na parkiecie pojawił się dopiero pod koniec 2. kwarty. - Na każdy mecz staram się przygotowywać pewne modyfikacje w składzie, tym razem specyfika rywala pozwalała dać w pierwszej kolejności szansę innym środkowym. Poza tym Aleksandar złapał niegroźnego wirusa i lepiej było dać mu tym razem więcej odpoczynku - mówił Miodrag Rajković, trener Śląska.

Kolejny mecz AZS Politechnika rozegra w niedzielę, a jej rywalem w Hali Koło będzie Siarka Jezioro Tarnobrzeg (16:00). Śląsk zagra dopiero we wtorek - w Słupsku z Energą Czarnymi (18:30).

AZS Politechnika Warszawska - Śląsk Wrocław 74:87 (30:22, 11:27, 14:23,