NBA: Koniec serii Gortata, Słońce lepsze od Jastrzębi. Wielki wyczyn Bryanta!

Po 15 meczach z rzędu Marcin Gortat zakończył serię spotkań z co najmniej 10 zbiórkami na koncie i w zwycięskim starciu przeciwko Atlancie Hawks (99:90) zgromadził osiem punktów i dziewięć zbiórek. Kapitalnie grał Steve Nash, który w przeddzień swoich 38 urodzin zanotował 24 oczka i rozdał 11 asyst. Tymczasem Kobe Bryant stał się 5. najlepszym strzelcem w historii NBA!

Jacek Konsek

- To nie jest tak, że tylko wygraliśmy. Wygraliśmy dzięki stylowi Phoenix Suns. W ofensywie wszystko nam wychodziło, defensywa również była dobra. Graliśmy z odpowiednią energią. Dotychczas to chyba nasze najważniejsze zwycięstwo - powiedział Grant Hill, skrzydłowy Słońc po świetnym meczu ekipy Alvina Gentry'ego w Phillips Arena przeciwko jednej z czołowych ekip Wschodu.

10 zwycięstwo w obecnym sezonie było możliwe dzięki kapitalnej końcówce trzeciej kwarty, kiedy Phoenix zanotowali serię 24:6. Tego dnia nie do zatrzymania był Steve Nash, który z 24 oczkami (9/12 za 2, 4/4 za 3, 2/2 za 1) i 11 asystami uczcił swoje 38 urodziny, które przypadają na wtorek. - Jego wiek nijak ma się do jego gry. Jest niezwykle ważny dla naszej drużyny - przyznał Channing Frye.

Zespół z Arizony grał na wysokiej skuteczności (52 proc.), trafił 11 trójek i zatrzymał Atlantę na 39 proc. skuteczności. Warto podkreślić dobrą grę zmienników w ekipie Gentry'ego, który wspierali Nasha i pozostałych graczy ze starting five.

Po serii 15 meczów z przynajmniej 10 zbiórkami Marcin Gortat przerwał swoją świetną passę. Polak w ponad 35 minut zgromadził osiem oczek (4/10 z gry) oraz zebrał dziewięć piłek.

Suns z bilansem 10-14 nadal okupują 12. lokatę na Zachodzie.

***

Kobe Bryant zdobył w poniedziałek 28 punktów i prześcignął w klasyfikacji najlepszych strzelców w historii NBA Shaquille O'Neala. Czarna Mamba z liczbą 28601 oczek zajmuje 5. miejsce. - Jeśli powiem, że to dla mnie duży honor, to będzie to duże niedomówienie. Jestem szczęśliwy, że mam tak udaną karierę. Nie proszę o dużo, chcę wygrać szósty mistrzowski tytuł - mówił Bryant.

Na to się jednak nie zanosi, bowiem Lakers grają w tym sezonie przeciętnie, a na wyjazdach kiepsko. Potwierdzili to w starciu z Philadelphią 76ers, przegrywając 90:95. Świetną partię w końcówce rozgrywał Louis Williams, który 10 ze swoich 24 oczek wywalczył w ostatniej odsłonie. - Zawsze bardzo dobrze grałem w ostatnich kwartach. Wiem, że to najważniejsza część meczu - mówił Williams.

Szóstki z bilansem 18-7 są trzecią siłą Wschodu i jednym z największych zaskoczeń sezonu. Pokonali niedawno Orlando, Chicago, Atlantę, a teraz LA Lakers. W trwającym tygodniu kolejne sprawdziany dla ekipy Douga Collinsa: mecze z SA Spurs i LA Clippers.

Clipps pokonali po dogrywce Orlando Magic 107:102, lecz wracają z Florydy bez uśmiechów na twarzy. Kontuzji ścięgna Achillesa nabawił się bowiem Chauncey Billups. Lider kalifornijskiej ekipy niefortunnie nastąpił na parkiet w trzeciej kwarcie, co spowodowało ostry ból i koniec zawodów dla "Mr. Big Shota".

- Musimy zobaczyć co się stało. Każdy gra na miarę swoich możliwości, ale w związku z sytuacją Chauncey'a będziemy musieli grać jeszcze lepiej - powiedział Vinny Del Negro, opiekun LAC.

Jego podopieczni w pierwszej połowie przegrali różnicą nawet 15 punktów, lecz w drugiej połowie dominowali na parkiecie. Doprowadzili do dogrywki, w której ważne punkty zdobywał Caron Butler, a na linii rzutów wolnych nie mylił się Chris Paul, najlepszy gracz spotkania z 28 punktami.

New York Knicks mają nowego lidera - Jeremy Lin w drugim kolejnym meczu spisał się świetnie i poprowadził zespół z Big Apple do istotnej wygranej nad Utah Jazz 99:88. Mający tajwańskie korzenie zawodnik wywalczył 28 punktów i osiem asyst (sobotę miał 25 pkt i 7 as). 19 oczek dorzucił Steve Novak, którego wraz z Linem nie ma nawet w materiałach dla mediów - informacje o obu graczach były kopiowane na doraźne potrzeby.

Knicks wygrali mimo, że w ich składzie zabrakło Carmelo Anthony'ego oraz Amare Stoudemire'a, którego brat tragicznie zginął w wypadku samochodowym.