NBA: Gortat wyrównał punktowy rekord! Fatalna końcówka Słońc

Marcin Gortat wyrównał swój najlepszy mecz w karierze pod względem liczby zdobytych punktów, aplikując Golden State Warriors 25 oczek. Nasz rodak miał również 12 zbiórek, lecz nie wystarczyło to do pokonania Wojowników (96:102), mimo 12-punktowego prowadzenia w trzeciej kwarcie.

Jacek Konsek

Marcin Gortat po raz drugi w historii swoich występów na parkietach NBA zdobył 25 punktów. 30 stycznia 2011 roku uczynił to w meczu przeciwko New Orleans Hornets, teraz zaaplikował taką liczbę oczek Golden State Warriors. Polak wykorzystał 11 z 17 prób z gry, miał 12 zbiórek (cztery na atakowanej tablicy) oraz dwa bloki. Poprzedni rekord sezonu naszego rodaka to 24 pkt.

Po celnym trafieniu Gortata w połowie trzeciej kwarty Phoenix prowadzili w Oakland 63:51 i nic nie wskazywało na zmianę oblicza gra. Tymczasem Wojownicy wrzucili piąty bieg i jeszcze w tej samej odsłonie wysforowali się na prowadzenie, którego nie oddali do końcowej syreny.

Słońca znów zawiodły w defensywie, zupełnie oddały deskę rywalom, gdzie rządził David Lee, autor 28 punktów i 12 zbiórek. Trener Mark Jackson często rotował składem i przeciwko wysokim graczom Słońc wpuszczał zdecydowanie niższych zawodników, co utrudniało grę w obronie. W końcówce ważne punkty trafiali zmiennicy w ekipie Warriors - Thompson, Udoh i Robinson.

Słońca z bilansem 12-16 spadły na 13. miejsce na Zachodzie, właśnie na rzecz Golden State, którzy wygrali trzeci mecz z rzędu. We wtorek Suns zagrają na wyjeździe z Denver, w środę podejmą Atlantę Hawks.

***

Dirk Nowitzki mimo, że rozgrywa swój najsłabszy sezon od ponad dekady, wciąż jest wielkim graczem i Dallas Mavericks mogą na niego liczyć w najważniejszych momentach. WunderDirk zdobył 22 punkty, z czego 11 w ostatnich 6,5 minutach w zwycięskim spotkaniu przeciwko Los Angeles Clippers. Starcie gigantów na Zachodzie trzymało w napięciu do ostatnich sekund, a bohaterem gości mógł zostać Caron Butler (były skrzydłowy Mavs), który nie trafił jednak trójki na pięć sekund przed końcową syreną.

- On jest klasycznym przykładem wielkiego zawodnika. Grałem przez trzy lata z Larrym Birdem i miewał on mecze ze skutecznością 2/13, a potem trafiał trzy ostatnie, najważniejsze rzuty i wygrywał nam mecze. Dirk jest graczem tego samego typu - komplementował swojego lidera Rick Carlisle, szkoleniowiec teksańskiej ekipy.

Mavs pokonali Clips po raz 10 z rzędu we własnej hali. Drużyna z Miasta Aniołów nie wygrała w Dallas od kwietnia 2006 roku. Kto wie jakby potoczyły się losy spotkania gdyby nie fatalna postawa Blake'a Griffina (20 pkt) na linii rzutów wolnych - 2/9!

Po dwóch porażkach w obecnym sezonie przeciwko Milwaukee Bucks, Miami Heat w końcu znaleźli patent na ekipę Kozłów i zwyciężyli na ich parkiecie 114:96. Kluczowa dla losów spotkania okazała się trzecia kwarta, w której 16 ze swoich 35 punktów wywalczył LeBron James, a Żar odskoczył na dobre.

- Pamiętam co się stało w trzeciej kwarcie podczas ostatniego meczu przeciwko nim. Prowadziliśmy wysoko, ale ostatecznie przegraliśmy. Cieszę się, że teraz udało nam się zagrać lepiej i wywrzeć na nich duży nacisk - powiedział James, który otrzymał solidne wsparcie od Dwyane Wade'a (22 pkt).

Miami legitymuje się bilansem 22-7, tylko o jedno zwycięstwo gorszym od Chicago Bulls (23-7).

Trwa katastrofalna postawa Charlotte Bobcats. Rysie poległy po raz 15 z rzędu, tym razem okazały się gorsze od Philadelphii 76ers, przegrywając 89:98. 23 punkty dla Szóstek uzbierał Louis Williams, który w ostatnich pięciu meczach notuje średnio 19,8 punktów. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że każdy z tych meczów rozpoczynał na ławce rezerwowych.