Dwie dogrywki w Gdańsku - podsumowanie 24.kolejki II ligi koszykarzy

W miniony weekend koszykarze II ligi rozegrali 24. serię spotkań. Najwięcej emocji przyniósł mecz w Gdańsku, w którym miejscowy Korsarz dopiero po dwóch dogrywkach pokonał Żyrardowiankę.

W grupie A bardzo ważne zwycięstwo w walce o górne miejsca przed play-off odniosły drużyny z Bydgoszczy i Poznania.

Najbardziej wyrównane spotkanie odbyło się jednak w Gdańsku. Miejscowy Korsarz po 50-ciu minutach walki wygrał z Żyrardowianką Żyrardów 103:98. Kapitalny występ zanotował wśród przyjezdnych Mateusz Szwed, który osiągnął aż 51 punktów w rankingu eval (29 punktów, 24 zbiórki, 6 asyst, 5 przechwytów). Do pierwszych dodatkowych pięciu minut doprowadził Łukasz Owczarek z Żyrardowianki trafiając na trzy punkty (jedyna celna ,,trójka" w meczu). Natomiast druga dogrywka miała miejsce ze sprawą celnego lay-upa Marcina Skiby z Korsarza. Od 49-tej minuty, przy stanie 98:98, gospodarze zaliczyli run 5-0 (wszystkie punkty Bartosza Sarzało) co dało im końcowy sukces. Wśród zwycięzców wyróżnił się wspomniany wcześniej Sarzało (29 punktów, 7 zbiórek, 5 asyst).

W grupie B wszystkie pięć spotkań wygrali gospodarze. Śląsk Wrocław rozgromił u siebie ekipę z Jaworzna 98:47, pozwalając im rzucić w 1. kwarcie tylko 4 oczka. Po raz siódmy w sezonie double-double zanotował Radosław Hyży (19 punktów, 14 zbiórek).

W Katowicach doszło do pojedynku drużyn walczących o miejsca 2-4. Miejscowy AZS AWF nie pozostawił żadnej nadziei gościom z Prudnika, rozbijając ich 89:59. Mateusz Dziemba rzucił dla gospodarzy 22 punkty.

Dzięki wygranym Skierniewic (u siebie z Kłodzkiem) i Żor (we własnej hali z Piotrcovią) coraz większych rumieńców nabiera walka o sam udział w play-offie, który jak wiadomo już gwarantuje utrzymanie w lidze. Aż dwóch zawodników MKS-u Skierniewice zapisało na swoim koncie podwójną zdobycz: Krystian Świech (19 punktów, 11 zbiórek), Piotr Czaplicki (12 oczek, 14 zbiórek).

W grupie C wszystkie spotkania były bardzo wyrównane, a aż dwa kończyły się po dogrywce.

W meczu na szczycie, w Kielcach tamtejszy UMKS po dodatkowych pięciu minutach pokonał PWiK Piaseczno 102:100. Była to dopiero dryga porażka gości w sezonie. Miejscowi zapewnili sobie 2. lokatę po rundzie zasadniczej. Ich siłą w tym spotkaniu (zresztą jak i w całym sezonie) był kolektyw. Pięciu graczy rzuciło minimum 16 punktów. Wśród pokonanych wyróżnił się Dominik Majewski, autor 33 punktów. Aż przez ponad 120 ostatnich sekund w 4. kwarcie obie ekipy nie były w stanie zdobyć oczka. To sprawiło, że do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. W niej przy stanie 102:100 w ostatniej minucie goście mieli dwa razy piłkę w ataku. Za każdym razem decydowali się na rzut za trzy (Andres, Majewski), jednak piłka nie wpadała do kosza.

Cenne dwa oczka z Tarnowa wywiózł Tur Bielsk Podlaski. Bohaterem przyjezdnych został Arkadiusz Zabielski (19 punktów, 17 zbiórek). W barwach Jaskółek, 13 double-double w sezonie zanotował Przemysław Cygan (10 oczek, 10 zbiórek). Aż pięciu miejscowych graczy spadło w tym spotkaniu za faule.

Walczący ciągle o 3. lokatę gracze Politechniki Rzeszowskiej wygrali na trudnym terenie w Limanowej. Kluczem do wygranej była bardzo dobra gra Piotra Miś (20 punktów, 18 zbiórek), który zdetronizował centra Piotra Kwandransa (14 punktów i tylko 8 zbiórek). Dobre zawody wśród miejscowych zagrał Andrzej Peciak (20 oczek, 10 zbiórek).

54 rzucone punkty przez Pułaskiego Warkę dało im wygraną w zaciętym meczu z krakowską Wisłą. Double-double wśród gospodarzy zanotował Tomasz Gałan (10 punktów, 13 zbiórek).

Również dogrywka potrzebna była do wyłonienia zwycięzcy w starciu Siemaszki Piekary z rezerwami Rosy Radom. Goście przyjechali do Piekar wzmocnieni Pawłem Wiekierą (13 punktów, 17 zbiórek). Do dogrywki doprowadził były gracz grup młodzieżowych Regisu Wieliczka, a obecnie Rosy, Konrad Mamcarczyk po celnym lay-upie. Bohaterem beniaminka został jednak Piotr Fediuk, który na 30 sekund przed końcem dogrywki celną trójką dał prowadzenie Siemaszce. Dwie próby najskuteczniejsza gracza meczu (21 punktów), Filipa Zegzuły były nieskuteczne i to gospodarze mogli cieszyć się z wygranej.

W tygodniu odbędą się zaległe spotkania z uwagi na finały Mistrzostw Polski U-20 w Lublinie, w których triumfowali gracze WKK Wrocław. Teraz złotych medalistów czekają pojedynki z chorzowską Albą oraz hit, derbowe starcie ze Śląskiem (22.03). Wyniki - 24. kolejka:

GRUPA A   King Wilki Morskie Szczecin - GKK 1 LO Gorzów Wielkopolski 67:70 (15:23, 15:18, 17:8, 20:21) Korsarz Gdańsk - KS Żyrardowianka Żyrardów 103:98 (11:25, 23:16, 23:12, 23:27, 9:9, 14:9) AZS Politechnika Poznań - Inter Parts AZS UWM Olsztyn 84:72 (23:22, 30:18, 13:9, 18:23) Franz Astoria Bydgoszcz - TS Żuraw Gniewino 74:57 (13:17, 19:14, 16:13, 26:13) Księżak Łowicz - Trefl II Sopot (przełożony na 20.03; 19.30) SMS PZKosz Władysławowo - KK Świecie (przełożony na 20.03; 19.30) Pauza: Open Florentyna Pleszew GRUPA B

AZS AWF Katowice - KS Pogoń Prudnik 89:59 (23:12, 22:21, 18:12, 26:14) HK Bank Spóldzielczy Żory - UMKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 90:65 (22:21, 23:11, 20:19, 25:14) MKS Skierniewice - Doral Zetkama Nysa Kłodzko 65:57 (15:18, 19:13, 13:15, 18:11) WKS Śląsk Wrocław - MCKiS Termo-Rex Jaworzno 98:47 (24:4, 29:18, 24:17, 21:8) AZS AGH Alstom Kraków - KKS Mickiewicz-Romus Katowice 84:70 (27:15, 23:25, 19:19, 15:11) Alba Chorzów - WKK Wrocław (przełożony na 21.03; 18.00) BM Węgiel Stal Ostrów Wielkopolski - GTK Fluor Gliwice (przełożony na 21.03; 18.00)  GRUPA C

KS Pułaski Warka - Wisła AWF Kraków 54:53 (13:10, 13:9, 19:23, 9:11) UMKS Kielce - PWiK Piaseczno 102:100 (17:22, 29:25, 16:21, 25:19, 15:13) Limblach Limanowa - Handlopex AZS Politechnika Rzeszowska 58:71 (12:19, 18:13, 15:19, 13:20) Unia Tarnów - BKS Tur Bielsk Podlaski 79:85 (14:17, 25:23, 16:21, 24:24) UKS Siemaszka Piekary - Rosa II Radom 79:78 (12:19, 17:12, 20:18, 20:20, 10:9) Staco MNLK Niepołomice - Novum Lublin (przełożony na 21.03; 19.30)