NBA: Pechowa porażka Suns, rywale uciekają

Phoenix Suns prowadzili w Denver 97:92, lecz ostatni fragment przegrali 2:13 i polegli w istotnym spotkaniu z Nuggets 99:105. Marcin Gortat miał dziewięć punktów i 14 zbiórek. Co gorsza, najwięksi rywale Słońc w walce o play off odnieśli cenne zwycięstwa.

Jacek Konsek

- Ta porażka nas boli. Fatalnie zakończyliśmy ten mecz i nie trafialiśmy w kluczowych momentach - kręcił głową Steve Nash, który wraz z Phoenix Suns przegrali istotne spotkanie w kontekście walki o play off. Prowadząc w końcówce 97:92 pozwolili Nuggets wygrać ostatni fragment 13:2. Denver zdobyło ostatnie dziewięć punktów w meczu.

Świetną czwarta kwartę zanotował Andre Miller, który 13 ze swoich 15 oczek zdobył właśnie w tej części gry. Oprócz zdobywania punktów doświadczony rozgrywający również idealnie obsługiwał swoich kolegów. Najpierw po dalekim podaniu Kenneth Faried popisał się efektownym alley oopem, a potem znalazł dobrze ustawionego Arrona Afflalo, który trafił trójkę. Afflalo z 30 punktami był najlepszym strzelcem spotkania.

- Od stanu 97:92 zdobyliśmy tylko dwa punkty do końca meczu - analizował Alvin Gentry, szkoleniowiec Słońc. - Pozwoliliśmy Millerowi dwa razy łatwo wjechać pod kosz, a my sami często się myliliśmy. Musimy popracować nad egzekucją rzutów w decydujących fragmentach - dodał.

18 punktów dla Phoenix uzbierał Shannon Brown, a Nash do 14 oczek dołożył 11 asyst. Mało aktywny był tym razem Marcin Gortat, który zdobył tylko dziewięć punktów (4/7 z gry) oraz miał 14 zbiórek.

Dla Phoenix była to pierwsza porażka w kwietniu. Do końca sezonu zasadniczego ekipa z Arizony rozegra jeszcze 11 meczów, najbliższy już w sobotę przeciwko Los Angeles Lakers.

W innych spotkaniach zwycięstwa odnosili najwięksi rywale Słońc w walce o play off. Houston Rockets niespodziewanie pokonali na wyjeździe LA Lakers 112:107, a Utah Jazz uporała się z Golden State Warriors 104:98. Tym samym Suns spadli na 10. miejsce na Zachodzie.

***

17-meczowa seria zwycięstwa Miami Heat przerwana. W piątek z Florydy z tarczą wyjechali Memphis Grizzlies, którzy rozegrali świetne spotkanie i triumfowali 97:82. Niedźwiadki prowadziły od pierwszej do ostatniej minuty, co nie udało się na parkiecie Miami żadnej drużynie od października 2010 roku!

- Świetny mecz i zwycięstwo. Prowadziliśmy od początku do końca, nie pozwoliliśmy im na wiele. Chybili rzuty, które normalnie trafiają, a my byliśmy na posterunku za każdym razem - powiedział Gilbert Arenas, autor 12 punktów dla Grizz. Aż siedmiu zawodników gości zanotowało dwucyfrowy wynik punktowy. 14 oczek i 14 zbiórek zgromadził Zach Randolph.

Już po premierowej kwarcie Memphis prowadzili 25:12, a Heat popełnili w tej części aż 11 strat. - Zadecydowała pierwsza kwarta. Brak koncentracji spowodował, że odskoczyli i nie mogliśmy ich dogonić - zauważył Erik Spoelstra, trener Heat.

Na Zachodzie zmiana lidera. Prowadząca przez długi czas Oklahoma City Thunder poległa po raz trzeci z rzędu i spadła na 2. miejsce. Na szczycie usadowili się San Antonio Spurs, którzy nie przegrali już od dziesięciu spotkań.

Grzmotowi nie pomogły w Indianie nawet 44 punkty Kevina Duranta, który dwoił się i troił, lecz nie otrzymał dostatecznego wsparcia od kolegów. - Nie ma paniki. Przegraliśmy trzy mecze z rzędu, ale były to trudne spotkania. W tym jednak pokazaliśmy już niezłą grę - powiedział Durant.

Ostre strzelanie urządzili sobie koszykarze San Antonio Spurs, którzy pokonując New Orleans Hornets 128:103 wskoczyli na fotel lidera Zachodu i zapewnili sobie miejsce w play off po raz 15 z rzędu.

- To był dobry mecz naszego zespołu, graliśmy kolektywnie. Wszyscy byli zaangażowani, dobra rotacja spowodowała, że każdy wniósł swoją cegiełkę do wygranej - powiedział Tim Duncan, autor 19 punktów.

Trener Gregg Popovich skorzystał z usług 13 swoich zawodników i każdy zdobył co najmniej pięć punktów.

LaMarcus Aldridge rzutem równo z końcową syreną dogrywki zapewnił Portland Trail Blazers wyjazdowe zwycięstwo nad Dallas Mavericks 99:97. Pochodzący z... Dallas podkoszowy zdobył 25 punktów i 12 zbiórek i przedłużył szansę Smug na awans do play off, choć te nie są duże.

- LaMarcus jest naszym All Starem - cieszył się Kaleb Canales, tymczasowy szkoleniowiec PTB. Blazers zajmują 13. miejsce na Zachodzie.