Energa Toruń niepokonana w sparingach

Koszykarki Energi Toruń pokonały Sirenos Kowno 100:76. Jednak "Katarzynki" nie kończyły tego spotkania w dobrych humorach. Najlepsza zawodniczka drużyny - Brittany Spears doznała poważnej kontuzji.

Łukasz Łukaszewski

Początek spotkania był bardzo wyrównany. Obydwie drużyny grały kosz za kosz. Defensywa gospodyń nie funkcjonowała tak jak powinna. Litwinki były w stanie to wykorzystać i wygrały pierwszą kwartę 24:22. Dopiero w drugiej "ćwiartce" koszykarki Energi Toruń przegoniły rywalki. Dzięki szczelnej defensywie i skutecznym kontratakom przewaga "Katarzynek" rosła dosyć szybko. Wyśmienicie w obronie spisywała się szczególnie Brittany Spears, która kilkukrotnie notowała przechwyty. Na przerwę obydwie drużyny udawały się przy stanie 49:39 dla gospodyń.

Po przerwie podopieczne Elmedina Omanicia wciąż powiększały przewagę. Dobre spotkanie notowała również Lauren Bell, która kilkukrotnie efektownie asystowała lub zdobywała punkty wejściami pod kosz. Przed ostatnią kwartą torunianki miały 18 punktów przewagi. Ostatnia kwarta rozpoczęła się tragicznie dla "Katarzynek". Po jednym ze starć Brittany Spears upadła na parkiet i bardzo długo nie mogła się z niego podnieść. Krzyk tej koszykarki był doskonale słyszalny na całej hali. Zawodniczka jeszcze w trakcie meczu została odwieziona do szpitala. Trudno określić jak poważny jest jej uraz. Wiadomo, że doszło do uszkodzenia kolana. Jednak więcej można będzie powiedzieć dopiero po badaniach. Spotkanie zakończyło się pewnym zwycięstwem gospodyń. "Katarzynki" wygrały aż 100:76.

Sporo kontrowersji budziła praca sędziów niedzielnego pojedynku. Pod koniec drugiej kwarty w ramach protestu trener toruńskiej Energi poprosił swoje podopieczne o zejście na chwilę z parkietu. Spotkanie mogło zakończyć się już w trzeciej kwarcie. Wtedy to szkoleniowiec zespołu z Kowna był gotowy, aby opuścić salę wraz z zawodniczkami. Jednak po chwili przerwy Litwinki wróciły na parkiet i mecz został dokończony bez większych problemów.

Po zakończeniu spotkania Ryszard Olszewski, olimpijczyk z Rzymu (1960) wręczył puchary dla najlepszych w II Memoriale im. Małgorzaty Dydek. Zwyciężczyniami turnieju zostały koszykarki Energi Toruń, które wygrały swoje obydwa spotkania. MVP memoriału została Brittany Spears. Jednak nie była ona w stanie odebrać nagrody na hali gdyż już znajdowała się wtedy w szpitalu.

Dla "Katarzynek" było to ostatnie spotkanie sparingowe. Koszykarki Energi Toruń rozegrały jedynie 4 mecze przedsezonowe. Wszystkie pojedynki zakończyły się zwycięstwami torunianek.

Energa Toruń - Sirenos Kowno 100:76 (22:24, 27:15, 26:18, 25:19)

Energa: A. Ross 22, B. Spears 17, M. Koc 16, L. Bell 14, W. Idczak 10, P. Misiek 8, M. Cvetanovic 7, E. Tłumak 4, R. Płonka 2, J. Zalesiak 0, K. Kowalska 0.

Sirenos:  I. Salkauske 14, D. Miliauskaite 10, E. Liutkute 10, G. Jasiunskaite 10, E. Sarapaite 10, E. Taraseviciute 8, K. Balciunaite 7, I. Kersulyte 5, M. Petrauskaite 2.