NBA: Błysk geniuszu Miami, trwa koszmar Wizards

Mistrzowie NBA pokazali w sobotę jak wyjść z opałów w końcówce spotkania. Bohaterem okazał się Ray Allen. Tymczasem w Waszyngtonie nadal smutek - Wizards mają bowiem bilans 0-11!

Jacek Konsek

Żar przegrywał już 101:108 na niespełna dwie minuty przed końcem spotkania. Wydawało się wówczas, że Kawalerzyści pokonają Miami Heat i utrą nosa LeBronowi Jamesowi, byłemu gwiazdorowi ekipy z Ohio.

Tymczasem ostatnie kilkadziesiąt sekund to popis Ray Allen, który najpierw wykonał akcję 2+1 a chwilę potem celnie przymierzył za trzy. Snajper mistrzów NBA zdobył ostatnie siedem punktów w meczu. W sumie 15 z 17 oczek wywalczył w decydującej kwarcie.

Wśród zwycięzców 30 punktów uzbierał wspomniany James a 23 dołożył Chris Bosh.

- To przykra porażka dla nas. Kontrolowaliśmy mecz, ale w końcówce pozwoliliśmy na łatwe rzuty i nie byliśmy zbyt skutecznie w ofensywie - analizował porażkę Anderson Varejao, lider Cavs.

Heat z bilansem 10-3 są liderami Konferencji Wschodniej.

***

W zupełnie innych nastrojach znajdują się koszykarze Washington Wizards, którzy nadal pozostają bez wygranej w obecnym sezonie. W sobotę ich przeciwnikiem byli Charlotte Bobcats - drużyna, która w poprzednich rozgrywkach wygrała tylko siedem spotkań. Czarodziejom znów nie udało się wygrać, choć walczyli i polegli dopiero po dwóch dogrywkach.

- Ciężko nam wygrać mecz. Nie będę wskazywał personalnie na zawodników, ale musimy coś poprawić w naszej grze. Taka jest moja praca i biorę za to pełną odpowiedzialność - mówił Randy Wittman, szkoleniowiec Czarodziei.

Wizards z bilansem 0-11 niebezpiecznie zbliżają się do najgorszego startu w historii NBA. New Jersey Nets w sezonie 2009/2010 zaczęli rozgrywki od 18 kolejnych porażek.

W drugiej dogrywce Wizards prowadzili 103:101, ale dzięki trójce Reggiego Williamsa Bobcats wyszli na prowadzenie, którego już nie oddali.

27 punktów dla wygranych uzbierał Byron Mullens, wśród pokonanych brylował Martell Webster, 21 oczek.

***

Niemalże miesiąc musieliśmy czekać na pierwszą wyjazdową wygraną Los Angeles Lakers. Jeziorowcy zepsuli jubileusz Vince'owi Carterowi (1000 mecz) i pokonali w Dallas miejscowych Mavericks 115:89.

Lakers rozstrzygnęli losy spotkania już w pierwszej połowie. Koncertowo w mecz wszedł Metta World Peace, który 16 ze swoich 19 punktów wywalczył w pierwszej kwarcie. Goście prowadzili 36:23, a schodząc na przerwę mieli już 27 oczek zapasu.

- Mieliśmy wiele amunicji w ofensywie. Ponadto bardzo dobrze dzieliliśmy się piłką - powiedział Antawn Jamison, który obok World Peace'a i Kobe Bryanta uzbierał 19 punktów.

Lakers mają identyczny bilans jak Dallas i Utah Jazz. Gracze Mike'a D'Antoniego zajmują 10. miejsce na Zachodzie.