Koniec czarnej passy Kotwicy Kołobrzeg

Jezioro Tarnobrzeg odrobiło 20 punktów straty, lecz ostatecznie nie zdołało pokonać Kotwicy. Kołobrzeżanie triumfowali 86:77 i wygrali po raz pierwszy od ponad miesiąca.

Jacek Konsek

Outsider Tauron Basket Ligi odniósł niezwykle ważne zwycięstwo przed świętami. Koszykarze z Kołobrzegu po świetnej pierwszej połowie pokonali Jezioro Tarnobrzeg, a bohaterem gospodarzy okazał się doświadczony strzelec Grzegorz Arabas. 33-latek zdobył 24 punkty (3 trójki) i miał dziewięć zbiórek.

Podopieczni Tomasza Mrożka od początku grali kolektywną i skuteczną koszykówkę. Już w premierowej kwarcie mieli aż siedem asyst a ich skuteczność oscylowała wokół 60 procent. Jezioro utrzymywało się w grze głównie dzięki Jakubowi Dłoniakowi, autorowi 11 oczek w pierwszych dziesięciu minutach.

Popisem gospodarzy była druga kwarta, wygrana aż 30:16. To w niej kołobrzeżanie popisali się serią 13:0 i jeszcze przed przerwą osiągnęli ponad 20 punktów przewagi (54:33). Świetnie grał Arabas, niewiele gorzej Demetrius Brown oraz pozostali gracze. Aż ośmiu koszykarzy Kotwicy punktowało do przerwy.

Jezioro to jednak zespół z charakterem i po chwili odpoczynku goście ruszyli do ofensywy. Xavier Alexander oraz Dawid Przybyszewski wzięli na siebie ciężar zdobywania punktów i po ich celnych trójkach (także Walla i Longa) przewaga zaczęła topnieć.

Goście wygrali trzecią odsłonę 25:11, a na początku ostatniej kwarty przegrywali już tylko jednym punktem! (65:64). Kotwica nie pozwoliła jednak odebrać sobie prowadzenia - pięcioma punktami z rzędu odpowiedział Arabas, a chwilę potem z dalekiego dystansu przymierzył Sean Mosley i było po meczu.

Dla gospodarzy Brown wywalczył 17 punktów, a double-double miał Mosley (14 pkt i 11 zb). Wśród pokonanych jak zwykle najlepiej spisał się Dłoniak, autor 24 punktów.

Kotwica Kołobrzeg - Jezioro Tarnobrzeg 86:77 (24:21, 30:16, 11:25, 21:15)

Kotwica: Grzegorz Arabas 24, Demetrius Brown 17, Sean Mosley 14, Piotr Niedźwiedzki 10, Rafał Rajewicz 7, Francis Han 5, Jarosław Zyskowski 4, Corey Jefferson 3, Wojciech Złoty 2.

Jezioro: Jakub Dłoniak 24, Xavier Alexander 16, Christopher Long 9, Dawid Przybyszewski 9, Daniel Wall 8, Nicchaeus Doaks 5, J.T. Tiller 4, Jakub Patoka 2.