Wielkie emocje w Koszalinie! Po dwóch dogrywkach lepszy AZS

Aż dwóch dogrywek potrzebował finalista Pucharu Polski do pokonania beniaminka z Radomia. Ostatecznie AZS Koszalin pokonał Rosę 87:82, ale musiał mocno się natrudzić, aby ograć ambitnych rywali.

Piotr Dobrowolski

Beniaminek kapitalnie zaprezentował się w kwarcie otwierającej zawody. To on, a nie ubiegłotygodniowy finalista Intermarche Basket Cup sprawiał wrażenie zespołu będącego na fali wznoszącej. W pierwszych dziesięciu minutach Rosa rzuciła 21 punktów, przy zaledwie dziewięciu rywali!

W kolejnej odsłonie Akademicy nieco zmniejszyli straty, ale na przerwę schodzili w nietęgich nastrojach. Trzecia część także przebiegła zdecydowanie pod dyktando przyjezdnych, w szeregach których kapitalnie prezentowali się dwaj Amerykanie - Dominique Wise i J. J. Montgomery. Beniaminek prowadził 56:42 i wydawało się, że nic nie będzie w stanie go zatrzymać.

Jednakże w ciągu dziesięciu minut czwartej kwarty goście zdołali zdobyć zaledwie 3 "oczka". Doświadczeni przeciwnicy nie marnowali nadarzających się okazji do zniwelowania różnicy. Kibice zgromadzeni w hali w Koszalinie byli świadkami coraz większych emocji, lecz nie dane im było zbyt wcześniej opuścić swoich miejsc - o losach końcowego rezultatu musiała zadecydować dogrywka.

Również w dodatkowym czasie gry żadnej z drużyn nie udało się przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Koszykarze obu ekip razili nieskutecznością, wskutek czego potrzebne było dodatkowe 5 minut. Ogranie gospodarzy wzięło tym razem górę. Na nieco ponad minutę przed końcem tej części, przy prowadzeniu AZS-u 79:76, z dystansu celnie przymierzył Łukasz Wiśniewski. Chwilę później Montgomery stracił piłkę, w efekcie czego Kim Adams musiał uciekać się do faulu. Henry wykorzystał osobiste. Złe zagrania dwójki Amerykanów powtórzyli Wise i Slavisa Bogavac, a Igor Milicić zamienił je na łatwe punkty.

Co prawda sekundę później, po przerwie na żądanie Wojciecha Kamińskiego, zza linii 6,75 m trafił Wise, zmniejszając tym samym przewagę koszalinian do jednego "oczka" (82:83), jednak "zimną krew" na linii rzutów wolnych zachowali Milicić i Bartłomiej Wołoszyn.

AZS Koszalin - Rosa Radom 87:82 (9:21, 17:14, 16:21, 17:3, I d. 9:9, II d. 19:14)