Pierwsze derby dla Atlasa Stali (relacja)

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Zespół Atlasa Stali Ostrów po raz trzeci w tym sezonie we własnej hali i po raz kolejny wykorzystał ten atut. Tym razem w hali przy Kusocińskiego także w ostatniej części meczu poległa drużyna PBG Basket Poznań.

Zespoły z tych dwóch miast po raz pierwszy w historii stoczyły bój o ligowe punkty w najwyższej klasie rozgrywkowej. Smaczku temu spotkaniu dodał fakt, że w poznańskim zespole od tego sezonu występuje Wojciech Szawarski. Koszykarz ten przez kilka sezonów był postacią numer 1 w "Stalówce". Nic, więc dziwnego, że został bardzo ciepło powitany w Ostrowie.

Szawarski był najskuteczniejszym graczem PBG w pierwszej kwarcie, ale to gospodarze dyktowali warunki. Przyjezdni jako pierwsi objęli prowadzenie, ale pod atakowanym koszem nie do zatrzymania był Patrick Okafor. Skuteczny był także Nikola Jovanovic. Duet ten do przerwy dla ostrowskiego zespołu zdobył 33 z 39 punktów. Jednak przewaga Atlasa Stali była minimalna - 39:38. -Patrick z Nikolą zrobili świetną robotę w ataku. Niestety nasza defensywa spisywała się nie co słabiej, nie powinniśmy stracic aż 38 punktów - mówi Krzysztof Szubarga. Warto wspomnieć, że śledzenie wyniku tego pojedynku od 7 do 20 minuty było utrudnione, przez awarię tablicy świetlnej zarówno dla zawodników jak i kibiców.

Bolączką Atlasa Stali w poprzednim meczu była słaba gra zmienników. Potwierdziło się to także w starciu z ekipą ze stolicy Wielkopolski. Do 26 minuty punkty dla gospodarzy zdobywało tylko czterech zawodników. Na moment tylko po celnych rzutach wolnych Rafała Bigusa poznaniacy wyszli na prowadzenie 55:56. Pod koniec trzeciej kwarty przełamali się Carlos Rivera i Aaron Cook odbierając gościom zaszczyt prowadzenia w meczu.

Ostatnia odsłona meczu była popisem w wykonaniu koszykarzy Atlasa Stali. Zafunkcjonował ten element gry, z którego ostrowska drużyna słynęła w poprzednich sezonach. Mianowicie rzut z dystansu. Celne "trójki" Cooka, Szubargi, Majewskiego i Rivery sprawiły, że rywale nie potrafili się już podnieść i Atlas Stal zwyciężył 85:69.

Atlas Stal Ostrów Wlkp. - PBG Basket Poznań 85:69 (26:21, 13:17, 20:18, 26:13)

Atlas Stal: Patrick Okafor 24, Nikola Jovanović 20, Krzysztof Szubarga 14, Carlos Rivera 14, Aaron Cook 8, Łukasz Majewski 3, Roberto Nieves 2, Tomasz Ochońko 0, Vladan Jocović 0, Łukasz Wichniarz 0.

PBG Basket: Wojciech Szawarski 16, Rafał Bigus 15, Joel Jones 15, Bobby Brannen 10, Alex McLeane 8, Miah Davis 5, Paweł Mowlik 0, Marcin Flieger 0, Tomasz Smorawiński 0, Adam Metelski 0.