Udany rewanż GKS-u Tychy - podsumowanie kolejki II ligi koszykarzy

W miniony weekend koszykarze II ligi rozegrali dziewiątą serię gier w swoich grupach. W spotkaniu na szczycie w grupie B GKS Tychy pokonał GTK Gliwice.

Stanisław Grabowski

W grupie A dwa cenne zwycięstwa odniosła Legia Warszawa, która najpierw w piątek pokonała awansem SMS PZKosz Władysławowo 65:57. Double-double wśród przegranych zanotował 17-letni Dominik Olejniczak (11 punktów, 16 zbiórek). Natomiast w sobotę podopieczni Piotra Bakuna i Robert Chabelskiego rozgromili Wybrzeże Korsarz Gdańsk 97:45. W tym drugim spotkaniu wyróżnili się wysocy: Damian Cechniak, autor 20 oczek i 11 zbiórek (eval 33) oraz Krystian Koźluk (10 oczek, 10 zbiórek). Zdobycie 4 punktów w weekend pozwoliło klubowi ze stolicy wskoczyć na pozycję lidera. Dziewiątą wygraną odnieśli Muszkieterowie Nowa Sól okazując się lepsi na wyjeździe od Basketu Junior Suchy Las 69:67. Na niecałe 2 minuty przed końcem pojedynku gospodarze prowadzili 67:64 wtedy punkty zdobywali już tylko goście (Mariusz Matczak, Nikodem Sirijatowicz i Marcin Chodkiewicz). Ważny sukces dla układu tabeli odniósł MKS Drogbruk Kalisz w Gdyni w starciu z GTK. Miejscowym nie pomógł nawet Przemysław Żołnierewicz (11 punktów, 8 zbiórek).

W grupie B GKS Tychy zrewanżował się GTK Fluor Gliwice za porażkę w III rundzie Pucharu Polski koszykarzy. Zawodnicy Tomasza Jagiełki pokonali rywali 87:77, choć do przerwy przegrywali. Jednak druga dobra połowa dała im zwycięstwo. 22 oczka rzucił Rafał Sebrala, 18 zanotował Radosław Basiński, a 15 i 9 zbiórek dodał Tomasz Deja.
GTK Gliwice uległ w Tychach GKS-owi GTK Gliwice uległ w Tychach GKS-owi
W szeregach przyjezdnych wyróżnił się Tomasz Wróbel (19 oczek, 5 asyst, 5 zbiórek). Na trzecim miejscu awansowali gracze Alby Chorzów po wygraniu w derbach z AZS AWF Katowice 85:68. Podwójną zdobycz miał Tomasz Gembus, autor 11 punktów i 14 zbiórek. 20 oczek i 9 zbiórek dorzucił Michał Batorski. Nie zwalnia tempa również Pogoń Prudnik, która tym razem po zaciętym pojedynku ograła KKS Mickiewicz-Romus 77:76. Game winnerem popisał się Jarosław Pawłowski co zniweczyło zryw katowiczan (seria 9:0 od stanu 67:75).

W grupie C nie zwalnia tempa SKK Siedlce. Tym razem zespół Wiesława Głuszczaka pokonał w pojedynku derbowym KS Piaseczno 90:77. Na swoim wysokim poziomie zagrał Karol Dębski (13 punktów i tyle samo zbiórek). 18 oczek, 5 zbiórek i 7 asyst dołożył Dawid Neumann. W ciekawie zapowiadającym się spotkaniu UMKS Kielce pewnie ograł Księżak Łowicz 80:66. 25 oczek zdobył dla miejscowych kapitan Łukasz Fąfara dodając do tego też 7 asyst. Po drugiej stronie rewelacyjne zawody zagrał Łukasz Bąk, autor 33 punktów i 14 zbiórek osiągając eval 45. Ważne zwycięstwo zanotował również na wyjeździe Rosa II Radom pokonując Wisła Kraków 81:78. Ojcami zwycięstwa gości byli: Jakub Schenk i Filip Zegzuła (odpowiednio 22 i 26 punktów). Wygrały natomiast pozostałe dwa zespoły ze stolicy Małopolski. AZS AWF ggmedia.pl Kraków przerwał serię porażek zwyciężając w Warce 92:84. Aż 8 trójek rzucił w tym pojedynku Konrad Pilch. AZS AGH Alstom u siebie okazał się lepszy od Tura Bielsk Podlaski 82:71 prowadząc prawie cały mecz. 23 punkty dla akademików rzucił Grzegorz Dudzik (w tym 5 razy za linii 6,75).

Wyniki IX kolejki:

GRUPA A

SMS PZKosz Władysławowo - Legia Warszawa 57:65 (12:17, 14:15, 18:11, 13:22) - awansem z XXII kolejki
Polonia Warszawa - Basket Piła 97:73 (17:17, 26:14, 21:19, 33:23)
Basket Junior Suchy Las - SKM Nowa Sól 67:69 (14:18, 22:20, 19:17, 12:14)
Wybrzeże Korsarz Gdańsk - Legia Warszawa 45:97 (8:22, 18:25, 12:21, 7:29)
GTK Gdynia - MKS Drogbruk Kalisz 85:93 (17:26, 19:21, 27:30, 22:16)
Trefl II Sopot - AZS UMK Consus PBDI Toruń 65:60 (12:9, 21:18, 12:16, 20:17)
Noteć Inowrocław - SMS PZKosz Władysławowo 69:70 (13:17, 14:21, 20:15, 22:17)

GRUPA B

Exact Systems Śląsk Wrocław - MOSiR Cieszyn 85:51 (24:11, 22:10, 18:19, 21:11)
Doral Nysa Kłodzko - AZS Politechnika Częstochowa 82:61 (23:15, 17:13, 23:9, 19:24)
Sudety Jelenia Góra - Roben Gimbasket Wrocław 103:36 (33:9, 22:9, 24:9, 24:9)
Alba Chorzów - AZS AWF Katowice 85:68 (19:11, 27:20, 21:17, 18:20)
GKS Tychy - GTK Fluor Gliwice 87:77 (21:24, 18:20, 26:18, 22:15)
KKS Mickiewicz-Romus Katowice - Pogoń Prudnik 76:77 (17:20, 20:24, 18:15, 21:18)

GRUPA C

AZS AGH Alstom Kraków - BKS Tur Bielsk Podlaski 82:71 (35:19, 16:14, 13:22, 18:16)
UMKS Kielce - Księżak Łowicz 80:66 (18:22, 18:7, 20:20, 24:17)
Pułaski Warka - AZS AWF ggmedia.pl Kraków 84:92 (16:24, 16:28, 23:17, 29:23)
MKS Skierniewice - Sokół Ostrów Mazowiecka 95:60 (33:12, 17:18, 25:17, 20:13)
KS Piaseczno - SKK Siedlce 77:90 (20:21, 19:20, 18:28, 19:20)
TS Wisła Kraków - Rosa II Radom 78:81 (15:18, 20:17, 23:30, 20:16)