Sensacja w Koszalinie! AZS pokonał Stelmet!

AZS Koszalin bez zawieszonego Seka Henry'ego sensacyjnie pokonał Stelmet Zieloną Górę 66:64 w zaległym meczu 15. kolejki TBL. Kapitalny mecz rozegrał Jeff Robinson.

Jacek Konsek

W listopadzie Stelmet rozbił Akademików aż 105:76, a do środowego spotkania przystępował z serią siedmiu zwycięstw z rzędu. Mistrzowie Polski mieli dodatkowo ułatwione zadanie, ponieważ w zespole AZS nie zagrał najlepszy gracz tej drużyny, Sek Henry, który został zawieszony przez PLK.

Tymczasem od początku to Akademicy sprawiali wrażenie zespołu, któremu bardziej zależy na wygranej. Podopieczni Gaspera Okorna grali agresywnie i z dużą większą werwą niż mistrzowie Polski. W pierwszej, bardzo zaciętej połowie zanotowaliśmy aż siedem zmian prowadzenia. Do przerwy AZS prowadził tylko jednym oczkiem.

Kluczowa dla losów spotkania okazała się trzecia kwarta, w której kapitalnie spisał się amerykański tercet Robinson - Dunn - Harris. Ich łupem padło aż 16 z 18 punktów całego zespołu w tej odsłonie, a po trafieniu tego pierwszego na początku ostatniej kwarty AZS prowadził nawet 57:48.

Stelmet wziął się wówczas do odrabiania strat. Celne trójki Przemysława Zamojskiego i Łukasza Koszarka szybko zniwelowały cały deficyt. Ostatnie minuty oscylowały już wokół remisu i o wszystkim miały zdecydować detale.

Kluczową trójkę trafił Oded Brandwein, który wyprowadził miejscowych na prowadzenie 65:62. Chwilę później najlepszy w szeregach gości Vladimir Dragicević zmniejszył jeszcze straty do jednego punktu, lecz na nic więcej ekipę Uvalina nie było stać.

W decydujących sekundach Stelmet przestrzelił trzy trójki, w tym dwie chybił Koszarek, który miał 3/11 z gry. Znów bezbarwny mecz zaliczył Christian Eyenga, autor siedmiu punktów.

W ekipie AZS świetnie wypadł Robinson, który miał 10/13 z gry. Amerykanin zanotował 21 punktów i zebrał dziewięć piłek. 14 oczek i siedem zbiórek dołożył Harris, z kolei Dunn miał 10 punktów i tyle samo zbiórek.

Akademicy choć mieli tylko dziewięć asyst, zdecydowanie wygrali walkę na tablicach ze Stelmetem - 41:31. Gospodarze w wygranej nie przeszkodziła także fatalna skuteczność w rzutach za trzy - 2/16.

AZS Koszalin - Stelmet Zielona Góra 66:64 (22:19, 15:17, 18:12, 11:16)

AZS: Jeff Robinson 21, Darrell Harris 14, Lace Darius Dunn 10, Oded Brandwein 7, Bartłomiej Wołoszyn 5, Cezary Trybański 4, Piotr Dąbrowski 3, Artur Mielczarek 2, Maciej Raczyński 0.

Stelmet: Vladimir Dragicevic 17, Przemysław Zamojski 12, Mantas Cesnauskis 9, Aaron Cel 7, Christian Eyenga 7, Łukasz Koszarek 7, Kamil Chanas 3, Adam Hrycaniuk 2, Craig Brackins 0.